Jak przesadzać i rozmnażać gardenię doniczkową?

Dlaczego warto mieć gardenię w domu? To roślina niebywale elegancka, która zachwyca widokiem lśniących liści oraz białych kwiatów o niezrównanym zapachu. Po czasie zimowego odpoczynku roślina zaczyna stopniowo budzić się do życia. Nie przegap tego momentu! Jedną z podstaw pielęgnacji gardenii jest jej umiejętne przesadzanie oraz rozmnażanie. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku.

Przesadzanie i rozmnażanie należą do najważniejszych zabiegów w pielęgnacji gardenii
Przesadzanie i rozmnażanie należą do najważniejszych zabiegów w pielęgnacji gardenii123RF/PICSEL

Jej wysokość gardenia jaśminowata

W naturze wyróżnia się około 250 gatunków tej rośliny, jednak to gardenia jaśminowata dominuje wśród okazów nadających się do uprawy doniczkowej. Jest doceniana ze względu na przyjemną woń efektownych kwiatów, które podziwiać można od lipca do września, oraz gęsto rosnące, ciemnozielone i lśniące liście.

Co prawda pod koniec zimy możemy zauważyć, że część z nich żółknie i opada, ale jeśli nie dotyczy to całej rośliny, nie ma powodów do niepokoju. Jeśli właściwie podejdziemy do pielęgnacji gardenii, niebawem zobaczymy młode pędy i pąki kwiatowe.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Kiedy przesadzać gardenię?

Zabieg najlepiej jest zaplanować wczesną wiosną, zanim roślina zacznie wytwarzać kwiaty. Młode okazy charakteryzuje szybki wzrost, więc czynność tę można przeprowadzać kilka razy w roku. W przypadku starszych roślin zaleca się zachować umiar i przesadzać gardenie tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zazwyczaj robi się to co dwa lub trzy lata.

W jakich sytuacjach gardenia jaśminowata potrzebuje przesadzenia?

  • Jest to niezbędne, gdy bryła korzeniowa nie mieści się już w doniczce i sprawia problemy podczas wyjmowania.

  • Jeśli kondycja gardenii ewidentnie się pogorszyła, może być to znak, że zaatakowały ją szkodniki lub choroba grzybowa. W takiej sytuacja niezbędna jest wymiana całego podłoża oraz usunięcie zainfekowanych części.

  • Błędy w podlewaniu gardenii też skutkują koniecznością przesadzenia rośliny. Mowa przede wszystkim o sytuacji, w której była nadmiernie podlewana. Po wyjęciu z dotychczasowej doniczki nie trzeba się spieszyć. Przed włożeniem do świeżej ziemi korzenie powinny nieco obeschnąć. Przesadzanie może być jedynym wyjściem, które ochroni system korzeniowy przed gniciem.

Jak przesadzać gardenię?

Choć zabieg ten jest niezwykle ważny w pielęgnacji gardenii, nie należy do trudnych wyzwań. Przede wszystkim uważać trzeba podczas wyciągania rośliny z dotychczasowego podłoża. Nie można bowiem naruszyć bryły korzeniowej! Skracanie korzeni również nie służy gardenii jaśminowatej.

Przesadzamy ją do nieznacznie większej doniczki - jej średnica powinna różnić się o około dwa centymetry. Rozmiar w tym przypadku ma znaczenie! Zbyt szeroki pojemnik sprawi, że gardenia skupi się na rozwijaniu systemu korzeniowego kosztem liści i kwiatów.

Na dnie doniczki umieszczamy warstwę drenażu. Nie bagatelizujmy kwestii podłoża! Gleba dla gardenii powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza i mieć kwaśny odczyn. Roślina bardzo źle reaguje na wapno w ziemi.

Gardenia w nowej doniczce: Efekty

Przesadzanie rośliny wpływa na bardziej efektywne pobieranie składników odżywczych z gleby oraz nawozów. Wiąże się to z mobilizacją gardenii do wzrostu, a co za tym idzie, pojawieniem się pożądanych przez wszystkich ogrodników kwiatów. Wyjęcie jej z dotychczasowego podłoża pozwala również wnikliwiej ocenić stan rośliny, zwłaszcza pod kątem ewentualnego pojawienia się szkodników roślin doniczkowych.

Co trzeba wiedzieć o rozmnażaniu gardenii?

Już na przełomie lutego i marca można przeprowadzić rozmnażanie gardenii z sadzonek. Jak się za to zabrać?

  • Sadzonki pozyskujemy z wierzchołkowych pędów poprzez ukośne przycięcie ich poniżej węzła liściowego. Każda z nich powinna mieć przynajmniej dwie pary liści i długość około ośmiu centymetrów.

  • Możemy zastosować ukorzeniacz.

  • Sadzonki umieszczamy w podłożu bezwapiennym. Sprawdzi się ziemia stosowana np. do rododendronów i azalii.

  • Okrywamy folią lub nakładamy przeciętą na pół plastikową butelkę. Dzięki temu uda nam się wytworzyć dla młodych roślin specyficzny mikroklimat, dzięki któremu będą lepiej się rozwijać.

  • Znajdźmy dla nich ciepłe i jasne stanowisko. Proces ukorzeniania potrwa od trzech do czterech tygodni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas