Jak nawozić tuje na wiosnę? Stosuj się do najważniejszych zasad

Wiosenne nawożenie tui to ważny zabieg pielęgnacyjny, który sprawia, że krzewy rosną szybciej i bujniej. Szczególnie na początku sezonu pomaga to okazom wypuścić młode pędy. Krzewy potrzebują wtedy większą ilość składników odżywczych. Są niezbędne do prawidłowego i szybszego rozwoju tui. Jakimi zasadami trzeba kierować się podczas ich nawożenia? Jakie specyfiki sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Tuje potrzebują odpowiedniego nawożenia
Tuje potrzebują odpowiedniego nawożenia123RF/PICSEL

  • Tuje to krzewy, które pięknie prezentują się w ogrodzie lub na działce.
  • Rośliny te wymagają nawożenia około dwa-trzy razy do roku.
  • Do nawożenia tui warto stosować produkty naturalnego pochodzenia.

Dlaczego warto nawozić tuje wiosną?

W naszym kraju tuje uprawiane są jako krzewy ozdobne na działkach lub w ogrodzie. Dzięki systematycznemu nawożeniu krzewy są w stanie wytworzyć wiele młodych pędów. Jeśli zabieg zostanie wykonany poprawnie, będą gęstsze, soczyście zielone i szybciej zregenerują się po cięciu. Wiosenne nawożenie powinno być bogate w magnez oraz azot. Pierwiastki sprawią, że krzewy staną się bujniejsze i będą intensywniej rosnąć. Zabieg nawożenia roślin należy powtarzać raz w miesiącu od marca, aż do połowy lipca.

Nawożenie tui wywarem ze skórki banana

Skórka z banana nadaje się do nawożenia tui
Skórka z banana nadaje się do nawożenia tui123RF/PICSEL

Pierwszą propozycją jest nawożenie tui wywarem ze skórki banana. Owoc zawiera wiele cennych składników, między innymi fosfor. Wspiera prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, a także wzmacnia odporność roślin. Inny ważny pierwiastek to potas: usprawnia metabolizm tui i pomaga w łatwiejszym przyswajaniu składników pokarmowych. Jak przygotować nawóz ze skórki banana?

  1. Najpierw pokrój skórkę z banana na mniejsze kawałki i przełóż do większego słoika.
  2. Całość zalej gorącą wodą, zakręć porządnie słoik i odstaw na dwa dni w ciemne i suche miejsce.
  3. Kiedy roztwór będzie gotowy, odcedź go i wymieszaj z wodą (proporcje 1:2). Tak przygotowany preparat nadaje się do podlania tui.

Nawożenie tui odżywką z drożdży

Kolejną propozycją jest nawożenie tui drożdżami piekarskimi, które mają niebagatelny wpływ na kondycję krzewów. Produkt wpływa na rozwój pożytecznych mikroorganizmów, które żyją w glebie. Dzięki nim tuje są uodpornione na atak chorób grzybowych. Warto również podkreślić, że w drożdżach znajdują się białka, a także aminokwasy. Jak oddziaływają na tuje? Przyspieszają ich rozwój, wzrost, a także biorą udział w procesie fotosyntezy. Jak przygotować nawóz z drożdży?

  1. Kostkę drożdży umieść w wodzie (około pięciu litrów) i odstaw na kilka godzin.
  2. Po tym czasie wywar będzie gotowy do użytku: wystarczy podlać nim tuje w ogrodzie.

Woda po gotowaniu warzyw

Woda po gotowaniu ziemniaków to świetny nawóz dla tui
Woda po gotowaniu ziemniaków to świetny nawóz dla tui123RF/PICSEL

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w przez ogrodników jest nawożenie roślin naparem z warzyw. Jak to działa? Woda po gotowaniu ziemniaków, szpinaku czy brokułów nadaje się do podlewania tui. Oczywiście pod warunkiem, że nie była wcześniej solona: negatywnie wpłynie to na jakoś gleby. Pozbawiona soli woda po gotowaniu warzyw ma wiele właściwości odżywczych. Jak stosować taki nawóz do roślin? Wystarczy, że specyfik ostudzisz, a następnie podlejesz nim krzewy. Podobnie jak w przypadku innych nawozów, zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie.

Po czym poznać, że nawożenie tui przebiega nieprawidłowo?

Jeśli zauważysz, że tuje po nawożeniu wyglądają marnie, to zły znak. Często powodem jest brak azotu w nawozach. Pierwiastek odgrywa kluczową rolę, gdyż odpowiada za szybszy wzrost rośliny. Krzewy stają się mniej odporne na suszę i z czasem zaczynają usychać. Podobne objawy dotyczą braku potasu, który też jest ważnym składnikiem odżywczym dla roślin. Wspiera gospodarkę wodną okazów i bierze udział w regulacji pobierania azotu przez tuje.

Zauważyłeś, że igły krzewów są wyblakłe i wyglądają marnie? To oznaka braku magnezu, będącego niezbędnym składnikiem odżywczym tui. Odpowiada za pobieranie składników mineralnych z ziemi. Pamiętaj, by gleba miała odpowiednie pH (5,5-7,2), to sprawi, że krzewy będą okazałe i zdrowe. Kluczowe w nawożeniu roślin jest stosowanie odpowiedniej dawki nawozów. Zwróć też uwagę na częstotliwość ich aplikacji.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Przeczytaj:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas