Jak pozbyć się pleśni z domu? Sprawdzone sposoby
Pleśń to częsta zmora każdej pani domu. Nie tylko psuje estetykę wnętrz i prowadzi do uszkodzeń ścian i podłóg, ale co najgorsze stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Specjaliści podkreślają, że w dłuższej perspektywie może okazać się wyjątkowo szkodliwa dla dróg oddechowych i płuc. By skutecznie pozbyć się pleśni, często od razu wykorzystujemy bardzo inwazyjne metody. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto zastosować w praktyce niezawodne domowe sposoby, po które często sięgały w przeszłości nasze mamy i babcie. Z pewnością okażą się wybawieniem w sytuacji, gdy pleśń dopiero pojawiła się w domu czy mieszkaniu. Które środki czy mikstury sprawdzą się najlepiej? Dlaczego miejsca, w których utworzyła się pleśń, warto posypać sodą oczyszczoną? Podpowiadamy.
Gdzie najczęściej pojawia się pleśń?
Pleśń tworzy się najczęściej tam, gdzie jednocześnie pojawia się lub może przedostać się wilgoć. Zwykle można ją wypatrzyć i zaobserwować w rogach ścian lub na suficie. Gdy wedrze się bardzo głęboko w strukturę ściany, koniecznym może okazać się zastosowanie specjalistycznego preparatu, a w najgorszym przypadku - zdarcie tynku. Jeśli jednak problem nie jest aż tak poważny, warto sięgnąć po domowe sposoby. Jednym z nich jest użycie olejku z drzewa herbacianego, który pomoże skutecznie oczyścić zanieczyszczoną powierzchnię. Poza dwoma łyżkami olejku potrzebna będzie woda i narzędzia czyszczące, takie jak gąbka, szczoteczka do zębów i szczotka do szorowania z większym włosiem, a ponadto ręczniki.
Jak wykorzystać olejek herbaciany do pozbycia się pleśni?
Olejek herbaciany (2 łyżki) zmieszaj z dwoma filiżankami wody. Gotowy roztwór przelej do butelki z rozpylaczem i starannie rozprowadź bezpośrednio na pokrytej pleśnią powierzchni. Pozwól jej działać przez około 60 minut. Następnie - przy użyciu szczotki z twardym włosiem oraz szczoteczki do zębów - dokładnie wyczyść zabrudzone miejsca. Jeśli oczyszczane miejsca są mocno dotknięte pleśnią, zabieg z olejkiem herbacianym trzeba powtórzyć. Jeśli pleśń pojawiła się na płytkach lub fugach warto wykorzystać do szorowania gąbkę z ostrą powierzchnią.
Jak pozbyć się pleśni dzięki sodzie oczyszczonej?
Zalegająca wilgoć prowadzi do tworzenia się pleśni w łazience - zwłaszcza w rogach kabiny prysznicowej, ale nie tylko. By skutecznie pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać nią miejsca, w których utworzyła się pleśń, a następnie zalać wodą utlenioną (3%) i pozostawić do wyschnięcia.
Jak wykorzystać ocet do usunięcia pleśni?
Domową metodą usuwania pleśni z domu jest użycie rozcieńczonego z wodą octu, który ma właściwości grzybobójcze. Środek należy wlać do butelki z atomizerem i spryskać zaatakowaną przez pleśń powierzchnię. Odczekać 15 minut, a następnie przemyć ścianę ciepłą wodą. Po wyschnięciu charakterystyczny zapach octu znika.
Czy w walce z pleśnią warto sięgać po wybielacze?
Niektórzy do usunięcia pleśni wykorzystują wybielacze wymieszane z wodą. Niestety ta metoda ma swoje minusy. Wybielacze to środki toksyczne i dają krótkotrwałe rezultaty. Przy ich stosowaniu trzeba zawsze używać masek i rękawiczek oraz otworzyć okno. Proporcje mikstury to pół szklanki wybielacza i 4 l wody.
Specjalistyczne środki
Bywa także tak, że problem jest tak zaawansowany, że pozostaje jedynie wykorzystanie specjalistycznych środków grzybobójczych, które można zakupić w sklepach. Zainfekowane pleśnią powierzchnie należy najpierw zmyć ciepłą wodą i spryskać gotowym preparatem. Po zabiegu trzeba zastosować środki ostrożności - najlepiej nie przebywać w pomieszczeniu przez kilkanaście godzin.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?
Najlepiej powstawaniu pleśni po prostu zabiegać. Można to zrobić w łatwy sposób. Wystarczy regularnie wietrzyć mieszkanie, otwierając okno. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe (na przykład w przypadku łazienki), trzeba codziennie uchylać drzwi, aby ciągle utrzymywać cyrkulację powietrza.