Hortensja drzewiasta: Kiedy sadzić? Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie?
Zima to idealny moment na planowanie sadzenia nowych roślin w ogrodzie. Jeśli chcemy, aby nasze miejsce do wypoczynku wyglądało w przyszłości wyjątkowo, warto pomyśleć o zasadzeniu efektownych i bezproblemowych roślin. Przykładem może być hortensja drzewiasta, znana również jako krzewiasta, która silnie spokrewniona jest ze znanymi i od dawna obecnymi w naszych ogrodach krzewami. To dobry wybór nawet dla początkujących adeptów uprawy roślin, ponieważ wygląda bardzo atrakcyjnie nawet niewielkim nakładem sił. Dlaczego warto mieć hortensję drzewiastą w ogrodzie? Przekonajmy się.
Spis treści:
Hortensja drzewiasta: Co trzeba o niej wiedzieć?
Hortensja drzewiasta, znana również jako krzewiasta, jest przedstawicielką (podobnie jak odmiana ogrodowa i bukietowa) licznej rodziny hortensjowatych. W naturalnych warunkach często można spotkać ją w Ameryce Północnej, jednak w takiej formie nie jest atrakcyjna. Dopiero różne odmiany hortensji drzewiastej (kultywary) stanowią ogromną wartość ozdobną. Najczęściej w naszych ogrodach spotyka się dwie: Grandiflora oraz Annabelle, które bez problemu można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Co wyróżnia hortensję drzewiastą od swoich kuzynek?
Hortensja drzewiasta może osiągnąć ogromne rozmiary, ponieważ często jej łodygi sięgają ponad dwa metry wysokości. Poza tym w czerwcu roślina zaczyna kwitnąć (stan utrzymuje się do późnej jesieni), przez co od ciężaru kwiatostanów (o białej, a później zielonej barwie) pędy dosłownie uginają się, tworząc bardzo rozłożysty pokrój. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej i bukietowej nie trzeba bardzo martwić się o okrywanie krzewu, ponieważ wypuszcza swoje najpiękniejsze części na tegorocznych pędach, które błyskawicznie rosną.
Planowanie sadzenia hortensji
Jeśli chcemy, aby hortensja drzewiasta na dłużej zdobiła nasz ogród, warto już zimą zastanowić się, gdzie ją posadzić. Wszystko przez fakt, że może osiągać bardzo pokaźne rozmiary. Musimy także spełnić dla niej kilka warunków, których zapewnienie w ogrodach nie jest trudne.
Po pierwsze, hortensja drzewiasta musi być umieszczona w miejscu delikatnie zacienionym: nie powinna być narażona na pełne słońce, ani też na zbyt duże zacienienie, ponieważ oba czynniki niekorzystnie wpływają na wzrost i kwitnienie krzewu.
Po drugie, warto zadbać o glebę. Powinna być ona nie tylko żyzna, ale także próchnicza i wilgotna. Równocześnie musi być lekka i przepuszczalna o odczynie pH oscylującym między 5,5 do 6.
Naturalnie nasuwa się również pytanie, kiedy zasadzić w ogrodzie hortensję drzewiastą? Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami w tym roku, to trzeba zasadzić ją wczesną wiosną w ogrodzie. To dobry czas na to, aby zaaklimatyzowała się w glebie i zdążyła wytworzyć zdrowe łodygi oraz atrakcyjne kwiatostany.
Pielęgnacja hortensji drzewiastej
Wiele osób błędnie myśli, że atrakcyjne kwitnienie roślin musi być okupione żmudnymi i intensywnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Okazuje się, że sukces tkwi tylko w kilku czynnościach, którymi trzeba poddawać hortensję od czasu do czasu. O czym trzeba pamiętać?
Aby hortensja drzewiasta rosła atrakcyjnie, trzeba ją przycinać. Młodsze egzemplarze wymagają usuwania pędów martwych oraz chorych. Natomiast, kiedy hortensja drzewiasta rozrosła się bardzo bujnie i chcemy ją odmłodzić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wczesną wiosną uciąć ją prawie przy samej ziemi (wystarczy zostawić ok. 20 cm pędy). Nie trzeba się obawiać, że w ten sposób pozbawimy się pięknie kwitnącego krzewu, ponieważ bardzo szybko uzupełni braki i wdzięcznie się rozrośnie.
Warto pamiętać również o tym, że gleba musi być wilgotna. Dlatego w czasie susz, niezbędne jest regularne podlewania hortensji drzewiastej (wystarczy sprawdzić, czy gleba przeschła). Równocześnie nie wolno dopuścić do tego, aby korzenie stale były narażone na nadmiar wilgoci, ponieważ to nie tylko w perspektywie prowadzi do zamierania krzewu, ale może mocno go osłabić, co daje otwartą drogę do ataku chorób grzybowych.
Nie wolno również zapominać o sezonowym zasilaniu nawozami. Śmiało można sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone dla hortensji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z naturalnego nawozu, jakim jest kompost.
Niezwykle odporna roślina
Hortensja drzewiasta uznawana jest za jedną z najodporniejszych roślin, które można spotkać w naszych ogrodach. Przede wszystkim dlatego, że jest odporna na ujemne temperatury. Jedynie bardzo młode egzemplarze należy zabezpieczać poprzez kopczykowanie, czyli podsypanie warstwą ziemi lub suchej ściółki nasady przed nastaniem zimy. Nawet jeśli srogi mróz przemrozi łodygi, nie trzeba się przejmować, ponieważ po jej odcięciu szybko wiosną wyrosną nowe, które zawiążą pąki kwiatowe.
Jeśli zapewnimy hortensji drzewiastej odpowiednie warunki oraz spełnimy te wymagania pielęgnacyjne, możemy być pewni, że nie będzie atakowana przez szkodniki oraz choroby.