Jak pielęgnować bazylię?

Bazylia jest aromatyczną rośliną, która znajduje zastosowanie szczególnie w kuchni włoskiej. Jej aromatyczny, słodki i odrobinę piekący smak świetnie komponuje się z pomidorami, serami oraz przeróżnymi sałatkami. Choć bez problemu można nabyć suszoną przyprawę, to żywe i świeże liście intensywniej pachną oraz są smaczniejsze. W sklepach można kupić żywe sadzonki, które bez problemu mogą przez kilka miesięcy rosnąć na kuchennym parapecie. Jak je pielęgnować, by można było z niej jak najdłużej korzystać?

Bazylia
Bazylia ©123RF/PICSEL

Bazylia z marketu

Zioła na balkonie
©123RF/PICSEL

Zanim kupisz bazylię doniczkową w markecie, przyjrzyj się jej kondycji. Powinna nie mieć przebarwień na liściach, a jej podłoże nie być zalane wodą, gdyż korzenie mogą szybciej zgnić. Nawet jeśli wybrałeś ładny okaz, to po przyniesieniu do domu wymień jej ziemię. Do tego celu sprawdzi się podłoże uniwersalne albo kwiatowe. Pamiętaj, aby dno doniczki posiadało otwory odpływowe.

Stanowisko i podlewanie

Kwitnąca bazylia
©123RF/PICSEL

Aby bazylia bujnie rosła potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Najlepiej, aby stała na nasłonecznionym parapecie (od strony południowej). Zbyt mała ilość promieni słonecznych sprawi, że liście będą mniejsze, a ich smak mniej wyczuwalny. Bazylię w doniczce trzeba regularnie podlewać. Podłoże musi być wilgotne, ale nie może być przelane, gdyż wtedy szybko zgnije. Najlepiej nalać niewielką ilość wody do doniczki co trzy - cztery dni. Bazylia jest rośliną jednoroczną, dlatego nie wymaga nawożenia.

Zbiór liści

Gotowe do zbioru są duże i wykształcone liście bazylii. Najlepiej ją uszczykiwać, czyli odcinać lub odrywać wierzchołki, ale nie ucinać całych łodyg, gdyż w przyszłości mogą się one rozkrzewiać. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do kwitnięcia bazylii, ponieważ wtedy zostanie zahamowany jej wzrost, a po przekwitnięciu roślina obumrze.

Siew bazylii

Bazylia w doniczce
©123RF/PICSEL

Samodzielny siew bazylii można przeprowadzać cały rok, jednak najlepszym terminem jest wiosna. Na powierzchni doniczki z wilgotną ziemią wysypuje się kilkanaście nasionek w odstępach (nie wolno ich przykrywać) i umieszcza w nasłonecznionym miejscu. Całość można przykryć folią spożywczą, aby utrzymać stały poziom wilgoci. Warto zrobić w niej dziurki, żeby miały dostęp do świeżego powietrza. Całość należy regularnie podlewać, a po wykształceniu się sadzonek przesadzić je do osobnych doniczek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas