Jak prawidłowo wywietrzyć mieszkanie? Pozbądź się wilgoci i brzydkich zapachów

Wietrzenie mieszkania szczególnie w okresie zimowym jest bardzo istotne. Wynika to z faktu, że rzadziej otwieramy okna z powodu niskiej temperatury. To sprawia, że w wewnątrz pojawia się wilgoć. Ta natomiast daje świetne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Jak prawidłowo wywietrzyć mieszkanie? Podpowiadamy.

Wietrzenie mieszkania zimą jest równie ważne jak w pozostałe pory roku
Wietrzenie mieszkania zimą jest równie ważne jak w pozostałe pory roku123RF/PICSEL

  • Regularne wietrzenie domu zwalczy szkodliwe drobnoustroje.
  • Suche powietrze powoduje suchość spojówek i kaszel.
  • Wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni.

Czemu wietrzenie mieszkania jest ważne?

Brak wietrzenia domu daje szereg negatywnych skutków. W pierwszej kolejności pojawia się wilgoć, a stąd już niedaleka droga do rozwoju grzyba. Pleśń pojawiająca się na ścianie jest trudna do usunięcia, gdyż zazwyczaj znajduje się bardzo głęboko. Często jedynym rozwiązaniem jest skucie zapleśniałej ściany przez fachowca. Bardzo ważne jest w tym wypadku zaaplikowanie specyfików przeciwgrzybicznych. To zmniejszy ryzyko pojawienia się pleśni w przyszłości. Niestety przebywając w takim pomieszczeniu, wkrótce mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. Powodują je zarodniki pleśni, które negatywnie wpływają na układ oddechowy. Są przyczyną astmy i silnych reakcji alergicznych. Objawy to łzawiące oczy, uporczywy kaszel, świąd skóry, a nawet duszności! Poniżej wyjaśniamy jak uporać się z problemem i cieszyć się dobrej jakości powietrzem.

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Przed wietrzeniem domu sprawdź jakość powietrza na zewnątrz
Przed wietrzeniem domu sprawdź jakość powietrza na zewnątrz123RF/PICSEL

Zaleca się, by wietrzyć mieszkanie przynajmniej przez kwadrans dziennie. W okresie zimowym jest to trudniejsze ze względu na niską temperaturę na zewnątrz. Trzeba również zwrócić uwagę na jakość powietrza i występowanie smogu. Najwyższy poziom zanieczyszczeń przypada na godziny szczytowe. Wzmożony ruch samochodowy przyczynia się do przekroczenia norm dobrej jakości powietrza. Do śledzenia pomiarów służą specjalne aplikacje lub są podawane na bieżąco w internecie. Nie służy też palenie złym materiałem: miałem czy węglem. Najlepszą porą na wietrzenie będą więc wczesne godziny poranne lub wieczór.

Zadbaj o wentylację

Czysta wentylacja to gwarancja dobrej jakości powietrza w domu
Czysta wentylacja to gwarancja dobrej jakości powietrza w domu123RF/PICSEL

Trzeba wziąć pod uwagę, że powietrze w domu jest też zanieczyszczone ze względu na:

  • sierść zwierząt, 
  • opary z gotowania,
  • środki chemiczne (farby, spraye),
  • dym tytoniowy.

Wzmożona wilgotność to natomiast skutek suszenia ubrań czy częstych kąpieli. Dlatego pamiętaj, by zadbać o cyrkulację w kanałach wentylacyjnych. Regularne czyszczenie kratek sprawi, że powietrze w domu będzie czyste. By poprawić jego wilgotność, zastosuj nawilżacz. Sprzęt najlepiej ustawić w sypialni lub pokoju gościnnym.

Jak uniknąć pojawienia się pleśni na przyszłość?

Pleśń w domu szkodzi poważnie zdrowiu domowników
Pleśń w domu szkodzi poważnie zdrowiu domowników123RF/PICSEL

By uniknąć pojawienia się pleśni w domu, zawsze pamiętaj o regularnym wietrzeniu. Prawidłowa cyrkulacja powietrza daje gwarancję tego, że problem nie będzie nawracać. Przyjrzyj się również stanowi technicznemu okien, gdyż ma to niebagatelne znaczenie. Współcześnie są zbyt szczelne, co sprawia, że przepływ powietrza jest ograniczony. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie okien w nawiewniki. Ich założeniem jest przepuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do domu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzyba, warto też zainstalować mechaniczne wentylatory w wywietrznikach. Usprawnią przepływ powietrza w mieszkaniu i zminimalizują ryzyko rozwoju grzyba na przyszłość.

Jak usunąć pleśń domowym sposobem?

Jeśli jednak zauważysz pleśń w swoim domu, do jej usunięcia potrzebujesz tylko dwóch składników: wody i octu. Następnie postępuj krok po kroku:

  1. Wymieszaj pół szklanki wody z 1/4 szklanką octu i przelej do butelki z atomizerem.
  2. Zagrzybione miejsca spryskaj równomiernie i pozostaw specyfik na kwadrans. 
  3. Po tym czasie usuń go wilgotną szmatką ze ścian i dokładnie wywietrz mieszkanie. Jeśli zajedzie taka potrzeba, zabieg powtórz jeszcze raz.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas