Jak odstraszyć szpaki z ogrodu? Przestaną plądrować wiśnie i czereśnie

Mimo że ptaki to mile widziani goście w naszych ogrodach, zdarza się, że potrafią wyrządzić niemałe szkody. Właściciele sadów pewnie w niejednym sezonie załamywali ręce na widok szpaków wyjadających czereśnie, wiśnie i inne z troską pielęgnowane owoce. Czy da się im przeciwdziałać? Jak najbardziej. Podpowiadamy, jak odstraszyć szpaki z ogrodu.

Szpaki w ogrodzie są w stanie wyrządzić niemałe szkody
Szpaki w ogrodzie są w stanie wyrządzić niemałe szkody123RF/PICSEL

Jakie owoce zjadają szpaki?

Fatalną cechą ptaków jest nie tylko plądrowanie dojrzałych owoców. Zdarza się, że uszkadzają również niedojrzałe egzemplarze. Poniekąd przy okazji przebijają skórkę, co prowadzi do gnicia i psucia owoców wokół tego uszkodzonego. Co więcej, szpaki mogą gromadzić się stadami w jednym miejscu, więc plony, które nam zostawią, okażą się mizerne.

Najczęściej szpaki są kojarzone jako smakosze czereśni i wiśni. Ich łupem stają się również śliwki i borówki, więc straty w sadzie mogą być naprawdę spore. Tym bardziej że są to ptaki inteligentne. Działać trzeba więc sprytnie, mając z tyłu głowy, że szpaki to również pożyteczne stworzenia, usuwające z naszych terenów szkodliwe larwy, gąsienice i ślimaki. Nie zapominaj też o tym, że w Polsce szpaki są objęte ochroną gatunkową.

Szpaki w ogrodzie
Szpaki w ogrodzie123RF/PICSEL

Czym odstraszyć szpaki?

Po pierwsze — szpaki nie lubią hałasu. Najprostszym sposobem wykorzystania tej informacji jest włączenie dość głośnej muzyki, kiedy np. przebywamy w ogrodzie i wykonujemy w nim prace. Trzeba jednak brać pod uwagę także komfort naszych sąsiadów, więc bardzo głośny koncert prosto z radia może nie przypaść im do gustu. Jeśli są wyrozumiali — warto wypróbować nagrania odgłosów drapieżnych ptaków.

Sadownicy, którzy swoje uprawy mają zlokalizowane z daleka od budynków mieszkalnych, decydują się na używanie specjalnych armatek hukowych, co odstrasza szpaki i zniechęca je do powrotu na teren sadu. Możesz jednak wybrać również domowe sposoby, np. powieszenie na drzewach szklanych butelek lub puszek. Pod wpływem wiatru będą emitować dźwięki nieprzyjemne dla szpaków.

Straszaki na szpaki? Tak, ale pod jednym warunkiem

Wysokie drzewa dają nam przestrzeń na zamontowanie konstrukcji, które można określić popularnym określeniem "stracha na wróble".

  • Powieszenie wśród gałęzi torebek foliowych albo dziecięcych wiatraczków stanowi trafioną odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się szpaków z ogrodu.
  • Powiesić warto także instalację wykonaną z błyszczącej folii i tasiemek. Zaleca się, aby stosować w tym przypadku kolor niebieski, który wyjątkowo nie trafia w gusta szpaków.
  • Pomocne okażą się też figury ptaków drapieżnych (np. jastrzębia lub sokoła) przymocowanych do gałęzi.

Warunek skuteczności jest jeden — wymienione metody należy stosować na zmianę. Inteligentne ptaki po jakimś czasie zrozumieją, że straszak nie jest w stanie wyrządzić im krzywdy i zaczną go ignorować.

Roślina, która odwróci uwagę wygłodniałych ptaków

Zapoznaj się z upodobaniami swojego przeciwnika, aby wykorzystać je na swoją korzyść. Tak można opisać propozycję posadzenia morwy w pobliżu innych drzew i krzewów owocowych. Jej owoce są jedną z ulubionych przekąsek ptaków. Takie sąsiedztwo sprawi, że szpaki będą w znacznie mniejszym stopniu zainteresowane czereśniami czy wiśniami.

Morwa to przysmak szpaków
Morwa to przysmak szpaków123RF/PICSEL

Jak chronić owoce przed szpakami? Stwórz barierę

Niezbyt kosztownym sposobem odstraszania szpaków jest rozłożenie siatki na drzewach, która uniemożliwi ptakom wyjadanie dorodnych owoców. Patent ten wykonalny jest jednak głównie na krzewach i stosunkowo niskich, niezbyt rozłożystych drzewkach. Zwróć uwagę na to, by rozmiar oczek był jak najmniejszy — ptasi smakosze będą musieli obejść się smakiem.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas