Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?

Zapach stęchlizny w szafie to ogromny problem, bo ubrania mogą nim przenikać, przez co ich noszenie jest nieprzyjemne dla właścicieli i osób w ich otoczeniu. Stęchlizna jest najczęściej wynikiem długo utrzymującej się wilgoci w meblu. Warto wypróbować domowe metody na przykre zapachy, które pomogą uporać się z tym problemem. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?
Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli?123RF/PICSEL

Krok pierwszy: Mycie i suszenie

Wszystkie zakamarki mebli należy dokładnie umyć, wytrzeć, a następnie pozostawić otwarte do całkowitego wyschnięcia
Wszystkie zakamarki mebli należy dokładnie umyć, wytrzeć, a następnie pozostawić otwarte do całkowitego wyschnięcia123RF/PICSEL

Procedurę pozbywania się zapachu stęchlizny z szafy, komody i innych elementów wyposażenia wnętrza należy rozpocząć od wyjęcia z nich wszystkich ubrań i przedmiotów, a następnie dokładnego umycia. Wyczyścić należy nie tylko ściany, stelaż i półki mebla, ale także zawiasy i wszystkie zakamarki. Szafę i inne elementy wyposażenia wnętrza najlepiej umyć wodą z szarym mydłem, a następnie dokładnie wytrzeć i pozostawić otwarte na kilka godzin, by dobrze wyschły.

Warto sprawdzić też, czy za meblami nie rozwinęła się pleśń, która może być przyczyną przykrego zapachu w ich wnętrzach. Pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego należy jak najszybciej się jej pozbyć.

Jak skutecznie pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?Interia DIY

Krok drugi: Pranie ubrań i mycie przedmiotów

Materac i inne elementy tekstylne mebli należy wyprać
Materac i inne elementy tekstylne mebli należy wyprać 123RF/PICSEL

Ubrania, które wisiały w zatęchłej szafie, prawdopodobnie śmierdzą, a co gorsza mogą się w nich rozwijać zarodniki pleśni. Dlatego należy wyprać je wszystkie w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Warto dodać do prania trochę sody oczyszczonej lub kilka kropel olejku sosnowego, które nie tylko odświeżą odzież, ale także zabiją rozwijające się grzyby.

Inne przedmioty, które znajdowały się w zatęchłych meblach, należy umyć przy użyciu wody i szarego mydła. Jeśli przykry zapach stęchlizny dotyczy kanapy lub łóżka, trzeba nie tylko umyć stelaż, ale także wyprać materac.

Krok trzeci: Naturalne pochłaniacze zapachu

Węgiel drzewny pochłania wilgoć i zapachy
Węgiel drzewny pochłania wilgoć i zapachy123RF/PICSEL

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z mebli? Warto zawiesić czy ustawić w nich produkty, które będą wchłaniać przykrą woń. Świetnie do tego celu nadaje się kawa. Ten produkt pochłania zapachy, a w dodatku ma przyjemny aromat. Wystarczy wysypać na dno szafy czy kanapy garść palonych ziaren rośliny lub położyć w nim pojemniczek ze zmieloną kawą.

Innym sprawdzonym produktem, który świetnie radzi sobie z pochłanianiem zapachu jest soda oczyszczona. Naczynie z białym proszkiem warto wstawić do mebli, aby wchłonął on zapach stęchlizny.

Jednym z najsilniejszych naturalnych pochłaniaczy zapachu jest węgiel drzewny. Warto woreczek nim wypełniony zawiesić w szafie lub położyć w innych zatęchłych meblach. Węgiel drzewny ma właściwości higroskopijne, będzie więc nie tylko pochłaniał przykrą woń, ale także wilgoć.

Krok czwarty: Wietrzenie

Gdy już zadbamy o usunięcie zapachu stęchlizny z mebli, należy pamiętać, aby otwierać je i wietrzyć od czasu do czasu. Nigdy nie powinniśmy też wkładać do mebli wilgotnych ubrań czy mokrych przedmiotów. Dzięki temu można uniknąć ponownego pojawienia się przykrych woni w szafie, komodzie, czy innych elementach wyposażenia wnętrza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas