Hortensja obrodzi burzą kwiatów. Pora zacząć ją przygotowywać do wiosny
Oprac.: Justyna Nachman
Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które zdobią przestrzeń obfitymi, barwnymi kwiatostanami. Aby jednak zachwycały swoim wyglądem, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji już na początku sezonu wegetacyjnego. Przygotowanie hortensji do wiosny to ważny krok, który zagwarantuje ich zdrowy wzrost i piękne kwitnienie aż do jesieni. Jak o nie zadbać przed wiosną? Przedstawiamy praktyczny poradnik.
Spis treści:
Kiedy odkryć hortensje po zimie?
Hortensje są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego ważne jest, aby odkryć je po zimie w odpowiednim czasie. Usunięcie zimowych osłon zaleca się dopiero wtedy, kiedy minie ryzyko przymrozków, a temperatura ustabilizuje się powyżej 0 st.C. Wcześniejsze odkrycie może narazić rośliny na uszkodzenia spowodowane mrozem, podczas gdy zbyt późne może opóźnić ich rozwój. W Polsce najlepszym czasem na odkrycie hortensji, jest przełom marca i kwietnia. Chociaż i po tym czasie zdarzają się przymrozki, dlatego dobrze jest sprawdzać prognozy pogody.
Po odkryciu hortensji warto przeprowadzić przegląd krzewów, usuwając uszkodzone lub chore pędy. Dzięki temu roślina będzie miała więcej energii na rozwój gałęzi i obfite kwitnienie. Sposób przycinania pędów jest uzależniony od gatunku hortensji. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich kwitną na pędach jednorocznych (np. hortensja ogrodowa i hortensja drzewiasta). Wtedy należy je przycinać wczesną wiosną, usuwając martwe i osłabione pędy, zostawiając tylko te młodsze.
Natomiast hortensje kwitnące na pędach wieloletnich (np. hortensja bukietowa i hortensja pnąca) przycina się zaraz po kwitnieniu, usuwając jedynie przekwitłe kwiatostany. W tym przypadku trzeba uważać, aby nie uszkodzić nowych pędów, które będą kwitły w kolejnym sezonie.
Jak nawozić hortensję na wiosnę?
Nawożenie hortensji powinno rozpocząć się wczesną wiosną, po rozmarznięciu ziemi. Najczęściej jest to marzec lub przełom marca i kwietnia. W tym okresie warto zastosować nawozy o spowolnionym działaniu, które dostarczą roślinie niezbędnych składników odżywczych przez dłuższy czas. Nawozy te wystarczy zastosować raz do roku.
W okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia, czyli wiosną i latem, hortensje wymagają regularnego dokarmiania. Nawozy płynne należy aplikować od dwóch do czterech razy w miesiącu, natomiast nawozy granulowane co najmniej raz w miesiącu. Jednak aby nawożenie było efektywne, konieczny jest kwaśny odczyn gleby, najlepiej o pH 4,5–5,5. W przeciwnym razie hortensja będzie narażona na niedobór składników mineralnych oraz pojawienie się objawów chorobowych.
Ważne jest również dostosowanie rodzaj nawozu do potrzeb rośliny oraz pory roku. W sierpniu należy ograniczyć nawożenie azotowe hortensji, by zapobiec jej dalszemu wzrostowi. Nowe pędy mogłyby nie zdążyć zdrewnieć przed zimą. Zamiast nawozów pobudzających kwitnienie, w tym czasie należy zastosować nawozy fosforowo-potasowe, które ułatwiają hortensji zimowanie, skupiając się na zdrowiu systemu korzeniowego.
Czy skórka pomarańczowa jest dobra dla hortensji?
Skórki pomarańczowe mogą być cennym dodatkiem do pielęgnacji hortensji. Suszone i sproszkowane obierki z pomarańczy można rozsypać wokół krzewu i delikatnie wymieszać z glebą. Taki naturalny nawóz wzbogaci podłoże hortensji w składniki odżywcze oraz delikatnie je zakwasi, co sprzyja intensywniejszemu wybarwieniu kwiatów, zwłaszcza na niebiesko.
Dodatkowo, za sprawą olejków eterycznych skórki pomarańczowe działają odstraszająco na niektóre szkodniki, takie jak mszyce. Przygotowując oprysk z suszonych skórek pomarańczy, można skutecznie chronić hortensje przed atakami tych owadów, dbając jednocześnie o zdrowie rośliny w sposób ekologiczny.
Wystarczy zmieszać garść skórki z pomarańczy (suszonej lub świeżej) z 1 litrem wody. Wodę należy zagotować, a następnie dodać skórki pomarańczy. Gotować przez ok. 5 minut, a następnie odstawić do ostygnięcia. Po wszystkim należy przecedzić mieszankę i otrzymany roztwór przelać do butelki z rozpylaczem. Tak przygotowany oprysk jest gotowy do użycia na mszyce. Można go stosować co kilka dni w okresach, gdy szkodniki te są aktywne.
Pod jakie rośliny można zastosować skórki pomarańczowe?
Skórki pomarańczowe są wszechstronnym dodatkiem w ogrodnictwie. Można je stosować jako naturalny nawóz i środek odstraszający szkodniki dla wielu roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony, azalie czy borówki. Dzięki właściwościom zakwaszającym skórki pomarańczowe pomagają utrzymać odpowiednie pH gleby, co sprzyja zdrowemu wzrostowi tych roślin.
Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością stosowanych skórek, gdyż nadmierne zakwaszenie gleby może być niekorzystne dla niektórych gatunków. Można to robić 2 razy do roku, zwykle wiosną i jesienią. W ten sposób wspomoże się rośliny przed okresem intensywnego wzrostu i kwitnienia oraz po sezonie wegetacyjnym. Regularne i umiarkowane stosowanie tego naturalnego dodatku pomoże w utrzymaniu zdrowego i bujnego ogrodu, jednocześnie minimalizując potrzebę użycia chemicznych środków.