Reklama

Gwiazda betlejemska: Piękna i trująca

Wygląda okazale, nic więc dziwnego, że w okolicach Bożego Narodzenia, pojawia się jako świąteczna ozdoba. Pochodząca z Meksyku poinsecja, zwana u nas gwiazdą betlejemską, jest rośliną piękną, ale i trującą. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Tymczasem w sokach ozdobnego kwiatu znajduje się kwas euforbinowy, oraz związki cyjanogenne, które mogą poważnie odbić się na zdrowiu i człowieka, i domowego zwierzęcia, które postanowi rośliny spróbować. Liście mogą się znaleźć w rączkach małych dzieci, a te, czasami bezwiednie, trafią do buzi.

Co wtedy? Konsekwencje mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego, wymiotów i biegunki. Ponadto trujące związki zawarte w poinsecji mogą wywołać zapalenie skóry, a nawet ją poparzyć. Jeśli dostaną się do oka, potrafią wywołać u człowieka tymczasową ślepotę. Niebezpieczne substancje są zarówno w korzeniu, liściach jak i łodygach gwiazdy betlejemskiej. Lepiej więc ją oglądać i podziwiać, niż dotykać.

Reklama

Oczywiście, nic się nie stanie, gdy skóra zetknie się na chwilę z rośliną. Chodzi o sytuację, gdy poinsecja zostanie uszkodzona i sok z niej wypłynie na zewnątrz rośliny.

Ozdoba domu

Wilczomlecz nadobny, bo to kolejna nazwa rośliny, jest popularnym kwiatem doniczkowym zwłaszcza o tej porze roku. Nie trudno się dziwić - choć późna jesień, czy zima, on kwitnie, a jego liście, często w czerwonych kolorach (choć są pomarańczowe, białe, żółte, różowe, a czasami dwubarwne), układają się w kształt przypominający gwiazdę. Warto widzieć, jaką kupić, by jak najdłużej cieszyła oko.

Hodowcy prześcigają się w tworzeniu różnych odmian, również takich, których przykwiatki (czyli liście przypominające płatki kwiatów) są poskręcane niczym u róży. Nowe odmiany są w stanie utrzymać się w domowych warunkach nawet około dwóch miesięcy.  

Czy zatem należy zrezygnować z gwiazdy betlejemskiej? Oczywiście nie. Należy tylko pilnować, by była w miejscu niedostępnym dla dzieci i sprawdzić, czy zwierzę domowe nie jest nią zainteresowane.       

Przeczytaj również: 

Domowe sposoby na pozbycie się gołębi. Szybko znikną

Ustalono kto nie powinien jeść ziemniaków! Groźny też groch i kapusta!  

Idealna sukienka do pracy. Brigitte Macron już ją nosi!   

Tak nasze babcie nawoziły rośliny w doniczkach!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gwiazda betlejemska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy