Ile kroków dziennie powinny robić osoby 60 plus? Konkretna liczba
Na fali mody na aplikacje zdrowotne, sportowe i te liczące wszystkie nasze kroki, do łask wróciła w ostatnich latach najprostsza aktywność fizyczna, czyli chodzenie. Przyjęło się sądzić, że zdrowa, dorosła osoba powinna zrobić 10 tysięcy kroków dziennie. Jak się okazuje, nie jest to jednak prawda!
Zobacz również:
Jak regularne spacery wpływają na zdrowie?
Zacznijmy od tego, że częste i regularne spacery wpływają pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Chodzenie:
- poprawia humor i samopoczucie;
- odstresowuje;
- pomaga uwolnić endorfiny, czyli hormon szczęścia;
- dodaje energii;
- zmniejsza napięcia;
- zmniejsza lęki i stany depresyjne;
- zwiększa pewność siebie;
- zwiększa zapotrzebowanie na aktywność fizyczną.
Co ciekawe, spacerowanie, które jest dla nas naturalną formą ruchu i nie wymaga skupienia, pozwala nam na medytację lub swobodny przepływ myśli. Podczas takich sesji chodzenia możemy przyswajać wiedzę i uczyć się, słuchać podcastów lub rozwijać swoją kreatywność. Badania wykazały, że chodząc, zdecydowanie szybciej przyswajamy wiedzę i nowe informacje - dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym?
Naukowcy udowodnili, że regularne spacery zmniejszają poziom cukru we krwi, więc poleca się je diabetykom, szczególnie po zjedzeniu posiłku. Co ciekawe, wystarczy już dziesięć minut takiego spaceru, by w organizmie zaszły pozytywne zmiany. Chodzenie ma zbawienny wpływ na kondycję, chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, przyspiesza metabolizm, pozwala zmniejszyć bóle mięśni, stawów i kręgosłupa oraz zapobiega nadwadze. To dlatego osoby chcące schudnąć lub przynajmniej utrzymać wagę powinny jak najczęściej wybierać tę formę aktywności.
Spacerowanie na świeżym powietrzu to też najlepszy sposób na dotlenienie organizmu, kontakt z naturą i "przewietrzenie" głowy po ciężkim lub stresującym dniu w pracy. Nic dziwnego, że wyniki badań z British Journal of Sports Medicine, przeprowadzone na grupie ponad 50 tys. fanów chodzenia wykazały, że ta prosta forma aktywności obniża prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci aż o 30 proc.!
Ile kroków dziennie powinny robić osoby 60 plus? Konkretna liczba
Lekarze przekonują, że spacerować mogą i powinni wszyscy, bez względu na wiek. Przyjęło się sądzić, że codzienną normą jest 10 tysięcy kroków dziennie. Nie brakuje więc osób, które z przysłowiowym "zegarkiem w ręku" lub przynajmniej aplikacją w telefonie skrupulatnie zliczają wszystkie kroki, ale trenerzy tłumaczą, że wcale nie trzeba trzymać się sztywno tej liczby, by szybko odczuć pozytywny wpływ chodzenia na nasze zdrowie.
W marcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych opublikowano badania przeprowadzone na grupie 50 tys. osób, które udowodniły, że nie wszyscy muszą, a nawet nie powinni dążyć do 10 tysięcy kroków dziennie. Zdrowe osoby w wieku powyżej sześćdziesięciu lat mogą spokojnie zatrzymać się na 6-8 tys. kroków i taka sesja już będzie dla nich pełnym treningiem.
Osoby młodsze, czyli w wieku od 18-59 lat spokojnie mogą wykonywać 7-10 tys. kroków na dobę - ta liczba, przy przestrzeganiu zbilansowanej diety, może pomóc im utrzymać wagę, a w razie takiej konieczności - nawet schudnąć.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega, by osoby schorowane lub niepełnosprawne ograniczyły swoją aktywność do 5,5 tys. kroków, a w razie możliwości po prostu stopniowo ją zwiększały.
Wniosek z wszystkich, przeprowadzonych w ostatnich latach badań jest więc jeden - warto spacerować, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Bicie rekordów i wyrabianie norm kroków to tylko efekt oboczny tego najzdrowszego i najbezpieczniejszego z wszystkich dostępnych treningów.
Zobacz również: Oto klucz do długiego życia. Stulatkowie mają prostą radę