Jak pozbyć się os i szerszeni?

Wśród wielu owadów, które są obecne w naszym kraju, mało które wzbudzają taki respekt i strach jak osy i szerszenie. To zasługa tego, że często ich gniazda lokują w pobliżu ludzkich siedlisk, a czasami nieproszone wlatują do naszych domów. Spotkanie z owadami może skończyć się boleśnie, a osoby uczulone na jad powinny mieć się na baczności, bo użądlenie może być nawet śmiertelne. Co zrobić, kiedy wizyty os i szerszeni stają się praktyką nagminną? Trzeba stawić im czoła i nie tylko usunąć gniazdo, ale także zniechęcić do wizyt. Jak pozbyć się os i szerszeni? Jak je skutecznie odstraszyć? Przekonajmy się.

Pojedyncza osa raczej nie zrobi nam krzywdy. Chyba że jesteśmy uczuleni na jad
Pojedyncza osa raczej nie zrobi nam krzywdy. Chyba że jesteśmy uczuleni na jad123RF/PICSEL

Osy i szerszenie: Czy są pożyteczne?

Zarówno osy, jak i szerszenie uznawane są za mało przydatne owady, które tylko kojarzone są z natarczywym lataniem i zakłócaniem domowego porządku. Poza tym owady te mogą być także szkodnikami, ponieważ niszczą sady oraz uprawy, gdyż żywią się słodkimi owocami i warzywami. Jednak ich niszczycielskie zapędy czasem mogą być usprawiedliwione, ponieważ osy i szerszenie mogą także redukować ilość szkodników obecnych w naszym otoczeniu, do nich zalicza się np. komary, ale także owady z rodziny muchowatych. Niestety, w obliczu braku pokarmu, coraz częściej zakładają swoje gniazda w pobliżu ludzkich siedlisk, a do tego mogą być realnym zagrożeniem dla pszczół, które - jak wszyscy doskonale wiemy - mogą być przez nie wybite.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Gdzie można znaleźć gniazdo os i szerszeni?

Gdzie można znaleźć gniazda os i szerszeni? W naturalnych warunkach swoje lokum zakładają w dziuplach, otworach w drzewach, a także norach pozostawionych przez inne zwierzęta. Jednak z racji braku pożywienia, często umieszczają gniazda w pobliżu ludzkich siedlisk, takich jak np. piwnice, strychy, ale także garaże czy drewutnie. Słowem: wszędzie tam, gdzie mogą być nie niepokojone, a będą miały dobre warunki dla swojej bytności.

Ważnym jest, że - będąc nieprzygotowanym - lepiej nie zbliżać się do gniazda os i szerszeni. Jakikolwiek ruch może sprowokować owady do ataku, a on może być bolesny w skutkach.

Dlaczego trzeba uważać na użądlenia os i szerszeni?

Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo
Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo123RF/PICSEL

Jak wiadomo, osy i szerszenie mogą być szkodnikami naszych upraw, a także zabijać pszczoły, które są niezwykle ważnym elementem w naszym ekosystemie. Poza tym mogą się gnieździć w pobliżu ludzkich siedlisk, co tylko wzmaga poczucie niebezpieczeństwa. Czy w takim razie trzeba pozbyć się gniazda os i szerszeni z naszej okolicy? Generalnie tak, ale nie wolno robić tego bez przygotowania i lepiej też bez zabezpieczenia nie zbliżać się do gniazda. Już jedna osa może bardzo boleśnie użądlić, a w poczuciu niebezpieczeństwa cały rój może nam bardzo zaszkodzić.

A co z szerszeniami? Oczywiście, ich obecności bagatelizować nie wolno. Jednak, istnieje mit, w który wierzy wiele osób. Mianowicie w to, że użądlenie szerszenia jest śmiertelne. A jaka jest prawda? Użądlenie szerszenia jest o wiele bardziej bolesne niż jest to w przypadku osy, jednak skład jadu obu owadów jest prawie podobny.

Jednak należy przypomnieć jedno: użądlenie nie jest niebezpieczne, ale jedynie bolesne wyłącznie dla osoby zdrowej. Jednak osoby cierpiące na alergię na jad owadów muszą mieć się na baczności, bo w takim przypadku użądlenie może być śmiertelne! Poza tym uważać muszą osoby starsze, schorowane, a rodzice małych dzieci powinni je baczniej pilnować.

Jak zwalczyć gniazdo os i szerszeni?

Gniazda os i szerszeni nie warto usuwać domowymi metodami. W internecie nadal można znaleźć porady, aby lokum owadów podpalić, zalać wrzątkiem lub okadzić. Oczywiście metody te nie działają kompleksowo, ale tylko doraźnie. Więc dlaczego nie warto ich stosować? Przede wszystkim dlatego, że mogą nie zwalczyć wszystkich osobników, a poza tym do gniazda wrócą te owady, które w tym momencie wyfrunęły. Dodatkowo taki zabieg, jeśli się nie powiedzie w stu procentach, może rozwścieczyć owady, a to się może skończyć użądleniami.

Zatem, jak usunąć gniazdo os i szerszeni? Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się problemem kompleksowo. Tutaj też warto przypomnieć, że straż pożarna nie ma obowiązku usuwania gniazd owadów i może odmówić interwencji.

Gniazd owadów można pozbyć się także samodzielnie, wykorzystując do tego specjalistyczne gaśnice na osy i szerszenie. Zanim jednak skorzystamy z tego specyfiku, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • usuwanie gniazd lepiej przeprowadzić rankiem albo wieczorem, gdy owady są najmniej aktywne,
  • warto włożyć odzież ochronną albo kilka warstw zwykłych ubrań,
  • usuwanie musi być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak zniechęcić osy i szerszeni do przylatywania do naszego domu?

Lawenda to roślina, która może przetrwać mróz: Tylko trzeba jej w tym trochę pomóc
Lawenda to roślina, która może przetrwać mróz: Tylko trzeba jej w tym trochę pomóc123RF/PICSEL

Jak zabezpieczyć dom przed intruzami? Jest na to kilka sposobów, ale skuteczną barierą nie do przejścia jest zainstalowanie moskitier. Ich dodatkową zaletą jest też to, że powstrzymają zarówno komary, jak i muchy, które zakłócają domowy mir.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed osami i szerszeniami?

  • Szerszenie nie przepadają za zapachem bratków, lawendy, czosnku i pelargonii.
  • Osy zaś nie lubią wrotyczu, tymianku, mięty, piołunu i cytryny.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas