Jak możesz podwyższyć swoją emeryturę? Teraz jest najlepszy moment!
Galopująca inflacja i szalejąca w kraju drożyzna sprawiają, że pobierający świadczenia emeryci i renciści starają się wykorzystać każdą szansę na ich podniesienie. Jednym ze sposobów jest ponowne przeliczenie emerytury. Kto powinien złożyć wniosek?
Najniższa emerytura wynosi obecnie zaledwie 1 338,44 zł, a przeciętna - 2 882,63 zł - kwoty te nie pozwalają więc sporej ilości seniorów na spokojną, godną starość.
Jednym z najprostszych sposobów na podniesienie świadczeń jest ponowne przeliczenie emerytury. Warto zrobić to właśnie teraz, bo obowiązujące obecnie tablice dalszego trwania życia są wyjątkowo korzystne dla świadczeniobiorców.
Z możliwości ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać osoby, które pobierają niskie świadczenie, a znalazły dokumenty potwierdzające pracę sprzed kilkudziesięciu lat lub dorabiały. W tym celu powinny one złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie świadczenia.
Czytaj również: Emerycie, te pieniądze trafią na twoje konto już niedługo
Dzięki obowiązującym obecnie korzystniejszym tablicom dalszego trwania życia, osoby, które zdecydują się na ponowne przeliczenie świadczenia, mogą sporo zyskać.
- powiedziała, cytowana przez businessinsider.com.pl, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Emeryci, którzy chcą ponownie przeliczyć swoje świadczenia, powinni zrobić to właśnie teraz. Już niedługo zaczną obowiązywać bowiem nowe tablice i nie będą one aż tak korzystne dla świadczeniobiorców, jak te obecne.
O ponowne przeliczenie emerytury mogą starać się osoby, które:
- już po przyznaniu emerytury skompletowały dodatkowe dokumenty, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia
- już po przyznaniu świadczenia zarobkowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.
WAŻNE: Ponowne przeliczenie emerytury następuje na wniosek świadczeniobiorcy. Jeśli więc okaże się, że nowe świadczenie jest niższe, ZUS nadal będzie wypłacał je w dotychczasowej, wyższej wysokości.
Zobacz również: Nauczycielka wyjawiła, ile zarabia. Nie stać jej na utrzymanie