Jak dbać o żelazko?

Żelazko to niezbędne urządzenie w każdym domu. Kto z nas wyobraża sobie bez niego normalne funkcjonowanie? Być może są takie osoby, ale zapewne prasują one ubrania sporadycznie. W żelazku często pojawiają się rdza i kamień, przez co urządzenie szybko się psuje. Jak dbać o żelazko, by służyło nam jak najdłużej? Podpowiadamy kilka najważniejszych zasad.

article cover
©123RF/PICSEL

Woda destylowana? Nie.

©123RF/PICSEL

Wielu z nas używa do prasowania wody destylowanej, jednak nie jest to dobry wybór. Woda destylowana zawiera substancje, które mogą uszkodzić urządzenia np. wykonane z metalu. Do żelazka najlepiej wlewać wodę przegotowaną i przefiltrowaną, by w urządzeniu nie gromadził się szybko kamień.

Unikaj wlewania do żelazka chemicznych dodatków

©123RF/PICSEL

W sklepach znajdziemy różne rodzaje preparatów do czyszczenia żelazka. Warto jednak wiedzieć, że większość z nich zawiera sporo substancji chemicznych, które mogą niszczyć żelazko. Unikajmy zatem ich stosowania, a postawmy na naturalne środki.

Przypalone żelazko?

Przypalone żelazko najlepiej wyczyści ocet i soda oczyszczona. Wystarczy przyłożyć szmatkę nasączoną w occie na przypalone miejsce na stopie żelazka, a następnie posypać je sodą oczyszczoną i odczekać kilka minut. Przy pomocy gąbki czyścimy spaleniznę. Jeśli nie chce zejść, zamoczmy gąbkę w gorącej wodzie. Na koniec wycieramy żelazko suchą szmatką.

Regularnie czyść żelazko

©123RF/PICSEL

I ostatnia kwestia: regularne czyszczenie żelazka. Jeśli nie będziemy tego robić, w urządzeniu szybko zgromadzi się brud i kamień. W efekcie żelazko będzie się zatykać i gorzej działać. Jak często i czym czyścić żelazko? Co dwa tygodnie. Jeśli sprzęt posiada funkcję autoczyszczenia, mamy szczęście. W przypadku starszych modeli musimy się trochę pomęczyć. W wyczyszczeniu żelazka pomogą nam ocet, woda i miękka szmatka. Roztworem z wody i octu (pół szklanki wody na pół szklanki octu) wyczyścimy zbiornik na wodę. Wystarczy wlać do niego roztwór, włączyć żelazko i poczekać aż substancja wyparuje. Stopę grzejną żelazka myjemy szmatką nasączoną w occie. Żelazko powinno być lekko nagrzane. Wystudzoną stopę można przeczyścić niewielką ilością pasty do zębów. Efekt przerośnie nasze oczekiwania!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas