Jak czyścić fugi krok po kroku?
Fugi między płytkami podłogowymi czy ściennymi szybko zbierają brud, który nie jest łatwo doczyścić. Dlatego szorowanie tych miejsc nie należy do najprzyjemniejszych czynności. W spoinach między kafelkami gromadzi się osad wapienny, tłuszcz, resztki mydła, a także pleśń. Co zrobić, by w szybki sposób pozbyć się tych zabrudzeń? Jak się okazuje, nie musimy sięgać od razu po drogie i żrące detergenty oraz ostre narzędzia do zdrapywania brudu. Istnieją domowe sposoby, które skutecznie poradzą sobie z tym problemem. Jak czyścić fugi krok po kroku? Podpowiadamy.
Czyszczenie fug za pomocą proszku do pieczenia
Gdy na fugach zbierze się brud, osad z kamienia czy rdzy lub tłusty nalot, warto sięgnąć po... proszek do pieczenia. Produkt doskonale poradzi sobie z tymi zabrudzeniami. Wystarczy rozprowadzić go na wilgotne fugi i odczekać pół godziny. Następnie należy zmyć proszek mokrą gąbką, ściereczką lub starą, miękką lub półtwardą szczoteczką do zębów. Po wyczyszczeniu fug myjemy jeszcze raz całą podłogę.
Czyszczenie fug sodą oczyszczoną
Niezawodna w starciu z zabrudzonymi fugami jest również soda oczyszczona. Wystarczy jedno opakowanie zmieszać ze 100 ml wody, a powstałą pastę nałożyć na fugi. Pozostawiamy na 30 minut i zmywamy gąbką lub szczoteczką do zębów. Soda poradzi sobie z tłustymi plamami, osadem z kamienia i rdzy. Pomoże też pozbyć się pleśni, która powstaje często na fugach w łazience. Aby jednak usuwanie wykwitów grzybów było jeszcze skuteczniejsze, warto wymieszać ze sobą opakowanie sody, 100 ml octu i 100 ml wody. Aby złagodzić ostry zapach octu, można dodać również odrobinę płynu do naczyń lub kilka kropel olejku eterycznego. Całość nakładamy na spoiny między płytami, odczekujemy 15 minut i spłukujemy wodą.
Czyszczenie fug sokiem z cytryny
Z zabrudzeniami z kurzu, tłuszczu czy rdzy poradzi sobie także sok z cytryny. Nie będzie to natomiast dobry sposób na usuwanie z fug pleśni i bardzo silnych zabrudzeń. Jeśli chcemy wykorzystać go do wyczyszczenia fug, wystarczy nanieść go na spoiny, pozostawić na kilka minut i wyszorować miękką szczoteczką. Sok z cytryny rozjaśni fugi i spowoduje, że brud z łatwością z nich odpadnie.
Czyszczenie fug roztworem z amoniaku
Jeśli fugi są silnie zabrudzone i opanowane przez pleśń, potrzebne będą mocniejsze środki. Możemy wykorzystać do tego amoniak. Należy w tym celu zmieszać ze sobą 1/3 szklanki amoniaku, ¼ szklanki octu, ½ szklanki sody oczyszczonej oraz dwa litry wody. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy brudne fugi. Odczekujemy 30 minut, po czym przecieramy spoiny gąbką lub szczoteczką do zębów i spłukujemy wodą.
Czyszczenie fug pastą do zębów
Bardzo prostym sposobem na wyczyszczenie fug jest zastosowanie pasty do zębów. Środek nadaje się zwłaszcza do jasnych spoin, które pożółkły. Pastę nakładamy na fugi, pozostawiamy na godzinę i czyścimy szczoteczką do zębów. Na koniec zmywamy wodą, najlepiej z dodatkiem płynu do naczyń.