Gęsi smalec nie tylko do jedzenia. Doskonały na przeziębienie?

Tłuszcz w polskiej kuchni to jeden z nieodłącznych elementów gotowania. Jednym z bardziej cenionych jest gęsi smalec, który nie tylko nadaje wyjątkowy smak potrawom, ale jest uznawany za leczniczy. Jak go wykorzystać i na jakie dolegliwości stosować?

Smalec z gęsi jest niezwykle ceniony w polskiej kuchni
Smalec z gęsi jest niezwykle ceniony w polskiej kuchni 123RF/PICSEL

Co zawiera gęsi smalec? Wyjątkowe bogactwo tłuszczu

Gęsi smalec stosowany jest od lat nie tylko w polskiej kuchni, ale także w domowym leczeniu. Okazuje się, że tłuszcz pozyskiwany z gęsiny jest niezwykle bogaty w witaminy i minerały.

Smalec wytopiony z gęsiego sadła zawiera:

  • witaminy z grupy B
  • witaminy A, D, E
  • fosfor 
  • magnez 
  • żelazo 

Już w kuchni staropolskiej znano i ceniono ten tłuszcz, a następnie zaczęto go wykorzystywać w leczeniu domowym. Na co więc stosować to smarowidło? Zobacz też: Gęsi smalec: właściwości i zastosowanie 

Na co stosować gęsi smalec? Idealny na przeziębienie

Gęsi smalec stosuje się przede wszystkim na przeziębienie. W okresie jesienno-zimowym jednym z domowych sposobów na przeziębienie jest właśnie gęsi smalec.

Nasze prababcie stosowały ten specyfik na kaszel i katar. Wystarczy rozpuścić smalec gęsi z miodem w gorącym mleku i należy wypić miksturę przed snem.

Smalec z gęsi nasze prababki stosowały już lata temu na objawy przeziębienia
Smalec z gęsi nasze prababki stosowały już lata temu na objawy przeziębienia 123RF/PICSEL

Istnieje także metoda nacierania tym tłuszczem klatki piersiowej i pleców, również przed snem tak jak apteczną maścią.

Ma to rozgrzać organizm i przynieść ulgę przy męczącym kaszlu. Tłuszcz ten ceniony jest we wspomagającej kuracji leczniczej w trakcie zapalenia płuc i oskrzeli. Oczywiście jest to tylko dodatkowa pomoc leczenia domowego, przy zastosowaniu odpowiednich leków zaleconych przez lekarza.

Gęsi smalec na obrzęki i stany zapalne stawów

Okazuje się także, że smalec gęsi sprawdzić się może także przy bolesności stawów, stłuczeniach, czy obrzękach. Można nim wówczas smarować bolące miejsce podobnie jak plecy i klatkę piersiową podczas przeziębienia.

Gęsi tłuszcz więc jest idealny do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Warto jednak pamiętać o tym, że smalec gęsi jest niezwykle kaloryczny, więc powinniśmy uważać z jego ilością stosowaną w kuchni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas