Jak pozbyć się wilgoci z okien? Sprawdzony sposób na suche szyby
Problem zaparowanych okien i skraplającej się na ich powierzchni wody szczególnie daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym, a takie zjawisko potęguje się w momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Co jest przyczyną powstawania wilgoci na oknach i czy można skutecznie sobie z nią poradzić?
Skąd bierze się wilgoć na oknach?
Jesienią i zimą na szybkach okien często możemy zauważyć charakterystyczną parę i skraplającą się wodę. W takiej sytuacji niektórzy zadają sobie pytanie, czy problem wilgoci na oknach nie jest spowodowany ich wadliwą konstrukcją lub nieprawidłowym montażem. Rzecz jasna w skrajnych przypadkach może mieć to znaczenie, ale znacznie częściej przyczyna leży gdzie indziej.
Otóż za zjawisko parowania szyb w oknach odpowiada zbyt duża wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Ta z kolei powstaje na skutek różnic temperatur - tej panującej na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Poziom wilgotności w mieszkaniu może wzrastać podczas wykonywania codziennych, rutynowych czynności - gotowania, kąpieli, prasowania czy suszenia prania. Powstała w mieszkaniu wilgoć nie ma drogi ujścia, zwłaszcza przy zamkniętych i szczennych oknach, dlatego osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w pomieszczeniu, a zatem przede wszystkim na szybach naszych okien.
Jak pozbyć się wilgoci z okien?
Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań niwelujących zaparowane i wilgotne okna, zwróćmy uwagę na istotny aspekt, jakim jest poziom wilgotności w mieszkaniu. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Jednak te wartości mogą się różnić w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury.
Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosi 19-20 st. C, wówczas poziom wilgoci powinien oscylować wokół 55-60 proc. w przypadku temperatury 21-22 st. C - ok. 40-45 proc.
Drugim czynnikiem mogącym mieć wpływ na osadzanie się wilgoci na oknach, jest stan techniczny wentylacji w mieszkaniu, dlatego warto przyjrzeć się, czy działa ona popranie. Chcąc zminimalizować ryzyko pojawiania się wilgoci na oknach, pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu mieszkania w okresie jesienno-zimowym.
Wilgoci z okien możemy pozbyć się, sięgając po gotowe i dostępne na rynku rozwiązania, np. w postaci specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Oferta takich pochłaniaczy jest bardzo szeroka, a ich ceny mocno zróżnicowane.
Z powodzeniem możemy sięgnąć także po domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z okien, a niezbędne składniki prawdopodobnie trzymamy w kuchni. Jeśli borykamy się z problemem zaparowanych szyb okiennych, powinniśmy sięgnąć po ryż. Wystarczy wsypać go do niewielkiego naczynia i położyć przy oknie. Ryż bardzo dobrze radzi sobie ze wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu zniwelujemy proces skraplania się wody.
Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej. Umieszczoną w pojemniku sodę należy przykryć kawałkiem gazy i umieścić na parapecie przy oknie. Identyczne działanie, jak w przypadku sody, zapewni nam także zwykła sól kuchenna.
Właściciele kotów mogą również pożyczyć od swojego pupila odrobinę świeżego żwirku, który posiada właściwości pochłaniające wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie saszetek wypełnionych specjalnym granulatem, które często są dodawane przez producentów m.in. do pudełek z butami. Żwirek czy saszetki z granulatem wystarczy położyć na parapecie przy oknie.
Warto wiedzieć: To dlatego rachunki za ogrzewanie są tak wysokie. Odsuń od grzejnika, a zauważysz różnicę