Reklama

Jak pielęgnować tulipany?

Oto kilka prostych wskazówek.

Małe nakłucia

Trwałość tulipanów przedłuża ukośne przycięcie łodyg (najlepiej pod kątem 45 stopni), bo wtedy zwiększa się pobór wody przez kwiaty. Tak samo działa delikatne nakłucie łodygi szpilką.

Szybki trik

Na pewno wiesz, że codzienna zmiana wody w wazonie (uprzednio starannie umytym, a najlepiej – wyparzonym) sprawia, że bukiet będzie dłużej cieszył oczy. Dodatkowo warto też usuwać dolne liście. Zanurzone – będą gnić.

Co kilka dni

Przycinaj końcówki łodyg tulipanów. Bukiet dalej będzie zwarty, a przy okazji – usuniesz lekko zbutwiałe części.

Dodaj wigoru: Zauważyłaś, że kwiaty lekko podwiędły przez drogę z kwiaciarni (bazaru) do domu? Wstaw je do głębokiej, bardzo zimnej wody (możesz dodać kilka kostek lodu) i ustaw w chłodnym miejscu. Szybko odzyskają sprężystość!

Reklama

Jakie miejsce?

Żadnych kwiatów ciętych, w tym także tulipanów, nie należy ustawiać na nasłonecznionym stanowisku ani w przeciągu. Ideałem jest… wystawianie ich na noc do chłodniejszego pomieszczenia.

Daj im luz

Bukiet tulipanów nie może być zbyt ścisły – łodygi mogą wtedy gnić. Dobra dieta: Odrobina cukru, miedziany pieniążek, a nawet... kieliszek wódki. Takie dodatki do wody mają wydłużać trwałość tulipanów. Sprawdź sama!

Patrz na końce

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru np. na bazarze, podnieś bukiet i zobacz, w jakim stanie są końcówki łodyg. Obejrzyj też liście. Brzydkie, podwiędłe? Nie kupuj!

Jeszcze rosną!

Wybierając wazon dla wiosennych tulipanów lub komponując wiązankę z nimi pamiętaj, że te kwiaty mogą się jeszcze wydłużać. Plus – wyciągać w kierunku światła!

Które wybrać? Kupując tulipany, staraj się unikać tych o czerwonych pąkach, sięgaj natomiast po odmiany żółte. One stoją najdłużej!

Wieczorem sprawdzaj, czy kwiaty mają wodę w wazonie. Potrafią jej bardzo dużo wypić!

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy