Jak pozbyć się pleśni domowym sposobem? Zmieszaj z wodą jeden produkt

Skuteczny płyn na pleśń w mieszkaniu nie musi oznaczać syntetycznych detergentów o drażniącym zapachu i żrącym działaniu. Starasz się unikać nadmiaru chemii w swoim otoczeniu? Przekonaj się zatem o działaniu olejku herbacianego na pleśń. Nie tylko usunie szkodliwe i szpecące naloty, ale zapobiegnie także ich powracaniu. Zobacz, jak wykorzystać olejek herbaciany na grzyba.

Czym usunąć pleśń bez używania chemii?
Czym usunąć pleśń bez używania chemii?123RF/PICSEL

Skąd bierze się pleśń w domu?

Wbrew popularnemu przekonaniu, pleśń nie pojawia się wyłącznie w starych w budynkach. Nowoczesne mieszkania i domy również są nią zagrożone. Zapach stęchlizny, którego wywietrzenie jest właściwie niemożliwe, oraz ciemne wykwity na ścianach i elementach wyposażenia to jednoznaczne sygnały, że w mieszkaniu zadomowił się grzyb.

Gdzie najczęściej pojawia się pleśń? Miejscami wysokiego ryzyka są łazienki, toalety oraz kuchnie. Pleśń rozwija się w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość i sprawne działanie systemu wentylacji. Idealne warunki do jej rozwoju stwarzają również miejsca źle ocieplone lub niedogrzane.

Domowe sposoby na pleśń

Choć w sklepach znaleźć można najróżniejsze specyfiki obiecujące wysoką skuteczność, nie zawsze są właściwym wyborem. Zdarza się, że wytwarzają opary szkodliwe nie tylko dla grzybów, ale także dla ludzi. Niekiedy zdarza się, że działają doraźnie, a efekt jest jedynie chwilowy. Rekomendujemy domowe sposoby na pleśń w domu, które są bardziej przyjazne dla środowiska, zdecydowanie tańsze i zawsze można mieć je pod ręką.

Właściwości olejku herbacianego

Olejek herbaciany pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego, naturalnie występującego na terenie Australii. Przez setki lat wykorzystywany był jako preparat leczniczy, znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Jakie właściwości ma olejek herbaciany w walce z pleśnią? Działa dezynfekująco, antybakteryjnie i skutecznie zwalcza grzyby. Przy okazji jego zapach, choć intensywny, na pewno nie będzie działać tak drażniąco, jak jest to w przypadku np. wybielacza.

Jak stosować olejek herbaciany na pleśń?

Zrobienie domowego płynu na pleśń nie sprawi ci problemu. Sposób jego aplikacji dobierz w zależności od stopnia zanieczyszczenia twojej przestrzeni.

  • Metoda na pierwsze oznaki pleśni: 2 łyżki olejku herbacianego wymieszaj w 300 mililitrach wody. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj miejsca, w których rozwija się pleśń. Zostaw na godzinę. Po upływie tego czasu spryskaj ponownie i od razu rozpocznij szorowanie przy użyciu szczotki lub szorstkiej gąbki. Na koniec przetrzyj wilgotną ściereczką.
Szczotka z twardym włosiem przyda się do usuwania pleśni
Szczotka z twardym włosiem przyda się do usuwania pleśni123RF/PICSEL
  • Metoda na uporczywy brud: Jeśli nie zareagowałeś od razu i wydaje się, że grzyb zadomowił się już na dobre, zastosuj nieco odmienny sposób działania olejkiem herbacianym na pleśń. Mieszanką wody i olejku obficie spryskaj problematyczną przestrzeń i zostaw na dwie lub trzy doby. Kolejnym krokiem będzie umycie tych miejsc wodą z mydłem i wytarcie do sucha.

Gdy już pozbyłeś się pleśni, zadziałaj profilaktycznie. Domowym płynem na pleśń spryskaj wszystkie zakamarki i zostaw do wyschnięcia. Dzięki temu olejek herbaciany przez długi czas będzie chronił łazienkę i kuchnię przed nawrotem pleśni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas