Ile trzeba zarabiać, żeby mieć wysoką emeryturę? ZUS pokazał szacunki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował prognozę przyszłych emerytur i niestety, nie może ona napawać optymizmem. Wynika z niej, że świadczeniobiorcy będą otrzymywać zdecydowanie mniej, niż połowa obecnej pensji! Co gorsze, dotyczy to nawet tych, którzy zarabiają dziś naprawdę dobrze.

O przyszłą emeryturę muszę się martwić nawet ci, którzy zarabiają naprawdę dobrze
O przyszłą emeryturę muszę się martwić nawet ci, którzy zarabiają naprawdę dobrze 123RF/PICSEL

Dzisiejsi emeryci otrzymują zazwyczaj świadczenia w wysokości średnio 3,5 tys. zł brutto, czyli około 3 tys. zł netto. Oczywiście nie brakuje osób, których emerytury są jeszcze niższe oraz tych, którzy otrzymują zdecydowanie wyższe świadczenia. Wciąż jednak polskie emerytury uchodzą za stosunkowo niewielkie i pobierający je seniorzy nierzadko z trudem wiążą przysłowiowy koniec z końcem. Z prognoz ZUS wynika, że może być jeszcze gorzej!

Na jaką emeryturę mogą liczyć dzisiejsi pracownicy? Nie wygląda to dobrze

Prognozy dotyczące emerytur nie napawają optymizmem
Prognozy dotyczące emerytur nie napawają optymizmemvivoo123RF/PICSEL

Jak wynika z prognoz opublikowanych przez ZUS, osoby, które mają dziś 19-50 lat, w momencie przejścia na emeryturę mogą być w naprawdę kiepskiej sytuacji. Jak informuje Fakt.pl, kobieta urodzona w 1983 roku, zarabiająca obecnie 10 738 zł brutto, po przejściu na emeryturę w 2043 roku otrzyma świadczenie w wysokości zaledwie 3908 zł brutto. Mężczyzna zarabiający dziś 10 585 zł i urodzony w 1993 roku dostanie natomiast 3903 zł brutto. Dla osób, które zarabiają dziś naprawdę dobrze i nie myślą o emeryturze, może to być spore i przykre zaskoczenie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że tak złe prognozy wynikają z faktu, że w najbliższych latach na emeryturę przejdą osoby z powojennego wyżu demograficznego i w ciągu najbliższych kilku lat liczba emerytów wzrośnie o co najmniej 300 tys. osób. To ogromne obciążenie dla polskiego systemu emerytalnego. Biorąc pod uwagę, że z roku na rok w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci, a społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, w kolejnych latach będzie ono tylko rosło.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać wysoką emeryturę?

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 40-letnia kobieta zarabiająca  dzisiaj 17 600 zł brutto, będzie mogła liczyć na emeryturę w wysokości 6 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że są to tylko szacunki, a ostateczna kwota świadczenia zależy od wielu czynników. ZUS zachęca przyszłych emerytur, by w miarę możliwości pracowali dłużej - przeciętne przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie przejścia na emeryturę, może spowodować wzrost świadczenia nawet o 8 proc.!

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas