Jak prawidłowo używać pralki? Tak przedłużysz jej żywotność
Kupno pralki to spora inwestycja. Mowa nie tylko o cenie, ale też o czasie, jaki wielu z nas poświęca, by znaleźć model idealny dla siebie. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, by działała jak najdłużej. W tym celu przyjrzeć się trzeba swoim nawykom. Duże awarie sprzętu wynikające z błędów produkcyjnych to rzadkość w porównaniu z codziennymi błędami, które sami popełniamy podczas eksploatacji urządzenia. Ile ładować do bębna? Jak często czyścić pralkę? Odpowiadamy.
Spis treści:
Nowa pralka: Od czego zacząć?
Zdjęcie wszystkich blokad zabezpieczających to sprawa oczywista. Kolejnym ważnym krokiem podczas instalowania pralki jest jej właściwe wypoziomowanie. Upewnij się więc, że sprzęt jest ustawiony równo i stabilnie. Możesz co prawda skorzystać z pomocy poziomicy, lecz gadżet ten okaże się przydatny jedynie w sytuacji, gdy podłoga w pomieszczeniu jest idealnie równa. Niestety, doświadczenie pokazuje, że nie jest to pewniak w każdym mieszkaniu.
Dlaczego wypoziomowanie pralki jest tak istotne? Podczas etapu płukania lub wirowania będzie ona drżeć. Bez odpowiedniego ustawienia, urządzenie zacznie przesuwać się po podłodze, co skutkuje nie tylko dużym hałasem, ale też szybszą eksploatacją i psuciem.
Czy można włączyć pustą pralkę?
Przed pierwszym użyciem jest to wręcz wskazane. Program piorący bez wypełnionego bębna to najlepszy sposób na jej wyczyszczenie. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki w postaci zabrudzonych po praniu ubrań, bielizny, ręczników, pościeli... Taką informację znajdziesz też prawdopodobnie w instrukcji obsługi - zawsze warto ją przeczytać i zachować, by pralki używać zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami producenta.
Czyszczenie pralki przy pustym bębnie warto zresztą przeprowadzać regularnie, np. raz na kwartał, ewentualnie co pół roku. Wiele zależy od częstotliwości jej używania i stosowanych detergentów.
Domowe sposoby na czyszczenie pralki
Bez obaw, nie musisz od razu przeglądać ofert specjalistycznych sklepów, by zaopatrzyć się w środki do czyszczenia pralek. W tej materii lepiej postawić na domowe metody, które niejednokrotnie są znacznie tańsze, łatwiej dostępne, a przy tym równie skuteczne. Jak wyczyścić wnętrze pralki domowym sposobem?
- Ocet: Oto babciny środek do domowych porządków, po który i dziś warto sięgać. Znakomicie usuwa bakterie i kamień ze środka pralki, dociera do wszystkich zakamarków. Wystarczy, że wlejesz szklankę produktu do komory na proszek i ustawisz program piorący z temperaturą 90°C. Jeśli obawiasz się drażniącego zapachu, wlej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
- Czyszczenie pralki sodą: Kolejny produkt z kuchennej szafki, który pomoże nam uporać z zabrudzeniami w pralce, skutecznie ją dezynfekując. Postępuj analogicznie, jak w przypadku octu. Do podajnika na proszek wystarczy wsypać ¾ szklaki sody oczyszczonej.
- Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Pomimo nazwy, są one znacznie bardziej wszechstronne. Czyszczące właściwości tabletek docenią osoby, które dawno nie interesowały się stanem swojej pralki. Wystarczy, że wrzucisz do bębna jedną lub dwie sztuki i ustawisz wysoką temperaturę - między 60 a 90°C. Pralka będzie odświeżona i pozbawiona kamienia.
Pralka nie jest bez dna, czyli jak jej nie przeładować?
W tej kwestii często pozwalamy sobie na niefrasobliwość, nie zastanawiając się nad jej konsekwencjami. Ile prania ładować pralki? Przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Umieszczanie w bębnie tylko kilku sztuk lekkich rzeczy nie sprzyja ani kondycji urządzenia, ani portfelowi - to prosty sposób, by zobaczyć wzrost rachunków za energię elektryczną.
Przeładowywanie pralki jest z kolei niewskazane ze względu na szybszą eksploatację i gorszą jakość samego prania. Nie ma wtedy szans na dokładne usunięcie plam i brzydkich zapachów, więc można powiedzieć, że całe uruchomienie programu piorącego idzie na marne. Kieruj się wytycznymi producenta pralki, które jasno określają ładowność pralki. Weź jednak pod uwagę, że mokre pranie staje się cięższe. Grube tkaniny, np. ręczniki i koce, bardziej obciążają sprzęt, więc w ich przypadku lepiej nie ładować pralki do pełna.
Drobiazgi, o których trzeba pamiętać
Dokładnie sprawdzaj wszystkie kieszenie ubrań, które masz zamiar włożyć do pralki. Monety czy inne drobne przedmioty mogą doprowadzić do zapychania filtra i psucia urządzenia. W tym kontekście diabeł naprawdę tkwi w szczegółach! Jeśli twoja odzież jest ozdobiona małymi koralikami albo cekinami, włóż je do specjalnych woreczków do prania lub zdecyduj się na pranie ręcznie.
Ważne: Po każdym użyciu pralki ubrania jak najszybciej umieszczaj na suszarce. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi pleśni w urządzeniu i pojawianiu się brzydkiego odoru. Z tego samego powodu drzwiczki pralki zostawiaj otwarte przez dwie godziny po wyjęciu mokrych rzeczy.
Polecamy: