Reklama

Reklama

Jak podlewać jodłę kaukaską w donicy? Postoi nawet kilka tygodni

Jodła kaukaska to piękna, wiecznie zielona roślina, która doskonale nadaje się do ozdobienia ogrodu lub tarasu. Idealnie sprawdza się także jako choinka. Jednak aby utrzymać jej zdrowy wygląd, należy dbać o nią odpowiednio. Jak i czym podlewać jodłę kaukaską w donicy?

Jodła kaukaska do ogrodu i domu 

Jodła kaukaska, zwana jodłą Nordmanna, to drzewo z rodziny sosnowatych pochodzące z terenów zachodniej Azji oraz, jak sama nazwa wskazuje, gór Kaukazu. W naturalnym środowisku może osiągnąć nawet do 30 metrów wysokości, ale już jakiś czas temu wyhodowano jej karłowatą odmianą.

W mniejszej wersji jodłę kaukaską można z powodzeniem uprawiać w domowych warunkach. Osiąga ona wysokość do kilku metrów, więc wiele osób bez trudu sadzi ją w donicach i pielęgnuje w swoich domach oraz mieszkaniach. Takie drzewko idealnie sprawdza się w roli żywej choinki. Dodatkowo nie trzeba wyrzucać jej po świętach.

Jak podlewać jodłę kaukaską w donicy?

Aby skutecznie dbać o jodłę kaukaską, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących podlewania. 

Jodła kaukaska lubi wilgotną, ale nie mokrą glebę, dlatego należy unikać przelania jej. Należy więc regularnie sprawdzać wilgotność gleby wokół rośliny. Możesz to zrobić, poprzez naciskanie palcem na glebę lub używając specjalnego wilgotnościomierza do roślin.

Reklama

Przeczytaj także: Żywa choinka. Na co powinniśmy uważać przy jej wyborze?

Jodłę podlewamy wtedy, gdy gleba jest sucha. Najlepiej podlewać ją często małą ilością wody, szczególnie gdy w pomieszczeniu jest ciepło. Unikajmy jednorazowego, obfitego podlewania. Odpowiednią porą będzie poranek lub wieczór, kiedy słońce nie jest tak intensywne. 

Ważne jest również, aby zadbać o odpowiedni drenaż pod rośliną. Jodła kaukaska nie lubi stojącej wody, dlatego należy upewnić się, że gleba jest dobrze przepuszczalna. Możesz to zrobić, poprzez dodanie do doniczki odpowiedniej ilości żwiru lub keramzytu.

Sprawdź: Ten patent sprawi, że choinka nie będzie gubić igieł

Czym podlewać jodłę kaukaską w donicy?

Podlewając jodłę kaukaską, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody. Najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze pokojowej, odstana. Zbyt zimny strumień świeżej wody prosto z kranu może zniszczyć roślinę.

Oprócz samej wody do podlewania jodły kaukaskiej możemy zastosować dostępne na rynku specjalne preparaty. Chodzi o to, aby dostarczyć roślinie możliwie jak najwięcej witamin i mikroelementów. 

Warto raz na jakiś czas zmieszać odżywkę dedykowaną roślinom iglastym (czasem producenci nazywają je odżywkami do choinek). Odżywki takie dostępne są w formie płynu, w dużych butelkach.

Jodła kaukaska - jak długo postoi?

Jodła kaukaska często wykorzystywana jest jako choinka na święta Bożego Narodzenia. Dobrze hodowane drzewo, po ścięciu, utrzyma swój wygląd nawet cztery do pięciu tygodniu. Kluczowa jest w tym przypadku odpowiednia pielęgnacja.

Przeczytaj także: Pachnąca, żywa choinka prosto z lasu? Samowolka może srogo kosztować

Warto zaraz po zakupie zahartować drzewko, stawiając je na chwilę na zewnątrz, w ogrodzie, na balkonie czy w garażu. Następnie umieścić roślinę w donicy i regularnie podlewać ją tak, aby gleba nie wyschła. Postawmy także choinkę z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jodła | żywa choinka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy