Jak pielęgnować storczyki latem?

Jeśli ktoś robi zestawienie roślin, które najczęściej zdobią nasze parapety, to storczyki z pewnością plasują się na wysokiej lokacie. Trudno się takiej tendencji dziwić, ponieważ te rośliny niewielkim nakładem pracy bujnie rosną i obficie kwitną, ciesząc nasze oczy kaskadami oryginalnych kwiatostanów. Storczyki, które z dumą prezentują się w naszych domach, zasługują na szczególną uwagę latem, ponieważ wtedy trzeba im poświęcić nieco więcej czasu. Co zrobić, aby przez cały sezon były w pełnej krasie? Jak pielęgnować storczyki latem? Sprawdźmy.

Storczyki muszą być specjalnie traktowane latem. To gwarant pięknego wzrostu
Storczyki muszą być specjalnie traktowane latem. To gwarant pięknego wzrostu123RF/PICSEL

Storczyki: Co trzeba o nich wiedzieć?

Storczyki to jedne z tych roślin, które trudno pomylić z jakimikolwiek innymi, ponieważ nasz wzrok przykuwają ich piękne kwiaty, które wyrastają na długich łodygach. W naturalnych warunkach rosną w klimacie tropikalnym, który jest nie tylko ciepły, ale również wilgotny. Co ciekawe, storczyki często rosną na korze innych drzew i za sprawą korzeni powietrznych pobierają wilgoć z otoczenia. Choć wydawać by się mogło, że trudno w domach stworzyć optymalne warunki dla storczyków, to tak naprawdę nie potrzebują wiele. Jasny parapet, przezroczysta doniczka, zapewnienie wilgoci, podlewanie oraz sporadyczne nawożenie to wszystko, co trzeba przy nich wykonywać. Storczyki to bardzo pokaźna rodzina, która liczy sobie kilka tysięcy odmian, jednak w domowej uprawie liczy się kilka - bardzo atrakcyjnych - rodzajów. Do nich zalicza się:

  • falenopsis,
  • cymbidium,
  • katleja, 
  • celogyne,
  • dendrobium,
  • miltonia.

To tylko te najpopularniejsze storczyki, które można spotkać w naszych domach. Z ich uprawą poradzi sobie nawet laik, jeśli będzie pamiętał o najważniejszych kwestiach.

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Podlewanie storczyków: Nie jest takie oczywiste

Jak pielęgnować storczyki latem? Najpierw trzeba zacząć od prawidłowego podlewania: bo ono jest kluczowe. Jeśli mamy storczyka w doniczce, to trzeba latem nawadniać go częściej, ale mniej obficie. Dlaczego? Ponieważ zbyt duża ilość wody zgromadzonej w doniczce sprzyja powstawaniu pleśni i gniciu, co może doprowadzić storczyka do zamierania! Zatem, jak podlewać storczyki latem? Są przynajmniej dwa sposoby.

  • Tradycyjne podlewanie - wodę należy nalać do doniczki, odczekać kilkanaście minut, a później całość odlać z podstawki.
  • Kąpiel storczyka - roślinę wraz z doniczką należy wsadzić do wiadra z odstaną wodą, moczyć przez 30 minut, a potem poczekać, aż całość odcieknie.

Niezależnie od tego, jaką metodą wybierzemy, trzeba mieć na uwadze dwie kwestie: pierwsza - doniczka musi posiadać otwory odpływowe, druga - woda musi być odstana i w temperaturze pokojowej.

Jak poznać, że to czas na podlewanie storczyka? Najlepiej obserwować jego korzenie - jeśli są zielone, nie musimy zabiegu wykonywać, ale gdy robią się szare, to podlewanie storczyka jest już niezbędne.

Nawilżaj storczyka!

Storczyki lubią kąpiel: Wtedy ich korzenie są prawidłowo nawilżone
Storczyki lubią kąpiel: Wtedy ich korzenie są prawidłowo nawilżone123RF/PICSEL

Podlewanie storczyka nie wystarczy, aby zawsze był w pełnej krasie. Z racji tego, że to roślina lubująca się w tropikalnych warunkach, trzeba zapewnić jej sporą dawkę wilgoci. Jak ją zapewnić? I w tej sytuacji są przynajmniej dwa łatwe sposoby. Pierwszy z nich to częste, ale umiarkowane zraszanie liści storczyka (jednak trzeba uważać, aby nie zamoczyć rozety liściowej, ponieważ tam może rozwinąć się grzyb). Druga metoda nawilżania storczyka polega na ustawieniu doniczki na tacce wypełnionej wodą i kamieniami, która skutecznie poprawi jakość i wilgotność storczyka latem.

Nawożenie: Konieczne dla pięknego kwitnienia

Nie wylewaj wody po gotujących się warzywach. Nadadzą się na nawóz do storczyków
Nie wylewaj wody po gotujących się warzywach. Nadadzą się na nawóz do storczyków123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, aby storczyki długo i obficie kwitły, to roślina musi być w okresie wegetacyjnym zasilana nawozami. To dzięki nim rośliny mają zapewnioną odpowiednią dawkę niezbędnych substancji, które pomagają im nie tylko kwitnąć, ale także poprawią ich kondycję. Storczyki będą nie tylko prawidłowo rosły, ale zmniejszy się prawdopodobieństwo występowania chorób grzybiczych czy też ataków szkodników. Oczywiście, w sklepach ogrodniczych można bez problemu kupić nawozy przeznaczone dla storczyków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe preparaty, które mają rewelacyjne działanie. Które z nich są godne polecenia?

  • Nawóz z banana - zawiera potas, który sprzyja rozwojowi storczyka. Wystarczy skórkę po owocu włożyć do słoika i zalać litrem wody. Całość trzeba zakręcić i pozostawić na dwa dni.
  • Wywar z warzyw - wystarczy wodę po gotowanych warzywach przelać do innego naczynia i ostudzić. To solidna dawka minerałów i witamin, które są dla roślin niezbędne. Uwaga: woda musi być niesolona!
  • Piwo - złoty trunek zawiera witaminy z grupy B. Wystarczy wymieszać go z wodą (w proporcji piwo i woda 1:25)

Co zrobić ze storczykiem, który przekwitł?

Storczyki w zasadzie kwitną od wiosny do końca lata, ale czasami może się zdarzyć i tak, że również w tym okresie przekwitają. Wtedy jednak trzeba zaprzestać zarówno nawożenia, jak i mocno ograniczyć podlewanie. Storczyk po przekwitnięciu wymaga jedynie przycięcia martwych części, a jeśli jest taka potrzeba, to także przesadzenia.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas