Jak pływanie działa na twój mózg?

Wszyscy wiemy, jak relaksujące jest pływanie. Dostarcza ono więcej tlenu do mięśni oraz reguluje oddech. Pływanie jest także wspaniałym sposobem na obniżenie stresu. Nurkowanie natomiast dostarcza niezapomnianych wrażeń, dzięki którym możesz poczuć się jak na innej planecie. Pływanie także zwiększa ekspozycję na słońce, co sprawia, że szybciej się opalamy.

pływanie
pływanie© Photogenica

Co się dzieje z mózgiem podczas pływania?

pływanie
© Photogenica

Pływanie może sprawić, że będziemy bardziej skłonni do refleksji. Zwiększają się wtedy zdolności twojego mózgu, dzięki procesowi zwanemu hippocampal neurogenesis, podczas którego komórki obumarłe są zastępowane nowymi. Pływając, czujemy się wolnymi ludźmi, co łagodzi napięcia, stres, zmęczenie oraz pomaga zwalczać depresję.

pływanie zalety
© Photogenica

Kiedy człowiek znajduje się w wodzie, ciśnienie w tętnicy środkowej mózgu wzrasta o 14%, a w tętnicy tylnej mózgu o 9%.

Badania naukowe dowodzą, ze ćwiczenia w wodzie, takie jak aerobik lub pływanie, oddziałują na różne obszary serca, sprawiając że działa ono sprawniej.

Co więcej, pływanie przyczynia się do poprawy zdolności umysłowych

Pływanie może przyczynić się do wewnętrznego wyciszenia. Pływając, ciężko jest skupić się na czymkolwiek, więc jedyny bodziec jaki na nas oddziałuje, to uderzenia wody o ciało. Skupiasz się w całości na swoim oddechu, spoglądasz w dno basenu i łagodnie przemieszczasz się w wodzie. Wszystko jest łatwiejsze, kiedy pływasz. Można uznać to za pewien rodzaj medytacji.

pływanie w basenie zalety
© Photogenica

Pływanie jest doskonałą formą wysiłku fizycznego. Mało że wspaniale oddziałuje na serce, to oprócz tego poprawia stan twoich mięśni, płuc a także stawów. Zadbane ciało z kolei, przyczynia się do poprawy jakości życia psychicznego człowieka, więc ćwiczenia fizyczne są genialnym sposobem na polepszenie sobie nastroju. Wydziela to endorfiny, które są odpowiedzialne za walkę ze stresem i uczucie zrelaksowania. Ograniczenie stresu prowadzi natomiast do tworzenia nowych komórek w organizmie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas