Jak przyciąć róże po przekwitnięciu?

Przycinanie róż po przekwitnięciu wydłuża ich okres wegetacyjny i sprawia, że rosną one bujniej, a krzewy zachowują swój kształt. Pędy stają się grubsze i dłuższe, a kwiatostany obfitsze i dłużej kwitną. Należy jednak pamiętać, że letnie przycinanie dotyczy wyłącznie odmian powtarzających kwitnienie. Jak przycinać róże po przekwitnięciu? Podpowiadamy poniżej.

Róże powtarzające kwitnienie można przycinać również latem
Róże powtarzające kwitnienie można przycinać również latem123RF/PICSEL

Po co przycinać róże po przekwitnięciu?

Letnie cięcie róż pozwala na wydłużenie okresu kwitnienia rośliny. Ponadto dzięki temu zabiegowi zachowuje pożądany kształt i brak na niej chorych oraz martwych pędów. Regularne cięcie sprawia, że róże zakwitają później, a pędy są dłuższe i grubsze. Latem przycina się wyłącznie odmiany powtarzające kwitnienie: należy usunąć tylko pędy słabe, uszkodzone lub chore. Tym samym umożliwiasz zawiązanie się nowych pąków kwiatowych i wpływasz na kondycję rośliny.

Sposób przycinania róż po przekwitnięciu

Przycinanie pędów róż pozwala na zawiązanie się nowych kwiatostanów
Przycinanie pędów róż pozwala na zawiązanie się nowych kwiatostanów123RF/PICSEL

Róże wielokwiatowe: w przypadku przekwitłych kwiatostanów zetnij je po kolei razem z gałęzią: na wysokości około pół centymetra nad liściem (najlepiej pierwszym lub drugim). Dzięki temu roślina zostanie pobudzona do wypuszczenia nowych kwiatów.

Róże rabatowe i pnące: ta odmiana wymaga ścięcia całości przekwitłych kwiatostanów. Cięcie pędów wykonaj na wysokości pół centymetra nad pierwszym liściem znajdującym się pod pąkiem. Obcięta końcówka nie powinna być długa, gdyż może to spowodować zatrzymanie rozwoju rośliny.

Róże parkowe: przycinanie tego gatunku musi być intensywniejsze, już podczas wzrostu rośliny. Suche i obumarłe kwiatostany usuwaj od razu, gdyż sprawiają one, że krzew staje się osłabiony, a zawiązanie nowych kwiatostanów utrudnione. Ponadto wykonaj tzw. cięcie prześwietlające krzew: staje się on lepiej nasłoneczniony i bujniej się rozrasta.

Róże okrywowe: to odmiana, w przypadku której cięcie można pominąć, gdyż nie jest ona wymagająca. Można jedynie wyciąć kwiaty, które są już suche i obumarłe, nie należy jednak przycinać całego pędu.

Róż pnących i parkowych, które kwitną raz do roku, latem nie przycina się w ogóle, pozwalając na zawiązanie się owoców. Jeśli chodzi o odmiany miniaturowe, rabatowe oraz wielokwiatowe zaszczepione na pniu, odetnij z nich przekwitłe i mało estetyczne kwiaty.

Najczęściej popełniane błędy

Sekatory i nożyce muszą być dezynfekowane, aby nie roznosić chorób grzybowych i bakteryjnych
Sekatory i nożyce muszą być dezynfekowane, aby nie roznosić chorób grzybowych i bakteryjnych123RF/PICSEL

Cięcie wykonuj ukośnie, zgodnie z zasadą przycinania pędów konkretnej odmiany róży. Nie wszystkie grupy tej rośliny traktuje się jednakowo, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, wykonując ten zabieg pielęgnacyjny. Nigdy nie używaj do skracania krzewów tępych narzędzi, ważne jest, aby sekatory były ostre i wysterylizowane. Słabej jakości sprzęt pogłębia rany po cięciach i sprawia, że róża po zabiegu dłużej się regeneruje. Pamiętaj też, aby dokładnie dezynfekować narzędzia po kontakcie z chorymi okazami, w celu uniknięcia przeniesienie chorób grzybowych czy bakteryjnych na zdrowe rośliny.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas