Jak pozbyć się ślimaków nagich (pomrowów)?
Ślimaki nagie to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, które mogą zagrozić uprawianym roślinom. Gdy robi się ciepło i wilgotno, ściągają całą chmarą do ogrodu lub na działkę i wyniszczają korzenie, pędy oraz liście roślin. Te przez to stają się słabe i mniej odporne na choroby. Walka ze ślimakami nie jest łatwa, ale istnieją sprawdzone sposoby, aby skutecznie pozbyć się ich z ogrodu. Oto kilka z nich.
Ślimaki nagie - zagrożenie dla roślin
Pomrowy, czyli ślimaki nagie (bezmuszlowe) to mięczaki, które występują na całym terenie Polski i w przeważającej części Europy. Mogą osiągać od kilku do 20 cm długości i przybierają różne kolory od żółtego, pomarańczowobrązowego, szarego i czarnego. Ślimaki nagie uwielbiają ciepłą i deszczową pogodę, dlatego pojawiają się na wiosnę w ogrodach, na polach uprawnych, w szklarniach, tunelach foliowych i na działkach. Najchętniej gromadzą się na terenach podmokłych, zimują w zgniłych częściach roślin i traw lub pod kamieniami.
Ślimaki są gatunkiem inwazyjnym i żarłocznym, żywią się warzywami oraz rozkładającą się materią organiczną. Ich największym przysmakiem są buraki ćwikłowe, sałata, cukinia, groszek cukrowy, owoce truskawek, ostróżki i pędy narcyzów. Pomrowy niszczą korzenie, liście i pędy roślin, pozostawiając w nich wygryzione ubytki, a siewki czasami zjadają w całości. Ślimaki nagie żerują w nocy i sieją spustoszenie w plonach, pozostawiając za sobą charakterystyczny śluz. Zaatakowane przez ślimaki rośliny stają się słabsze i częściej chorują. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się pomrowów z ogrodu i ochronić przed nimi rośliny.
Jak pozbyć się ślimaków nagich?
Walka ze ślimakami w ogrodzie nie jest łatwa, gdyż mięczaki te w szybkim tempie mogą opanować grządki i rabaty. Nie warto jednak wykorzystywać do tego syntetycznych pestycydów, które co prawda są skuteczne, ale przy okazji zwalczają też wiele pożytecznych owadów. Środki te szkodzą m.in. larwom świetlików, które są drapieżcami nowo wyklutych ślimaków. Najlepiej więc zdecydować się na naturalne sposoby pozbywania się ślimaków z ogrodu.
Zobacz też: Czosnek na mszyce: Jak stosować?
Zastosuj pułapki na ślimaki
Aby pozbyć się ślimaków, można wyłożyć na mokrą glebę liście kapusty, łopianu albo też wilgotne deski, papę czy szmaty. Ślimaki ściągną tam, by ukryć się w ciągu dnia przed wysoką temperaturą. Należy wtedy wyłapać je i wynieść daleko od ogrodu. Można także zrobić innego rodzaju pułapkę. Wystarczy nalać piwo do miski, słoika lub pojemnika i ustawić kilka takich pułapek w miejscach, gdzie pojawia się najwięcej pomrowów. Intensywny zapach piwa zwabi ślimaki do pojemnika, a odciągnie od roślin. Szkodniki nie będą już w stanie wydostać się z pułapki.
Jak pobyć się ślimaków za pomocą wełny
Do walki ze ślimakami można także wykorzystać wełnę. Tak samo jak dla ludzi, jest ona nieprzyjemna, szorstka i drażniąca w dotyku dla pomrowów. Można więc okryć kawałkami wełny wysokie grządki lub rozrzucić je u podstawy roślin. Podlewany materiał będzie się rozszerzał i tworzył gęstą warstwę ochronną, po której ślimaki nie będą chciały się wspinać.
Posadź rośliny, które odstraszają ślimaki
Żeby pomrowy nie były zagrożeniem dla roślin, warto pomyśleć o tym już przy planowaniu ogrodu. Można zasadzić w nim rośliny, które odstraszają ślimaki. Należą do nich macierzanka, majeranek, nasturcja, lawenda wąskolistna, krwawnik pospolity, szałwia lekarska, tymianek, cebula czy czosnek. Rośliny te można posadzić w środku rabat między innymi gatunkami.
Sporządź naturalny preparat przeciwko szkodnikom
Ślimaki można także odstraszyć przy pomocy naturalnego środka do opryskiwania roślin. Świetnie sprawdzi się w tym celu mieszanka gnojówki z piołunem. Należy zalać pięcioma litrami wody 150 g piołunu i moczyć przez dobę. Wywar trzeba wymieszać z rozcieńczoną gnojówką w proporcji 1:5 lub 1:10. Preparat będzie nadawać się do użycia po 3-4 tygodniach.
Zrób ścieżki z wapna gaszonego
Jeszcze jednym sposobem na zwalczenie ślimaków jest formowanie między grządkami ścieżek z wapna gaszonego. Ten środek parzy delikatną skórę pomrowów i uśmierca je. Zabieg ten najlepiej wykonywać wieczorem, gdy ślimaki zaczynają wychodzić z kryjówek.