Jak przycinać storczyki po przekwitnięciu?

Storczyki nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, będą kwitły nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Co zrobić, kiedy zaczną zrzucać kwiaty? Odpowiednie przycięcie storczyków sprawi, że ponownie bujnie zakwitną, nawet kilka razy w roku. Zatem jak pielęgnować storczyki? Jak je przycinać? Sprawdźmy.

Storczyk
Storczyk ©123RF/PICSEL
Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Co zrobić z przekwitniętym storczykiem?

Przycinanie storczyka
©123RF/PICSEL

Kiedy storczyk zrzuci kwiaty, łodyga nie wygląda atrakcyjnie. Aby ponownie zakwitł, należy go odpowiednio przyciąć. Niestety, nie każda odmiana kwitnie na tej samej łodydze wielokrotnie. Jeśli łodyga jest pojedyncza i zaczyna usychać, a nie widać zalążka nowej, wystarczy ją w całości uciąć. Na rozgałęzionej należy usunąć tylko suche fragmenty.

Wiecznie zielona łodyga

Storczyk
©123RF/PICSEL

Jeden z gatunków storczyka (phalaenopsis) jest zdolny do ponownego kwitnienia na tej samej łodydze przez wiele lat. Po zrzuceniu kwiatów, pozostaje ona cały czas zielona, jednak wtedy storczyk w domowych warunkach może tak szybko nie zakwitnąć. Co należy zrobić? Albo całkowicie usunąć całą łodygę, lub uciąć ją bezpośrednio nad trzecim oczkiem. Po tym zabiegu kwiat musi mieć zapewnione odpowiednie warunki na to, aby się zregenerował.

Regeneracja storczyka

Niebieskie kwiaty storczyka
©123RF/PICSEL

Niezależnie od gatunku, storczyk po przekwitnięciu musi zregenerować się przed wypuszczeniem kolejnych kwiatów. W takim wypadku należy zaprzestać na kilka tygodni podlewania, nawożenia oraz zraszania liści. Dobrze jest przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia (18 – 20 stopni Celsjusza). Jeśli po tym czasie wypuszcza nową łodygę, można przenieść storczyka w docelowe miejsce i zacząć pielęgnować go tak, jak dotychczas.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas