Reklama

Reklama

Jak możesz podwyższyć swoją emeryturę? Teraz jest najlepszy moment!

Galopująca inflacja i szalejąca w kraju drożyzna sprawiają, że pobierający świadczenia emeryci i renciści starają się wykorzystać każdą szansę na ich podniesienie. Jednym ze sposobów jest ponowne przeliczenie emerytury. Kto powinien złożyć wniosek?

Ponowne przeliczenie emerytury

Najniższa emerytura wynosi obecnie zaledwie 1 338,44 zł, a przeciętna - 2 882,63 zł - kwoty te nie pozwalają więc sporej ilości seniorów na spokojną, godną starość. 

Jednym z najprostszych sposobów na podniesienie świadczeń jest ponowne przeliczenie emerytury. Warto zrobić to właśnie teraz, bo obowiązujące obecnie tablice dalszego trwania życia są wyjątkowo korzystne dla świadczeniobiorców.

Z możliwości ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać osoby, które pobierają niskie świadczenie, a znalazły dokumenty potwierdzające pracę sprzed kilkudziesięciu lat lub dorabiały. W tym celu powinny one złożyć wniosek do ZUS-u o ponowne przeliczenie świadczenia

Reklama

Czytaj również: Emerycie, te pieniądze trafią na twoje konto już niedługo

Ile można zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury?

Dzięki obowiązującym obecnie korzystniejszym tablicom dalszego trwania życia, osoby, które zdecydują się na ponowne przeliczenie świadczenia, mogą sporo zyskać. 

 - powiedziała, cytowana przez businessinsider.com.pl, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Emeryci, którzy chcą ponownie przeliczyć swoje świadczenia, powinni zrobić to właśnie teraz. Już niedługo zaczną obowiązywać bowiem nowe tablice i nie będą one aż tak korzystne dla świadczeniobiorców, jak te obecne. 

Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?

O ponowne przeliczenie emerytury mogą starać się osoby, które: 

  • już po przyznaniu emerytury skompletowały dodatkowe dokumenty, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia
  • już po przyznaniu świadczenia zarobkowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.

WAŻNE: Ponowne przeliczenie emerytury następuje na wniosek świadczeniobiorcy. Jeśli więc okaże się, że nowe świadczenie jest niższe, ZUS nadal będzie wypłacał je w dotychczasowej, wyższej wysokości. 

Zobacz również:  Nauczycielka wyjawiła, ile zarabia. Nie stać jej na utrzymanie 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowa emerytura | emerytura 2023 | świadczenia | emeryci i renciści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy