Hit z włoskiej kuchni. Wspomaga odchudzanie, obniża cholesterol, wspiera wątrobę
Karczoch to warzywo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Szczególnie upodobali je sobie Włosi, którzy są największymi eksporterami tej rośliny. Nie każdy jednak wie, że karczochy to nie tylko smaczny dodatek do dań, ale i prawdziwa bomba witaminowa. Z jakich właściwości słynie karczoch? Kiedy warto po niego sięgnąć?
Spis treści:
Karczoch - co to za warzywo?
Karczoch zwyczajny (cynara scolymu) to roślina z rodziny astrowatych. Oryginalnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, jednak obecnie uprawiany jest na terenie praktycznie całej Europy, także w Polsce. Częścią jadalną karczocha są główki kwiatowe - w przypadku młodych roślin, oraz dno kwiatowe - w przypadku starszych karczochów.
Przed spożyciem roślina powinna być dokładnie ugotowana, upieczona lub grillowana. W sklepach znaleźć można także gotowe już przetwory w puszkach lub słoikach. Roślina wykorzystywana jest także w ziołolecznictwie. W tym przypadku stosuje się zwykle napar z liści karczocha. Ze względu na drogocenny skład karczoch znalazł zastosowanie także w kosmetyce. Na rynku dostępne są m.in. toniki, kremy, maseczki czy balsamy z karczochem.
Zobacz również:
Karczoch - właściwości
Karczochy są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, a także potas, cynk, fosfor, wapń, magnez oraz żelazo. Nie ma jednak wątpliwości, że jednym z najważniejszych składników karczochów jest inulina. To naturalny probiotyk, który reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz daje uczucie sytości, przez co może skutecznie wspomagać odchudzanie.
Innym cennym składnikiem, jaki znajdziemy w karczochach, są polifenole. Chodzi przede wszystkim o kwas chlorogenowy, kumarowy, ferulowy, cynaryny, apigeniny oraz antocyjany. To silne przeciwutleniacze, które cechują się działaniem przeciwnowotworowym. Cynaryna dodatkowo wykazuje także działanie żółciotwórcze i żółciopędne.
Karczoch - zastosowanie
Ze względu na swój drogocenny skład karczochy zalecane są pacjentom z takimi problemami i schorzeniami jak:
- cukrzyca,
- choroby wątroby (m.in. marskość wątroby i toksyczne zapalenie wątroby),
- miażdżyca,
- wysoki poziom cholesterolu,
- choroby żołądka,
- choroby dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego,
- wysoki poziom cukru we krwi,
- nudności,
- wzdęcia i zaparcia,
- depresja i obniżony nastrój.
Wyciąg z karczocha - jak stosować?
Jak już wspomnieliśmy, karczochy gotowe są do spożycia po obróbce termicznej. Są doskonałym dodatkiem do dań, zwłaszcza kuchni włoskiej. Nic dziwnego, w końcu to właśnie Włosi są największymi eksporterami tego warzywa. Ze względu na charakterystyczny, lekko gorzki smak karczochy nie każdemu jednak posmakują.
W takim wypadku doskonale sprawdzi się suplement - wyciąg z karczocha. Dostępny jest on zarówno w formie tabletek, jak i soku. Tego typu produkty zakupić można w każdej aptece i sklepie zielarskim. Za opakowanie kapsułek zapłacić trzeba minimum 30 zł, z kolei sok to koszt rzędu 20-40 zł.
Karczoch uważany jest za bezpieczne warzywo. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z karczochem jest alergia na rośliny astrowate oraz obstrukcja żółciowa. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania preparatu w ciąży, jednak wcześniej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Wyciąg z karczocha u większości osób nie powoduje skutków ubocznych, w szczególnych wypadkach, zwłaszcza podczas długotrwałego przyjmowania suplementu, wystąpić mogą jednak takie objawy jak: biegunka, utrata apetytu oraz wzdęcia.
CZYTAJ TAKŻE: