Jak rozmnożyć pieniążka?

Oficjalną nazwą pieniążka jest pilea peperomiowata, choć trzeba przyznać, że to pierwsze określenie bardziej działa na wyobraźnię. Obecność w domu rośliny o okrągłych listkach ma przynosić pomyślność, zwłaszcza w finansach. Co zrobić, by pomnożyć swoją fortunę? Najpierw dowiedz się, jak rozmnożyć pieniążka! Nawet jeśli stan konta nie zmieni się, roślina będzie stanowić bardzo przyjemny dla oka element dekoracyjny.

Pieniążek to roślina idealna na prezent dla początkujących amatorów roślin doniczkowych
Pieniążek to roślina idealna na prezent dla początkujących amatorów roślin doniczkowych123RF/PICSEL

Pieniążek pilea: Roślina idealna dla początkujących

Wzbudza bardzo pozytywne skojarzenia. Kwiat pieniążek na szczęście cieszy się reputacją rośliny nie tylko zwiastującej pomyślność, ale przede wszystkim łatwej w uprawie i niezbyt wymagającej. Często widywany jest na parapetach w szkołach czy biurach, doskonale sprawdzi się jako drobny upominek nawet dla osób, które twierdzą, że "nie mają ręki" do kwiatów.

Pilea pochodzi z Chin, a o jej walorach dekoracyjnych świadczą przede wszystkim intensywnie zielone, płaskie i okrągłe listki. Mogą osiągać średnicę do 10 centymetrów, a cała roślina zazwyczaj nie przekracza 30 centymetrów wysokości. Sprawdzi się więc w nawet niewielkim mieszkaniu.

Zdarza się, że latem pojawiają się na pieniążku drobne, żółtozielone kwiaty, lecz nie są szczególnie spektakularne. Doświadczeni miłośnicy roślin doniczkowych twierdzą nawet, że lepiej jest je usunąć, by wzmocnić rozwój ozdobnych liści.

Jak rozmnożyć pieniążka?

Jeśli chcemy podarować znajomym roślinę lub powiększyć swoją własną kolekcję, z powodzeniem możemy rozmnożyć pileę samodzielnie - bez wychodzenia z domu i robienia tournée po kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Kiedy rozmnażać pieniążka? Przyjmuje się, że ten zabieg pielęgnacyjny wykonywać należy od marca do sierpnia. Jeśli zamierzamy wykorzystać sadzonki wierzchołkowe, rozmnażanie rośliny przeprowadzić trzeba wiosną. Właśnie wtedy pędy odcinamy ostrym nożem lub sekatorem - powinny mieć długość sześciu centymetrów. Warto zwrócić uwagę na to, by nasza sadzonka miała dwie lub trzy pary listków.

Co dalej? Pędy wstawiamy na trzy tygodnie do pojemnika z wodą. Gdy zauważymy, że pojawiły się już nowe korzonki, przesadzamy je do doniczki z lekką i przepuszczalną ziemią. Na tym początkowym etapie należy zadbać również o podlewanie pieniążka, by ziemia była wilgotna. Uważać trzeba jedynie na to, by go nie przelać!

Pilea: Inny sposób na rozmnażanie rośliny

Sadzonki pieniążka uzyskać można poprzez oddzielenie młodych pędów (odrostów korzeniowych), które przylegają do rośliny macierzystej i są połączone z nią systemem korzeniowym. Wystarczy odciąć je niewielkim, ale ostrym nożem - jeden lub dwa centymetry poniżej powierzchni ziemi. W takim wariancie nie będzie konieczne umieszczanie szczepek w naczyniu z wodą. Od razu możemy posadzić je w doniczce. Pieniążek bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych warunków, wytwarzając w podłożu własne korzenie.

Pielęgnacja pieniążka w pigułce

Pilea to roślina, która jest w stanie wiele wytrzymać! Wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki. Dobrze znosi chwilowe przesuszenie, niestraszny jest jej sezon grzewczy, kiedy w mieszkaniach robi się sucho, lecz nie da się ukryć, że warto wtedy postarać się o chłodniejsze miejsce z temperaturą 16-18°C.

Pieniążka podlewamy umiarkowanie, kiedy wyczujemy, że ziemia już wyschła. Rośnie bardzo szybko, nawet na zacienionych stanowiskach, choć najlepiej, by miał dostęp do rozproszonego światła. Możemy ustawić go w odległości jednego lub półtora metra od okna.

Warto pamiętać: By pilea peperomiowata rozrastała się równomiernie, warto co dwa lub trzy dni obracać doniczkę, by każda jej część miała taki sam dostęp do promieni słonecznych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas