Jak często zmieniać pościel?

Niewiele rzeczy może się równać z wejściem do wygodnego łóżka i pachnącej pościeli po długim, męczącym dniu. Komfort jest ważny, ale jeszcze bardziej istotną kwestią jest higiena. Kołdra, poduszki i prześcieradło wyglądają na czyste, więc nie widzisz konieczności ich zmiany? To błąd! Najgroźniejsze jest to, czego nie widać: roztocza, bakterie, grzyby… Przez własne zaniedbania tworzymy w łóżku idealne środowisko do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Sprawdź, co zrobić, by uchronić się przed ich szkodliwym wpływem na zdrowie.

W łóżku spędzamy nawet jedną trzecią życia. Zadbajmy więc o jego higienę
W łóżku spędzamy nawet jedną trzecią życia. Zadbajmy więc o jego higienę123RF/PICSEL

Co w pościeli piszczy?

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Pościel jest czysta, więc po co wrzucać ją do pralki? Z takiego założenia wychodzi wiele osób, nie zdając sobie sprawy z tego, że łóżko jest prawdziwym siedliskiem zarazków.

Podczas snu zostawiamy w nim martwy naskórek, pot i ślinę. Wielbiciele wieczornych przekąsek muszą zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo łatwo jest o pozostawienie okruchów i resztek jedzenia. Szczególnie uważać powinni także miłośnicy zwierząt, ponieważ sierść pupili to kolejny powód, przez który wymiana pościeli powinna następować znacznie częściej niż raz na kilka tygodni.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że łóżko staje się rajem dla roztoczy - mikroskopijnych pajęczaków żywiących się przede wszystkim resztkami zrogowaciałego naskórka.

Co ile zmieniać pościel?

Pranie i suszenie poszewek bywa problematyczne. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy nie dysponujemy automatyczną suszarką. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozwalać sobie na zaniedbania w tej kwestii. Pościel należy zmieniać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Jeszcze lepiej byłoby dokonywać tego raz w tygodniu. Jest to absolutne minimum dla właścicieli zwierząt, którzy zezwalają swoim pupilom na wchodzenie do łóżka.

Częste wymienianie pościeli jest też obowiązkowe, gdy zmagamy się z infekcją. Trudno będzie wrócić do zdrowia i pełni sił, jeśli cały czas będziemy mieć styczność z chorobotwórczymi czynnikami.

Na co zwrócić uwagę podczas prania pościeli? Zazwyczaj zalecenia są wymienione na metce producenta. Ogólnie rzecz ujmując, pościel trzeba prać w temperaturach nie niższych niż 40°C. Jeśli posiadamy pralkę z funkcją odkażania, warto z niej skorzystać.

Spanie ze zwierzakiem sprawia, że pościel trzeba zmieniać co kilka dni
Spanie ze zwierzakiem sprawia, że pościel trzeba zmieniać co kilka dni123RF/PICSEL

Dlaczego częste zmienianie pościeli jest ważne?

Nasze ciała mają z pościelą bezpośredni i nieprzerwany kontakt przez co najmniej kilka godzin na dobę. Przez cały ten czas jesteśmy narażeni na działanie roztoczy, bakterii i grzybów, które mogą mieć fatalny wpływ na stan zdrowia. Szczególnie niebezpieczne są dla alergików oraz osób mających inne problemy na tle układu oddechowego.

Czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli? Katar, uczucie zatkanego nosa, duszności i kaszel to wierzchołek góry lodowej. Stały kontakt z roztoczami może skutkować pojawieniem się alergii, a także bólami głowy, trądzikiem i atopowym zapaleniem skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas