Gryzek, czyli psotnik zakamarnik. Zjada klej, niszczy jedzenie i nasila alergie

Długo pozostaje w ukryciu, ale może dawać do wiwatu i odkrywamy jego obecność wtedy, kiedy kolonia jest już całkiem pokaźna. Mowa o psotniku zakamarniku, który upodobał sobie szczególnie nasze domy. Trudno wyłapać pojedynczego osobnika, ale warto dobrze się rozejrzeć. Choć nie jest dla człowieka bezpośrednio groźny, to może zanieczyścić naszą żywność oraz zniszczyć wyposażenie domu. Jak pozbyć się uciążliwego lokatora? Poznaj sposoby na psotnika zakamarnika.

Psotnik zakamarnik to mały owad, ale może sprawić sporo kłopotu (fot. Getty Images)
Psotnik zakamarnik to mały owad, ale może sprawić sporo kłopotu (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Psotnik zakamarnik: rozpoznaj wroga

Psotniki zakamarnik, inaczej gryzek, to niewielki owad, który liczy sobie około 2 mm. Małe ciałko utrudnia jego prawidłową identyfikację, ale jeśli już go dojrzymy, możemy zauważyć jego perłowy kolor, nieproporcjonalnie dużą głowę, oraz czułki. W naturze występuje wiele gatunków tego szkodnika, które dodatkowo mogą mieć skrzydła, co ułatwia im przemieszczanie się. Psotniki zakamarniki występują masowo w środowisku naturalnym i żywią się martwą materią organiczną oraz pleśnią. Jeśli mamy w domu dogodne dla nich warunki, mogą zamieszkać w naszych czterech ścianach. Najczęściej chronią się tam, gdzie jest duża wilgotność powietrza oraz ciemność. Dlatego najczęściej bytują w piwnicach, ale nie pogardzą też mieszkaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy jest zawilgocone.

Nieproszeni goście w choince. Te owady uwielbiają iglakiInteria.tv

Czy psotnik zakamarnik jest niebezpieczny?

Psotniki zakamarniki jedzą klej z tapet, niszczą książki i zanieczyszczają produkty sypkie (fot. Getty Images)
Psotniki zakamarniki jedzą klej z tapet, niszczą książki i zanieczyszczają produkty sypkie (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Na początku trzeba postawić sprawę jasno: psotnik zakamarnik nie gryzie i nie interesuje się człowiekiem. W domu zaś może wyrządzić szkody: lubuje się w zjadaniu klejów do tapet, książek, tapicerki oraz niektórych naturalnych tkanin, np. bawełny. Niestety, może także dobrać się do naszych zapasów. Podobnie jak mole spożywcze, obierają sobie za cel produkty sypkie: kaszę, mąkę płatki i inne, po czym zanieczyszczają je swoimi odchodami. Chociaż psotnik zakamarnik bezpośrednio nie wpływa na zdrowie człowieka, to może przyciągnąć ze sobą roztocza, a co za tym idzie, powodować lub wzmacniać alergie oraz nasilać ataki astmy. Dlatego walka ze szkodnikami powinna być priorytetem, jeśli chcemy zachować pełnię zdrowia.

Jak pozbyć się psotnika zakamarnika?

Gryzki można łatwo z domu usnąć, ale trzeba działać zdecydowanie (fot. Getty Images)
Gryzki można łatwo z domu usnąć, ale trzeba działać zdecydowanie (fot. Getty Images)CanvaProINTERIA.PL

Jeśli mamy pewność, że w naszym domu pojawiły się gryzki, trzeba się ich pozbyć. Na samym początku powinniśmy znaleźć przyczynę, która zwabiła te drobne owady do naszego domu. Niezbędne jest zatem usunięcie wilgoci z pomieszczeń. Oczywiście, czasem wystarczy zadbać o lepszą wentylację w domu, ale gdy problem jest poważniejszy to trzeba powziąć zdecydowane kroki w tej kwestii. Drugą rzeczą, o jaką trzeba szczególnie zadbać, by usunąć psotniki zakamarniki, to regularne porządki i usuwanie na bieżąco kurzu, ponieważ owady mogą się tam również znajdować.

W usuwaniu psotników zakamarników pomocne są również środki owadobójcze, ale te często niekorzystnie oddziałują na ludzi, a zwłaszcza małe dzieci i seniorów. W takim wypadku również nie pozostajemy bezradni, bowiem można w łatwy sposób przygotować domowy środek usuwający owady. Wystarczy wymieszać ze sobą wodę, ocet oraz sok z cytryny i takim środkiem wymyć wszystkie powierzchnie w domu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas