Jak podlewać bazylię?
Bazylia jest rośliną, którą wiele osób wykorzystuje do przygotowania potraw, np. wywodzących się z kuchni włoskiej. Oczywiście, bez problemu można zakupić ją jako suszoną przyprawę w saszetkach, ale najlepsze walory ma świeża bazylia. Jej uprawa nie jest skomplikowana, jednak by była bujna, trzeba wiedzieć, jak ją prawidłowo podlewać.
Bazylia wymaga wilgoci
Bazylia uprawiana w doniczkach powinna mieć luźne i przepuszczalne podłoże. To gwarant tego, że nadmiar wody nie będzie przez długi czas utrzymywał się w bryle korzeniowej i zminimalizuje równocześnie ryzyko gnicia korzeni. Ziemia w doniczce bazylii musi być delikatnie wilgotna, ale nie mokra - to nie służy prawidłowemu rozwojowi rośliny.
Ile wody lać do bazylii?
Bazylię należy podlewać niewielką ilością wody, ale dość często. Lepiej obserwować stan rośliny i dostosowywać jej ilość do potrzeb i warunków, jakie znajdują się na parapecie. Warto przyjąć regularne odstępy czasowe, np. co dwa/trzy dni. Jeśli bazylia będzie miała zbyt małą dawkę wilgoci, łatwo to można zauważyć. Ten stan zdradzają liście, które w wyniku braku wody zwijają się. Jeśli bazylia ma za sucho, wystarczy ją podlać, ale nie obficie.
Najlepsza woda dla bazylii
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby bazylię podlewać kranówką. Warto jednak sobie ją przygotować wcześniej i odstawić w otwartym naczyniu na kilka godzin. Bazyli służy woda, która osiągnęła temperaturę pokojową. Odstawienie wody powoduje również, że ulotni się z niej chlor. Niekiedy na podłożu może pojawiać się biały nalot. Co on oznacza? Jeśli nie przelewamy naszej bazylii, to nie powinniśmy mieć powodów do niepokojów. To wynik osiadania minerałów, który charakteryzuje tzw. wodę twardą. Aby nie pojawiały się przebarwienia, wystarczy używać wody przefiltrowanej.
Jak rozpoznać, że źle podlewamy bazylię?
Problemem może być zarówno podawanie zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości wody. W pierwszym przypadku liście szybko więdną, a łodygi tracą sztywność i przechylają się. Natomiast przelewanie może ujawniać się obecnością żółtych liści i pojawianiem się na nich czarnych plam. Jeśli bazylia ma zbyt mało wody i jest przesuszona, można umieścić całą doniczkę w misce z wodą w taki sposób na kilkanaście minut, w taki sposób aby wsiąknęła tyle wody, ile potrzebuje (oczywiście nadmiar płynu po wyciągnięciu musi odpłynąć). W przypadku zbyt dużej wilgotności w doniczce, warto zaprzestać podlewanie przez minimum tydzień, a kiedy bryła korzeniowa przeschnie, aplikować mniejszą ilość wody.