Jak pielęgnować tuje?
Tuje już dawno podbiły polskie ogrody i tarasy. Głównie dlatego, że są łatwe w uprawie, a także odporne na szkodniki i mróz. Świetnie nadają się na żywopłoty, ale sprawdzają się także jako solitery i okazy w donicach. Są zielone nawet zimą i pasują do niemal każdej aranżacji ogrodu. Można je łatwo przycinać, nadając im oryginalny kształt. Sprawdź, kiedy i jakie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać, by tuje nie brązowiały i nie traciły igieł.
Gatunki żywotników
Tuje (których poprawna nazwa to żywotniki) występują w aż 90 odmianach. Zazwyczaj kojarzą się z zielonymi żywopłotami, ale w zależności od gatunku mogą także pełnić rolę niskich krzewów, ozdobnych kul i stożków, a także rozległych kęp. Charakteryzują się intensywnie zieloną barwą, ale dostępne są też odmiany zielono-żółte. Najpopularniejsze to żywotnik zachodni (o stożkowej koronie, osiąga do 20 m wysokości, idealny do tworzenia żywopłotów), wschodni (ma formę drzewa lub krzewu o wielu pniach o wysokości do 15 m) i olbrzymi (osiąga do kilkunastu metrów wysokości, charakteryzuje się kolumnową lub stożkową koroną).
Sadzenie i podlewanie
Tuje można sadzić od początku kwietnia do połowy października. Najlepsze będzie dla nich nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce, ale półcień także jest akceptowalny (rośliny jednak wolniej wtedy rosną). Żywotnik zachodni preferuje glebę piaszczysto-gliniastą, a wschodni i olbrzymi kwaśną. Im bardziej żyzna gleba, tym szybszy wzrost roślin. Przed sadzeniem ziemię warto oczyścić z chwastów. Dołek powinien mieć wymiary ok. 40x40 cm, na dnie warto umieścić ziemię kompostową, torf lub obornik. Po wsadzeniu żywotników należy je obficie podlać, a glebę wyściółkować korą, dzięki czemu ograniczymy wyparowywanie wody oraz rozrost chwastów. Warto wiedzieć, że tuje nie lubią przesadzania i należy tego zabiegu unikać.
Podlewanie jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku młodych roślin (przez pierwszy rok od ich zasadzenia) – koniecznie należy to robić raz w tygodniu (w czasie upałów dwa razy), najlepiej rano lub wieczorem i bezpośrednio na glebę – moczenie gałązek może przyczyniać się do ich brązowienia i opadania. Ważne jest także obfite podlanie żywotników przed zimą – najlepiej w październiku.
Przycinanie
Tuje najlepiej przycinać dwa lub trzy razy w ciągu sezonu (młode rośliny przycina się nie wcześniej niż po roku od zasadzenia i dopiero, gdy osiągną 1,5 m). Wiosną (marzec-kwiecień) pędy należy skrócić o 1/3, latem (czerwiec) podobnie, a podczas ostatniego cięcia (nie później niż koniec sierpnia) jedynie o 1-2 cm. Dzięki tym zabiegom żywotniki zachowają pożądany kształt i staną się gęstsze. Obcięte pędy można wykorzystać do rozmnażania roślin.
Nawożenie
Żywotniki mają stosunkowo krótkie korzenie, więc ich dostęp do składników odżywczych jest ograniczony. Dlatego kluczowe jest regularne nawożenie roślin trzy razy do roku: wiosną (marzec-kwiecień), latem (czerwiec) i jesienią (wrzesień-październik). Wiosną i latem nawozy powinny być bogate w azot, a także magnez – ich brak odpowiada najczęściej za żółknięcie i brązowienie roślin. Od sierpnia z kolei tuje nawozić należy środkami ubogimi w azot, za to z dużą zawartością fosforu i potasu – dzięki nim żywotniki zyskują odporność na niskie temperatury.