Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?

Pod wpływem wilgoci oraz ciepła w meblach, szczególnie drewnianych, może wytworzyć się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jest on bardzo uciążliwy i ostry. Bez trudu może przenieść się na ubrania. Co więcej, sprzyja on również powstawaniu grzyba w meblach. Pozbycie się go nie jest prostym zadaniem, jednak jest kilka sprawdzonych sposobów, by go wyeliminować. Oto one.

article cover
©123RF/PICSEL

Zlokalizuj źródło nieprzyjemnego zapachu

©123RF/PICSEL

Jeśli wyczuwamy w naszych meblach ostry i nieprzyjemny zapach, powinniśmy na początku zlokalizować jego źródło i usunąć je. Może być to na przykład grzyb lub pleśń. Wtedy powinniśmy zastosować odpowiednie środki do usuwania tego typu nalotów, a także, dobrze zabezpieczyć powierzchnię mebli przed ich ponownym pojawieniem się. Możemy również skorzystać z usług firm, które specjalizują się w usuwaniu grzyba. Natomiast środki do odgrzybiania znajdziemy w każdym sklepie z artykułami do domu i ogrodu.

Odpowiednia pielęgnacja mebli

©123RF/PICSEL

Nieprzyjemne zapachy, a także pleśń lub grzyb nie bez powodu powstają na naszych meblach. Zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy nie dbamy odpowiednio o szafę czy kanapę. Meble wymagają pielęgnacji, każdy typ innej. Dlatego już zaraz po ich zakupie powinniśmy dowiedzieć się, jak dbać o konkretny mebel. Dzięki temu unikniemy tworzenia się nieprzyjemnych zapachów i szybszego starzenia się mebli.

Regularnie wietrz meble

Prócz pielęgnacji meble wymagają również regularnego wietrzenia. Dzięki dobrej wentylacji w mieszkaniu możemy skutecznie zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a także pleśni i grzybów. Przynajmniej raz w tygodniu warto otworzyć szafy i łóżka oraz zrobić przeciąg w mieszkaniu, by dokładnie je wywietrzyć.

Odświeżające preparaty do szaf i kanap

Na rynku możemy spotkać obecnie różnego rodzaju preparaty odświeżające do szaf. Nie tylko sprawiają, że w szafie przyjemnie pachnie, ale także chronią ją przed atakiem moli oraz grzybów i pleśni. Warto wydać kilka złotych, by nasza szafa była w dobrej kondycji.

Stare meble wymień na nowe

©123RF/PICSEL

Zapach stęchlizny bardzo często pojawia się w starych meblach. Wiekowe komody czy kanapy o wiele bardziej narażone są również na rozwój pleśni. Jeśli wyczuwamy z ich wnętrza nieprzyjemny zapach, który nie znika, mimo naszych starań, nie warto zwlekać z wymianą mebli. W przypadku tych bardzo starych nawet ich odświeżenie może nie pomóc. Lepiej zainwestować w nowy mebel, który posłuży nam na lata.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas