Inspekt ogrodowy – prosty sposób na szybsze i bardziej obfite plony w ogrodzie

Ogrodnicy często zaczynają od zagospodarowania dostępnej przestrzeni przydomowej bujnymi krzewami, iglakami oraz roślinami ozdobnymi. Z czasem rodzi się w nich chęć wyhodowania własnych warzyw oraz owoców. Elementem wyposażenia ogrodu, który przyda się zarówno amatorom, jak i doświadczonym hodowcom, jest inspekt ogrodowy. Ta wyjątkowa konstrukcja nie tylko pozwoli cieszyć się nowalijkami wczesną wiosną, ale także wydłuży wegetację roślin i ułatwi przygotowywanie rozsad.

Inspekt ogrodowy przyda się do przygotowania rozsad
Inspekt ogrodowy przyda się do przygotowania rozsad123RF/PICSEL

  • Inspekt ogrodowy to łatwa do wykonania, niezwykle prosta i niezajmująca wiele miejsca konstrukcja.
  • Mimo że jest mniej odporna na wahania temperatury niż specjalny tunel oraz szklarnia, pozwala znacznie przyspieszyć zbieranie plonów z licznych warzyw oraz roślin ozdobnych.
  • Główną rolą inspektu jest hartowanie rozsady, a także rozmnażanie roślin poprzez ukorzenianie się sadzonek.

Czym jest inspekt ogrodowy?

Skuteczna uprawa roślin wiąże się z koniecznością zapewnienia im określonych warunków. Właściciele sporych przestrzeni często inwestują w szklarnie lub specjalne tunele ogrodowe, które służą do uprawy kwiatów, warzyw oraz innych gatunków wymagających nieco wyższej temperatury. Co zrobić, jeśli nie mamy miejsca na ustawienie tak imponujących konstrukcji? Okazuje się, że wystarczy zastąpić je bardziej kompaktowymi inspektami ogrodowymi. Na ogół są to skrzynie bez dna, a ich wieko pokrywa się przezroczystym materiałem.

Inspekt ciepły i zimny - różnice

Inspekt zimny ogrzewa sadzonki za pomocą energii słonecznej
Inspekt zimny ogrzewa sadzonki za pomocą energii słonecznej123RF/PICSEL

Kupując sadzonki roślin w sklepach ogrodniczych, często możemy natknąć się na opisy wskazujące, że dane gatunki powinny rosnąć w inspektach ciepłych lub zimnych. Co to oznacza w praktyce i czym różnią się od siebie obie konstrukcje?

  • Inspekt ciepły - charakteryzuje się tym, że do ogrzania wnętrza wykorzystuje nie tylko naturalne światło słoneczne, ale także ciepło wydzielane w trakcie procesu rozkładu materii organicznej. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się dużą ilość obornika, który wytwarza ciepło i przyspiesza kiełkowanie. Do jego budowy potrzebny będzie głęboki dołek, na którego dnie układamy warstwę z suchych liści. Następnie wylewa się koński obornik lub kurze odchody i ciepłą wodę. Teraz wystarczy przykryć całość 20-30 cm ziemi ogrodowej. W tak przygotowanym inspekcie hodowla nasion trwa od lutego aż do listopada.
  • Inspekt zimny - taka konstrukcja nie posiada warstwy nawozu organicznego. Ogrzewanie wnętrza jest uzależnione wyłącznie od energii słonecznej, wzmocnionej za pomocą specjalnej szyby, folii oraz pleksi. Wykorzystuje się go do uprawy wyłącznie wczesną wiosną, a pierwsze nasiona można wysadzać dopiero w połowie marca. Uprawę roślin prowadzi się maksymalnie do października. Do utworzenia takiego stanowiska potrzeba ok. 20-25 cm żyznej ziemi ogrodowej.

Gdzie ustawić gotowy inspekt?

Zanim przejdziemy do budowy inspektu, warto zacząć od wybrania dla niego odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Powinien nie tylko być łatwo dostępny, ale przede wszystkim stale zapewniać roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu. Warto mieć na uwadze, że inspekt jest konstrukcją stałą, dlatego ustawmy go tak, by nie utrudniał codziennego korzystania z ogrodu.

Właściciele ogrodów radzą, by wziąć pod uwagę trzy główne czynniki, niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju roślin. Okazuje się, że właściwe miejsce powinno być:

  • dobrze nasłonecznione, czyli z dala od bardzo wysokich drzew, gęstych krzewów oraz innych zacieniających obiektów;
  • odsunięte od źródeł zanieczyszczeń, m.in. warsztatów, garaży, ruchliwych ulic i chodników;
  • odpowiednio osłonięte od wiatru.

Planując zagospodarowanie inspektu owocami oraz warzywami, ustawmy go w pobliżu domu. W ten sposób ułatwimy sobie zbieranie świeżych plonów. Dobrym pomysłem będzie także skierowanie okna inspektu na stronę południową. Niezwykle ważne jest zadbanie o to, by ziemia pod inspektem została dokładnie oczyszczona z chwastów. Inspekt ogrodowy to konstrukcja, która przy odpowiednim użytkowaniu posłuży nam latami.

Czego użyć do budowy inspektu?

Inspekt najlepiej ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru
Inspekt najlepiej ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru123RF/PICSEL

Przebieg budowy inspektu ogrodowego zależy przede wszystkim od używanych materiałów. Najprostszy wykonamy ze zwykłej skrzyni, którą wystarczy pozbawić dna. Kluczowym krokiem będzie stworzenie odpowiedniego planu oraz zastanowienie się, jak duże uprawy będziemy chcieli w nim posadzić, a także czy na spokojnie pomieści się w ogrodzie.

Warto pamiętać, by jego ściany nie były równe. Przednia powinna być niższa, natomiast tylna wyższa o ok. 20 cm. Najmniejszy inspekt musi mieć przynajmniej 1 metr długości, boki liczące minimum 0,5 m, a także najniższy punkt wysokości na ok. 30-40 cm. Do wykonania inspektu sprawdzą się deski, płyty MFP, konstrukcje betonowe, ceglane oraz kamienne. Niezbędne będą także: folia, pleksi, listwy, kantówki oraz zawiasy i kątowniki.

Sadzenie roślin

Odpowiednią porą na rozpoczęcie korzystania z inspektu ciepłego będzie już końcówka lutego. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku drugiego typu inspektu. Ogrodnicy doradzają, by w zimnym wysiewać rośliny nie wcześniej niż w drugiej dekadzie marca. Dokładne terminy zależą wyłącznie od rejonu Polski oraz aktualnej i prognozowanej pogody.

Inspekty świetnie sprawdzą się do wcześniejszej produkcji rozsad warzyw na dalsze uprawy. Najczęściej sadzi się w nich pora, cebulę, kalafiora oraz kapustę. Umożliwiają także uprawę nowalijek, w tym sałaty, rzodkiewki oraz szpinaku. Zdarza się również, że stanowią schronienie dla wrażliwych na ujemne temperatury roślin ozdobnych. W trakcie siarczystych mrozów dobrze jest dodatkowo przykryć je białą włókniną oraz słomianymi matami.

Jak zrobić warzywnik na balkonie? newsrm.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas