Jak pozbyć się pleśni z domu?

Pojawienie się pleśni w domu to niemały problem – prócz kwestii estetycznych kluczowy jest aspekt zdrowotny. Grzyb powstały w pomieszczeniu jest wyjątkowo niebezpieczny: powoduje choroby układu oddechowego, alergie, zwiększa podatność na infekcje. Mogą też pojawić się problemy ze wzrokiem i bezsennością. Lista schorzeń jest naprawdę długa, dlatego jeśli na ścianie pojawił się nieproszony gość, trzeba działać niemal natychmiastowo. Jak pozbyć się pleśni z domu? Dowiesz się tego z artykułu.

Pleśń
Pleśń ©123RF/PICSEL

Weryfikacja problemu

Pleśń w kuchni
©123RF/PICSEL

Zanim zacznie się walkę z samym grzybem, należy dojść do źródła problemu. Pojawienie się pleśni w domu wiąże się z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. Jeśli występuje on w kuchni albo w łazience, koniecznie trzeba sprawdzić stan systemu wentylacyjnego – można to zrobić samemu, przykładając zapaloną świeczkę do otworu. Jeśli płomień się nie przechyli to znak, że trzeba poprosić o pomoc fachowca, który udrożni przewód kominowy. Poza tym, słabo wentylowane pomieszczenia powinny być często wietrzone – szczególnie łazienki podczas kąpieli, a kuchnie w momencie gotowania. Jeśli nie ma możliwości otwarcia okna, bądź jego rozszczelnienia – powinno się zrobić otwory w dole drzwi, by nadmiar pary wodnej wydostał się z pomieszczenia.

Jak się pozbyć pleśni?

Pleśń na kafelkach
©123RF/PICSEL

Jeśli pleśń pojawiła się na ścianie, to należy się jej jak najszybciej pozbyć – kiedy się rozrasta, atakuje coraz głębsze partie ściany. Początkowo można jej powierzchnię delikatnie zetrzeć gąbką z dodatkiem odrobiny wody i mydła. Jeśli zmiana nadal odznacza się na ścianie, to trzeba działać bardziej radykalnie. Należy skuć tynk albo pozbyć się tapety w miejscu zaatakowanym przez pleśń i zaaplikować na nią preparat grzybobójczy oraz w odległości do 50 cm od niego. Jeśli z powodu obecności dzieci bądź zwierząt zastosowanie mocnych środków chemicznych nie jest możliwe, istnieją ich domowe zamienniki. Niezastąpiony będzie tutaj ocet, który można przelać do butelki z rozpylaczem i popryskać nim zainfekowane miejsca. Jeśli specyficzny jego zapach komuś nie odpowiada można rozcieńczyć go w stosunku 4:1 (więcej wody). Nie zawsze ocet może być dla kogoś obojętny, zwłaszcza, kiedy w pomieszczeniu jest zła wentylacja, dlatego można użyć w zastępstwie olejku herbacianego z dodatkiem wody. Tak przygotowaną i wysuszoną ścianę można ponownie zagruntować i pomalować, a grzyb nie powinien już powrócić.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w domu?

Wilgoć
©123RF/PICSEL

Zawsze lepiej jest zapobiegać problemowi, niż się z nim męczyć. Pleśń zazwyczaj lubi miejsca wilgotne, pozbawione światła słonecznego i z małym dostępem do świeżego powietrza. Dlatego ważne jest regularne i długie wietrzenie pomieszczeń. Jeśli dom wyposażony jest w plastikowe okna, które odznaczają się małą przepuszczalnością powietrza, można stosować rozszczelnienie, czyli ustawić klamkę na poziomie 45 stopni. Trzeba zwracać szczególną uwagę na miejsca, gdzie na ścianie pojawiają się ciemniejsze, zimne plamy – mogą to być tzw. mostki termiczne, które są obszarami nieizolowanymi przed zimnem i wilgocią. Powstają one często wokół okien, drzwi oraz na styku dwóch ścian. W przypadku ich występowania należy je odpowiednio uszczelnić. Ważna jest też temperatura pomieszczeń, gdyż niższa sprzyja rozwojowi pleśni – zaleca się, żeby nie była niższa niż 20 stopni. Czynnikiem, który może przyczyniać się do jego rozwoju, jest suszące się pranie i duża ilość kwiatów doniczkowych. Ważne są też codzienne przyzwyczajenia – w miejscach, gdzie pojawia się najwięcej pary wodnej (łazienka i kuchnia), prócz codziennego wietrzenia należy na bieżąco ścierać zalegającą wilgoć – na blatach, w rogach ścian, kafelkach oraz frontach szafek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas