Reklama

Jak pielęgnować rośliny, żeby pięknie rosły

Sprawdzone sposoby na odpowiednią pielęgnację roślin w domu i nie tylko.

Podlewanie

Zapewne wiesz, że wszystkie rośliny w pojemnikach dobrze jest podlewać odstaną wodą (odparowuje z niej np. chlor). Co pewien czas możesz ją też zastąpić np. odgazowaną wodą mineralną. Miłośnicy roślin polecają również napełnianie konewki wodą z... opróżnianego (np. do czyszczenia) akwarium. Taka nietypowa kuracja jest szczególnie popularna wśród amatorskich hodowców storczyków. Innym zastępstwem dla kranówki jest woda po gotowaniu ziemniaków.

Rododendrony i orchidee zaczną rosnąć jak szalone, jeśli co kilkanaście dni podlejesz je zaczynem z drożdży piekarskich. Ich odrobinę (np. pół łyżeczki) wrzuć do butelki z wodą (2,5 l.) i odstaw na ok. tydzień (uwaga, dojdzie do fermentacji).

Reklama

Używaj do podlewania, rozcieńczając odstaną wodą w proporcji 1:1. Obserwuj, czy intensywny zapach drożdżowej odżywki nie przyciągnie do roślin ziemiórek (to owady przypominające muszki).

Porcja mleka

Odrobina mleka dodana co kilkanaście dni do konewki sprawi, że twoje paprocie będą pięknie wybarwione. Soczystą zieleń zapewni im także niewielka dawka mocnej, gorzkiej herbaty wymieszanej z wodą.

Skorupki jaj

Zmiażdżone na pył i wymieszane z podłożem w doniczkach skorupki jaj będą cennym źródłem wapnia. Za taki zabieg pielęgnacyjny wdzięczne ci będą np. funkie, ciemierniki, lawenda. Skorupki możesz też zalać wodą, którą po tygodniu odstania podlejesz rośliny.

Ekspresowe rady

Fusy z kawy to świetny sposób na zakwaszenie podłoża np. azalii. Kwas acetylosalicylowy zawarty np. w aspirynie także wzmacnia rośliny. Domowe nawozy działają wolniej, cierpliwie czekaj na efekty. Słaby wywar z cebuli (pół małej cebuli na 5 l wody) to świetny nawóz dla roślin kwitnących.

Więcej w serwisie:

Dzięki nim schudniesz. Na efekty nie trzeba długo czekać!

Ocet jabłkowy: Sekret idealnej cery gwiazd

Dieta za grosik: Ziemniaki przyspieszają przemianę materii

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: rośliny | pielęgnacja roślin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy