Jak często zmieniać pościel?
Nieświeża pościel jest siedliskiem bakterii i roztoczy, które w negatywny sposób wpływają na nasze zdrowie. Częstsza zmiana poszwy pomoże w utrzymaniu higieny oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia alergii. Śpiąc minimum osiem godzin na dobę, nasza skóra ma kontakt z pościelą, a co więcej – poci się. Jeśli więc nie zadbasz o higienę snu, twoje ciało narażone jest na podrażnienia lub infekcje. Dodatkowo mając w domu zwierzęta lub małe dzieci, częsta wymiana brudnych tekstyliów jest wręcz koniecznością. Jak często zmieniać pościel? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Dlaczego należy regularnie zmieniać pościel?
Regularna zamiana pościeli jest istotna ze względu na higienę oraz zdrowie. Nieświeże poszewki są idealnym miejscem dla roztoczy. Żywią się one resztkami ludzkiego naskórka, który gubimy w czasie snu. Ponadto ich pojawieniu się sprzyja wysoka temperatura panująca w sypialni i wilgotność powietrza. Odchody roztoczy powodują u człowieka rozwój astmy czy atopowego zapalenie skóry.
Podczas snu naturalną rzeczą jest, że się pocimy. To sprawia, że w pościeli tworzy się środowisko do rozwoju grzybów. Wpływają one negatywnie na układ oddechowy oraz przyczyniają się do pojawienia się różnych infekcji. Dodatkowo nieświeże poszewki od poduszki często powodują trądzik lub inne niedoskonałości na twarzy. Ponadto, jeśli codziennie po przebudzeniu lub w środku nocy męczysz się z uporczywym katarem czy łzawiącymi oczami, może to być przyczyną alergii.
Co ile zmieniać pościel?
Biorąc pod uwagę fakt, że nasza skóra ma codziennie kontakt z pościelą, zmieniać ją należy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli w twoim domu są zwierzęta, to wraz z nimi pojawia się sierść. Jej obecność trzeba uwzględnić w przypadku, kiedy twoje pupile spędzają czas w sypialni na łóżku. Warto wtedy poszwy przebierać raz w tygodniu, co pozwoli ci na zdrowy i spokojny sen. Sytuacja ta dotyczy również małych dzieci: są ruchliwe i mało uważne. Plama po dżemie czy słodkim napoju wcale nie musi dziwić. Rozwiązaniem będzie kapa na łóżko, która dodatkowo zabezpieczy pościel przed zabrudzeniami od jedzenia lub sierści domowych zwierząt.
Kiedy pościel przestaje być świeża?
Częściej niż raz w tygodniu powinno zmienić się pościel na świeżą po przebytej chorobie. Pozostałości zarazków i nieprzyjemnego zapachu potu, nie zachęca nikogo do położenia się spać. Jeśli zauważysz na poszewce zabrudzenia lub inne nieczystości, także nie wahaj się długo i wymień ją na nową. Pościel należy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza, co pozwoli na pozbycie się z niej szkodliwych drobnoustrojów.
Zobacz też: