Jak rozmnożyć miętę?

Aktualizacja

Wiele osób na swoich kuchennych parapetach uprawia zioła i nic w tym dziwnego, bo to łatwy sposób, aby na wyciągnięcie ręki mieć aromatyczną przyprawę. Wśród wszystkich doniczkowych okazów prym wiedzie mięta, która w zastosowaniach kulinarnych nie ma sobie równych. Nie tylko dodaje orzeźwienia do wytrawnych potraw i deserów, ale reguluje pracę układu pokarmowego, ułatwiając trawienie i podkręcając metabolizm. Spożywanie naparu z tego niezwykłego ziela, doceniają również ci, którzy borykają się choćby z niestrawnością, czy biegunkami i innymi dokuczliwymi dolegliwościami. Uprawa mięty w domu nie sprawia problemu, ale w łatwy sposób można ją rozmnożyć i nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności.

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół na naszych parapetach
Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół na naszych parapetach123RF/PICSEL

Jak uprawiać miętę?

Uprawa mięty nie powinna nastręczać większego problemu. Niestety doniczki z rośliną, które zakupione zostały w marketach, mogą posiadać podłoże, które na dłuższą metę nie będzie służyło mięcie. Jeśli zauważymy, że mimo pielęgnacji roślina wykazuje się gorszą kondycją, warto zmienić jej ziemię: do tego celu wystarczy zwykła, uniwersalna. Mięta nie jest trudną w uprawie rośliną - wystarczy zapewnić jej jasne i nasłonecznione miejsce (najlepiej parapet od strony południowej) oraz stale ją nawadniać. Podłoże z miętą powinno być wilgotne, ale równocześnie nie może być bardzo mokre, bo to krótka droga do tego, aby roślina zgniła. Zimą i jesienią można podlewać miętę raz na kilka dni (mniej więcej co trzy/cztery), natomiast latem nawet codziennie. Pamiętajmy, aby niewielką ilość wody lać bezpośrednio do doniczki, unikając kontaktu z liśćmi.

Rozkrzewianie mięty

Czasami wygląd miętowego krzewy - mimo że zapewniamy mu odpowiednie warunki - pozostawia wiele do życzenia. Łodygi rosną okazale, ale praktycznie na całej długości, prócz czubka, pozbawione są aromatycznych liści. Dlatego mając miętę, warto wiedzieć, jak ją wykorzystywać do przygotowywania potraw czy naparów, aby jej pokrój był należycie gęsty. Jest na to jedyne rozwiązanie: trzeba ucinać bądź odrywać jedynie wierzchołki łodyg z młodymi listkami. To sprawi, że mięta zacznie tworzyć nowe przyrosty na dolnych partiach łodyg, a także zapobiegnie kwitnięciu. Wtedy mięta szybko tworzy nasiona, a także błyskawicznie obumiera.

Należy pamiętać, aby z mięty pobierać jedynie czubki liści
Należy pamiętać, aby z mięty pobierać jedynie czubki liści123RF/PICSEL

Najprostszy sposób rozmnażania mięty

Jeśli nasz krzew mięty rozrósł się nader dorodnie albo chcemy obdarować kogoś małą sadzonką, można rozmnożyć roślinę w banalny sposób. Wystarczy czystymi nożyczkami odciąć kilka sporych łodyg (takie, które mają mniej więcej 10 cm długości) i umieścić je w szklanym naczyniu wypełnionym wodą (musi być jej tyle, aby nie miała kontaktu z liśćmi). Całość trzeba umieścić na nasłonecznionym parapecie, co sprawi, że w ciągu kilkunastu dni wytworzą korzenie. Kiedy osiągną długość ok. półtorej centymetra, wystarczy umieścić je w ziemi uniwersalnej i obficie podlać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mięta była umieszczona latem na balkonie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mięta była umieszczona latem na balkonie123RF/PICSEL

Drugi sposób na piękną miętę

Drugi sposób na rozmnożenie mięty również nie jest skomplikowany. Jednak ten jest przydatny szczególnie wtedy, kiedy nasz miętowy krzaczek jest bardzo gęsty, co sprawia, że do dolnych partii nie dociera światło słoneczne i w tych miejscach gubi liście. Na czym dokładnie polega ów drugi sposób? Wystarczy miętę delikatnie wyciągnąć z doniczki i bryłę korzeniową ostrożnie rozdzielić na mniejsze sadzonki. Gotowe rośliny trzeba już tylko umieścić w nowych doniczkach wypełnionych ziemią, a następnie obficie podlać.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas