Jak pozbyć się wełnowców?

Zarówno rośliny doniczkowe w domach, jak i te w ogrodzie czy na balkonie, często narażone są na wiele niekorzystnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Osłabione, są podatne na wiele chorób: grzybiczych czy pasożytniczych. Niewiele potrzeba, aby na naszych okazach zalęgły się wełnowce – małe owady, które żerują na łodygach i liściach roślin, w krótkim czasie doprowadzają do ich uschnięcia. Łatwo je wypatrzyć gołym okiem, dlatego trzeba działać od razu i szybko się ich pozbyć Aby mieć pewność, że rośliny są od nich wolne, najlepiej jest zastosować kilka metod naraz. Jak usunąć wełnowce? Przekonajmy się.

Wełnowiec na liściu
Wełnowiec na liściu ©123RF/PICSEL

Czym są wełnowce?

Wełnowiec
©123RF/PICSEL

Wełnowce są niewielkimi, kilkumilimetrowymi owadami z rodziny czerwców. Ich obecność na roślinie bardzo łatwo rozpoznać: ich małe ciało zbudowane jest z drobnych, białych lub delikatnie różowych segmentów, które pokryte są charakterystycznym nalotem przypominającym nitki wełny. Wełnowce są bardzo groźne dla roślin: wysysają sok komórkowy i doprowadzają do usychania doniczkowych okazów. Najczęściej atakują rośliny domowe: fikusy, sukulenty oraz storczyki, ale niekiedy pojawiają się również w ogrodzie czy na balkonie.

Jak poznać, że roślinę zaatakowały wełnowce?

Nietrudno jest dojrzeć wełnowce, które niszczą rośliny w domu czy ogrodzie. Przede wszystkim rośliny, na których żerują, częściej niż zwykle zrzucają liście oraz zostaje zahamowany ich wzrost. Niekiedy wybarwiają się – intensywnie zielone części stają się wyblakłe, a niekiedy żółkną. Wełnowce można dostrzec gołym okiem – grupują się, tworząc białe plamki z charakterystycznymi nitkami. Ich obecności nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ szybko przenoszą się na inne rośliny. Poza tym wytwarzają spadź, która jest pożywką dla różnego rodzajów grzybów.

Wełnowiec: Trudny przeciwnik

Wełnowce atakują storczyki
©123RF/PICSEL

Roślinę, którą zaatakował wełnowiec na początku trzeba odseparować od innych, aby uniknąć przedostania się owadów na inne, zdrowe okazy. Z racji ich nietypowej budowy anatomicznej stosowanie chemicznych środków nie zawsze przynosi rezultaty. Jeśli wełnowców jest wyjątkowo dużo, walka z nimi może okazać się nieskuteczna – wtedy należy pozbyć się rośliny, a najlepiej ją spalić. Na szczęście to ostateczność, ponieważ istnieją naturalne metody pozbycia się wełnowców. Aby były one skuteczne, należy stosować kilka jednocześnie.

Przemywanie roślin

Najlepszym sposobem jest ręczne przemywanie roślin. W tym celu można wykorzystać roztwór wody z mydłem albo alkoholem (spirytusem albo denaturatem). Jak go przygotować? Wystarczy do litra wody dodać 20g mydła lub 100 ml alkoholu. Przygotowaną mieszanką trzeba przecierać dokładnie liście – wystarczy nasączyć nią wacik lub patyczek kosmetyczny. Niestety, zabieg jest bardzo żmudny i nie powinno zapominać się o obu stronach liści. Należy pamiętać, aby na koniec liście dokładnie opłukać wodą. Aby był skuteczny, należy powtarzać go co trzy/cztery dni.

Mycie roślin po prysznicem

Wełnowce na liściu
©123RF/PICSEL

Przecieranie roślin jest najbardziej efektywne w przypadku tych, które mają dużą powierzchnię liści. W przypadku mniejszych można spróbować dokładnie spłukać je pod prysznicem letnią wodą. Wcześniej trzeba zabezpieczyć doniczkę i znajdującą się w niej ziemię kawałkiem folii spożywczej. Mycie należy przeprowadzić dokładnie: szczególnie trzeba pamiętać o obu stronach liści oraz trudno dostępnych miejscach (np. koło załamania łodyg). Zielone części małych sukulentów, np. kaktusów, można w całości zanurzyć w letniej wodzie na około 20 minut.

Parafina

Z pomocą w trudnej walce z wełnowcami może przyjść olej parafinowy. Wystarczy przygotować roztwór z wodą (w stosunku 1:1) i nanosić go pędzelkiem na ciała owadów i ich jaja. Parafina dokładnie je pokryje oraz odetnie od powietrza, co sprawi, że zginą. Po naniesieniu substancji na liście i łodygi należy odczekać kilka dni, a następnie dokładnie opłukać roślinę pod bieżącą wodą. Zabieg można powtarzać, ale wyłącznie w wypadku ponownego pojawienia się szkodników.

Wełnowce w korzeniach

Niezwykle rzadko zdarza się, żeby wełnowce zaatakowały korzenie rośliny. W tym wypadku na powierzchni doniczki pojawia się charakterystyczny biały nalot oraz widać pojedyncze owady. Jak sobie poradzić w takim wypadku? Trzeba wyjąć roślinę z doniczki i wymienić ziemię. Wcześniej jednak korzenie można namoczyć na około godzinę w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie spłukać wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas