Jak przeprosić kogoś, na kim ci zależy?

Popełnianie błędów jest nieodłączną cechą naszego życia. Choć staramy się ich unikać, to bez nich nie moglibyśmy się rozwijać: ponoszenie konsekwencji i wyciąganie wniosków sprawia bowiem, że mamy szansę zmieniać swoje zachowanie i sposób myślenia. Zranienie bliskiej osoby zdarza się każdemu z nas. Pierwszym krokiem jest zrozumienie swojego zachowania, kolejnym - przeprosiny. Podpowiadamy, jak przeprosić kogoś bliskiego.

Kłótnie są nieodłączną częścią każdej relacji
Kłótnie są nieodłączną częścią każdej relacji123RF/PICSEL
Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv

Przykry komentarz zawsze rani!

Stało się - błąd, który popełniłeś, zranił bliską ci osobę. Przykry komentarz rzucony podczas rozmowy, przegapione urodziny, spóźnienie na ważne dla kogoś wydarzenie - to tylko kilka przykładów, jak możemy wyrządzić krzywdę komuś, kto wiele dla nas znaczy. Często robimy to nieświadomie, na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności czy pod wpływem emocji. Aby móc pogodzić się ze zranioną osobą, musimy ją przeprosić. Jak to zrobić, aby odnieść sukces? Podpowiadamy!

Przyznanie się do winy może być trudne
Przyznanie się do winy może być trudne123RF/PICSEL

Nie przerzucaj winy i nie kłam

Jeżeli popełniasz błąd - weź za niego odpowiedzialność. Każdemu z nas zdarza się mieć słabszy dzień i powiedzieć o jedno słowo za dużo czy zapomnieć o czymś ważnym. Podstawową zasadą skutecznych przeprosin jest przyznanie się do błędu, a nie przerzucanie winy na drugą osobę. Unikaj wypominania drugiej stronie błędów, nie wyciągaj "brudów" z przeszłości. Zamiast rzucania fraz "bo ty zawsze", "ty nigdy", powiedz po prostu "przepraszam" i szczerze wyjaśnij powody swojego postępowania.

Zrezygnuj także z ubarwiania rzeczywistości! Nie miałeś ochoty iść na kolację z jej przyjaciółkami, ale tłumaczysz się nawałem pracy lub zepsutym samochodem? Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a utraconego zaufania nie naprawisz jednym "przepraszam" i bukietem róż.

Przepraszanie smsem nie jest najlepszym pomysłem
Przepraszanie smsem nie jest najlepszym pomysłem123RF/PICSEL

Zrób to osobiście!

Rozstajecie się w gniewie - wysiadasz z auta trzaskając drzwiami lub po dużej kłótni wybiegasz z mieszkania. Kiedy ochłoniesz i przeanalizujesz sytuację, zaczynasz rozumieć, że błąd był po twojej stronie. W miarę możliwości nie przepraszaj przez telefon, nie zawsze da się jednak tego uniknąć (np. wyjeżdżasz, mieszkanie w dużej odległości). Jeżeli musisz dzwonić - wybierz wideorozmowę, aby bliska osoba mogła cię widzieć. Postaraj się też nie przepraszać za  pośrednictwem komunikatorów czy przez media społecznościowe, ale możesz użyć ich do umówienia są na spotkanie i rozmowę wyjaśniającą.

Rozmowa w cztery oczy jest dużo trudniejsza niż napisanie kilku słów, jednak pokazuje rozmówcy jak bardzo ci zależy na relacji. Jeżeli się stresujesz i boisz się, że o czymś zapomnisz, wypisz na kartce wszystkie punkty, które chcesz poruszyć. Pamiętaj o tym, żeby nie krzyczeć. Jeżeli emocje są zbyt duże i zaczniesz płakać, nie przejmuj się. Płacz jest naturalną reakcją na stres, unikaj jednak udawania łez.

Drobny upominek może pomóc przełamać lody
Drobny upominek może pomóc przełamać lody123RF/PICSEL

Słowa i czyny ważniejsze niż prezenty

Popkultura przyzwyczaiła nas do konkretnego wzorca przeprosin. Urażoną bliską osobę należy zasypać bukietami kwiatów oraz czekoladkami i pluszakami (wersja dla kobiet) lub kupić drogi gadżet np. zegarek czy telefon (wersja dla mężczyzn). W prawdziwych relacjach rzeczy nie zastąpią szczerej rozmowy! Nie popadaj jednak w drugą skrajność, nie ma nic złego w obdarowaniu bliskiej osoby bukietem kwiatów, ulubionymi słodyczami czy miłym drobiazgiem.

Aby przeprosiny były skuteczne, musisz nie tylko przeprosić bliską osobę i przyznać się do błędu (pamiętaj, że skrucha powinna być szczera i wynikać z przemyślenia sytuacji). Ważnym elementem jest także zmiana swojego zachowania. Przepraszasz za przykre słowa? Naucz się panować nad emocjami. Wciąż o czymś zapominasz? Wprowadź nawyk zapisywania listy obowiązków i ważnych dat. Same przeprosiny, bez zmiany swojego postępowania, to tylko puste słowa. Pamiętaj także, żeby dać drugiej osobie przestrzeń na jej emocje. Wybaczenie może być trudne i wymagać przepracowania problemu, dlatego nie naciskaj jak najszybszy powrót do "tego co było". Odzyskanie zaufania zajmuje sporo czasu i wymaga wysiłku od obydwu stron.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas