Jak dbać o ręczniki, by były miękkie i pachnące?

Czysty i miękki ręcznik umili wyjście z kąpieli nawet w zimowy dzień. Jednak nasze ręczniki nie zawsze wyglądają tak, jakby dopiero zostały kupione. Bywa, że stają się szorstkie, a nawet drapiące. Przyczyny mogą być różne, w tym ich niewłaściwe pranie. Podpowiadamy, co zrobić, by nasze ręczniki na długo pozostały miłe w dotyku i delikatne dla naszej skóry.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak prać ręczniki, by były puszyste?Interia DIY

Jak prać ręczniki?

©123RF/PICSEL

Nasze ręczniki często tracą swoją miękkość poprzez niewłaściwe pranie. Jak zatem je prać, by były miękkie i delikatne dla naszej skóry? Ciężkie materiały, jak na przykład te, z których wykonane są ręczniki, potrzebują dokładnego wyprania i wypłukania. Dlatego należy pamiętać, by nie przeładować bębna pralki. Gdy w pralce jest zbyt dużo rzeczy, detergenty do prania nie zostają dobrze wypłukane. W efekcie tkaniny mogą sztywnieć.

Temperatura prania

Temperatura prania ma również istotny wpływ na to, jak nasze ręczniki wyglądają po praniu. Przede wszystkim powinniśmy prać je w takiej temperaturze, jaką zalecił producent na metce. Należy wybrać temperaturę najwyższą, jaka widnieje na metce, ale nigdy wyższą, ponieważ takie pranie może źle wpłynąć na włókno ręcznika.

A w czym prać ręczniki?

Do prania ręczników lepiej stosować żele i płyny niż proszki. Niestety, te ostatnie znacznie gorzej się wypłukują. W efekcie ręcznik może stać się bardziej szorstki i gorzej chłonąć wilgoć ze skóry. Pamiętajmy, że nie powinno się stosować również środków piorących w nadmiarze, gdyż mogą spowodować to szorstkość ręczników. Nie zapominajmy także o wyborze odpowiednich detergentów do kolorystyki ręczników. Do prania ręczników nie powinno się dodawać środków zmiękczających, gdyż negatywnie wpływają one na ich higroskopijność. Podobnie jest z wybielaczami, które osłabiają włókna, przez co ręczniki stają się bardziej podatne na uszkodzenia. By poprawić miękkość ręczników, które są często prane, dodajmy do prania szklankę białego octu. Ten trik pomoże również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci z ręczników. Jeśli chcemy, by nasze ręczniki były bardziej puszyste, dodajmy do prania szklankę sody oczyszczonej.

Suszenie ręczników

©123RF/PICSEL

Również sposób suszenia może mieć wpływ na miękkość ręczników. Najlepiej korzystać z suszarki bębnowej, która pomaga spulchnić oraz rozdzielić włókienka ręczników, przez co na długo zachowują one swoją puszystość. Gdy rozwieszamy ręczniki do suszenia, mokre włókna sklejają się, a ręczniki mogą być sztywne i szorstkie. Jeśli chcemy temu zapobiec, wstrząśnijmy ręcznikiem przed rozwieszeniem. Dzięki temu pętelki podniosą się, a ręcznik będzie bardziej miękki. Tę samą czynność zalecamy wykonać również, gdy ręczniki wyschną.

Problemem może być twarda woda

Warto wiedzieć, że również twarda woda może powodować szorstkość ręczników. Jeśli ją zmiękczymy, problem częściowo się rozwiąże.

Jak często prać ręczniki?

Pojawia się również kwestia częstotliwości prania ręczników. Zależy to od tego, jak często używamy ręcznika oraz jakie warunki panują w łazience. Jeżeli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane i często pojawia się w nim para (dla łazienek regularnie używanych to codzienność), ręczniki powinny być prane co dwa lub trzy dni. Pamiętajmy, że miejsca, w których panuje wilgoć stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. Częściej powinniśmy prać ręczniki, których używamy w trakcie choroby oraz te do rąk. Przez ręcznik możemy przenosić na skórę groźne bakterie oraz zarazki.

Warto wiedzieć

©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że nawet ręczniki wysokiej jakości mogą po praniu być sztywne. Nie przejmujmy się jednak tym za bardzo, powinny odzyskać swoją miękkość w trakcie użytkowania. Pamiętajmy, że to jakość ręczników ma największy wpływ na to, jak długo będą nam służyć. Najtrwalsze i najbardziej odporne na działanie różnego rodzaju detergentów będą te wykonane z wysokiej jakości bawełny. Nie oznacza to, że nie powinniśmy kupować ręczników wykonanych z innych materiałów. Warto pamiętać jednak o tym, by prawidłowo o nie dbać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas