Gnojówka z pokrzywy: Do jakich roślin ją stosować?

Oto tajna broń ogrodników, którą bez trudu można przygotować samodzielnie we własnym ogrodzie. Z gnojówką z pokrzywy doskonale zaznajomione są osoby chcące ograniczyć ilość chemii w swojej przestrzeni, a jednocześnie zapewnić okazom uprawnym i ozdobnym bujny wzrost oraz ochronę przed szkodnikami. Zastanawiasz się, co można podlewać gnojówką z pokrzyw? Jej wszechstronne właściwości brawurowo zadziałają na wiele gatunków. Prezentujemy listę roślin, na które nawóz z pokrzyw wpływa zdecydowanie najlepiej.

Gnojówka z pokrzywy to jeden z najskuteczniejszych domowych nawozów
Gnojówka z pokrzywy to jeden z najskuteczniejszych domowych nawozów123RF/PICSEL

Gnojówka z pokrzywy: Właściwości

Pokrzywa bywa uznawana za pospolity chwast, lecz zamiast zapobiegać jej pojawieniu się w ogrodach i na grządkach, lepiej ją zebrać i wykorzystać do zrobienia naturalnego nawozu, którego skuteczność może zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnego ogrodnika.  W tym miejscu znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak przygotować gnojówkę z pokrzywy. Teraz przyszła pora, by dowiedzieć się, co wpływa na jej skuteczność.

Mimo że bezpośredni kontakt z pokrzywą może doprowadzić do pojawienia się na skórze bolesnych bąbli, roślina jest od wieków stosowana w ziołolecznictwie. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy również postanowili zapoznać się z nią bliżej. Gnojówka z pokrzyw to doskonałe źródło azotu, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia. Są to składniki, które warunkują wzrost roślin uprawnych oraz kwiatów i krzewów ozdobnych.

Pokrzywa i jej właściwości oraz zastosowanie w lecznictwie123RF/PICSEL

Co więcej, umiejętnie zastosowana gnojówka jest w stanie chronić rośliny przed atakiem najgroźniejszych i najtrudniejszych do wytępienia szkodników, w tym: mszyc, przędziorków, miseczników i tarczników.

Jak działa nawóz z pokrzywy do pomidorów?

Pomidory należą do roślin, które najlepiej reagują na podlewanie i zasilanie tym domowym preparatem. Gnojówka z pokrzywy działa na nie wzmacniająco i pobudza je do kwitnienia, co z kolei skutkuje obitym zbiorem. Soczyste i pachnące latem pomidory masz jak w banku! Dodatkowo uodparnia je na tak problematyczne i łatwo rozprzestrzeniające się choroby, jak szara pleśń i zaraza ziemniaczana. Jak stosować gnojówkę z pokrzywy na pomidory? Poleca się używać jej do podlewania raz na dwa tygodnie.

Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodnicze
Sprawdź genialne triki na pielęgnację ogrodu w naszym raporcie: Pogotowie ogrodniczeINTERIA.PL

Gnojówka z pokrzywy na ogórki

Podlewanie ogórków gnojówką z pokrzywy zaleca się zwłaszcza w początkowym okresie ich wegetacji. Potrzebują wtedy najwięcej życiodajnych substancji do rozwoju zielonych części, a następne owoców. Niestety, ogórki są podatne na choroby grzybowe. Najczęściej stają się celem ataku mączniaka prawdziwego i rzekomego. Pokrzywowe opryski pomogą uporać się z infekcjami i sprawdzają się również w przypadku inwazji mszyc.

Gnojówka z pokrzywy na pietruszkę i inne popularne warzywa ogrodowe

Wielbiciele warzyw z własnego ogródka bardzo często stawiają sobie za cel samodzielną uprawę pietruszki. Korzeń sprawdza się znakomicie w celach kulinarnych i to nie tylko w słynnej sałatce jarzynowej. Z kolei świeża natka nadaje różnorodnym daniom cudowny aromat. Okazuje się, że w przypadku pietruszki gnojówka z pokrzyw też działa cuda.

Pierwszorzędnie wzmacnia zresztą większość warzyw korzeniowych. Wszystko przez wysoką zawartość takich pierwiastków, jak cynk, krzem, miedź, mangan oraz sód. Stosuj więc gnojówkę z pokrzywy na buraki, selera i marchew.

Jak działać gnojówką z pokrzywy na maliny i truskawki?

Właściwości związane z poprawą jakości gleby, stymulowaniem wzrostu i zwiększaniem odporności roślin na choroby i szkodniki bardzo dobrze wpływają na kondycję sezonowych owoców, na które większość ogrodników i smakoszów z utęsknieniem czeka przez cały rok.

By gnojówka z pokrzywy na maliny zadziałała najlepiej, stosujmy ją wczesną wiosną, w połowie czerwca oraz na przełomie lipca i sierpnia. W przypadku truskawek należy być bardziej uważnym i wykorzystanie domowego nawozu wpisać w kalendarz na początku maja.

Ogród jak z bajki, czyli gnojówka z pokrzyw do róż

Większość kwiatów ozdobnych pojawiających się w naszych ogrodach bardzo dobrze reaguje na kontakt z gnojówką z pokrzywy. Szczególny nacisk postanowiliśmy położyć na róże, ponieważ z pełnym przekonaniem można nazywać je królowymi ogrodów, lecz trzeba mieć na uwadze, że są dość kapryśne i ciężko przychodzi im wybaczanie błędów w pielęgnacji.

Przede wszystkim nawożenie róż można rozpocząć w drugim roku po posadzeniu. Wcześniej rośliny muszą mieć czas na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. W sezonie można używać gnojówki do podlewania roślin co dwa lub trzy tygodnie.

Warto wiedzieć: By uchronić róże przed inwazją przędziorka, gnojówkę można wzbogacić skrzypem polnym.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas