Gwiazda betlejemska: Piękna i trująca

Wygląda okazale, nic więc dziwnego, że w okolicach Bożego Narodzenia, pojawia się jako świąteczna ozdoba. Pochodząca z Meksyku poinsecja, zwana u nas gwiazdą betlejemską, jest rośliną piękną, ale i trującą. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Gwiazda betlejemska to piękna ozdoba domu, ale jej sok jest trujący
Gwiazda betlejemska to piękna ozdoba domu, ale jej sok jest trujący 123RF/PICSEL

Tymczasem w sokach ozdobnego kwiatu znajduje się kwas euforbinowy, oraz związki cyjanogenne, które mogą poważnie odbić się na zdrowiu i człowieka, i domowego zwierzęcia, które postanowi rośliny spróbować. Liście mogą się znaleźć w rączkach małych dzieci, a te, czasami bezwiednie, trafią do buzi.

Co wtedy? Konsekwencje mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego, wymiotów i biegunki. Ponadto trujące związki zawarte w poinsecji mogą wywołać zapalenie skóry, a nawet ją poparzyć. Jeśli dostaną się do oka, potrafią wywołać u człowieka tymczasową ślepotę. Niebezpieczne substancje są zarówno w korzeniu, liściach jak i łodygach gwiazdy betlejemskiej. Lepiej więc ją oglądać i podziwiać, niż dotykać.

Oczywiście, nic się nie stanie, gdy skóra zetknie się na chwilę z rośliną. Chodzi o sytuację, gdy poinsecja zostanie uszkodzona i sok z niej wypłynie na zewnątrz rośliny.

Ozdoba domu

Wilczomlecz nadobny, bo to kolejna nazwa rośliny, jest popularnym kwiatem doniczkowym zwłaszcza o tej porze roku. Nie trudno się dziwić - choć późna jesień, czy zima, on kwitnie, a jego liście, często w czerwonych kolorach (choć są pomarańczowe, białe, żółte, różowe, a czasami dwubarwne), układają się w kształt przypominający gwiazdę. Warto widzieć, jaką kupić, by jak najdłużej cieszyła oko.

Jeśli chcemy cieszyć się poinsecja jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny. Gęste liście i żółto-zielone małe kulki-pąki kwiatowe wewnątrz rozety kolorowych listków są oznaką świeżości. To właśnie te małe kuleczki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli kwiaty są już zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu czy przy wejściu do supermarketu.

Hodowcy prześcigają się w tworzeniu różnych odmian, również takich, których przykwiatki (czyli liście przypominające płatki kwiatów) są poskręcane niczym u róży. Nowe odmiany są w stanie utrzymać się w domowych warunkach nawet około dwóch miesięcy.  

Czy zatem należy zrezygnować z gwiazdy betlejemskiej? Oczywiście nie. Należy tylko pilnować, by była w miejscu niedostępnym dla dzieci i sprawdzić, czy zwierzę domowe nie jest nią zainteresowane.       

Dzieci i zwierzęta domowe są narażone na zatrucie poinsecją
Dzieci i zwierzęta domowe są narażone na zatrucie poinsecją123RF/PICSEL

Przeczytaj również: 

Kiwi można jeść ze skórką. Ten owoc należy do superfoodInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas