Jak rozmnożyć skrzydłokwiat? Możesz to zrobić z liścia lub w wodzie

Skrzydłokwiat jest chętnie wybieraną rośliną na domowy parapet. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale także ma właściwości oczyszczające. Wiele osób trzyma go w sypialni, co zapewnia im lepsze powietrze i zdrowszy sen. Jeśli chcesz, by w twoim domu znalazło się więcej okazów, warto wybrać jeden z poniższych patentów. Jak rozmnożyć skrzydłokwiat? Jaki sposób sprawdzi się najlepiej? Dowiesz się z tego artykułu.

Skrzydłokwiat to roślina, którą możesz rozmnażać w domowym zaciszu
Skrzydłokwiat to roślina, którą możesz rozmnażać w domowym zaciszu123RF/PICSEL

  • Skrzydłokwiat jest rośliną, która ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn.
  • Skrzydłokwiat można z powodzeniem rozmnażać z sadzonek liściowych.
  • Ukorzenianie pędów skrzydłokwiatu w wodzie jest sprawdzonym sposobem rozmnażania rośliny.
  • Prostym sposobem na rozmnażanie skrzydłokwiatu jest wykorzystanie ukorzenionych przyrostów z rośliny matecznej.

Co to jest skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to roślina zielna, należąca to odmian doniczkowych, która stanowi ozdobę każdego domu. Jej liście są ciemnozielone i mają lancetowaty kształt, natomiast białe kwiaty przypominają latawce. Osiąga ona około metra wysokości i nie jest trudna w uprawie, wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki. Najważniejsze jest dla tej rośliny regularne podlewanie, gdyż nie toleruje przesuszenia. W letnim okresie nawadniaj skrzydłokwiat dwa do trzech razy w tygodniu, natomiast w okresie zimy tylko raz.

Jakie właściwości ma skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat ma właściwości grzybobójcze i jest pomocny dla alergików
Skrzydłokwiat ma właściwości grzybobójcze i jest pomocny dla alergików123RF/PICSEL

Do największych zalet tej rośliny należy to, że ma właściwości oczyszczające powietrze. Dlatego zaleca się jej uprawę w sypialni, a także w pomieszczeniach, gdzie spędza się najwięcej czasu. Ponadto skrzydłokwiat zbawiennie wpływa na alergików, ponieważ pochłania zarodniki grzybów i pleśni. Jednak właściciele czworonogów powinni mieć się na baczności, gdyż skrzydłokwiat wykazuje działanie trujące. To za sprawą szczawianów wapnia znajdujących się w roślinie, mających toksyczne odziaływanie.

Rozmnażanie z sadzonek liściowych

Rozmnażanie skrzydłokwiatu z sadzonek liściowych jest dość skomplikowane i wymaga pewnego doświadczenia. Sposób ten polega na pobraniu liścia z rośliny matecznej: powinien być zdrowy i pozbawiony oznak chorobowych. Następnie trzeba go pociąć na kawałki, które muszą mieć fragment nerwu głównego. Pamiętaj, by narzędzie było ostre i zdezynfekowane. Na dnie pojemnika przeznaczonego do rozmnażania usyp warstwę drenażu (użyj do tego keramzytu lub żwiru).

Dopiero potem nasyp podłoże, możesz wykorzystać do tego specjalną ziemię do rozmnażania lub torf z piaskiem (proporcje 2:1). Ogonek liścia umieść w ten sposób, by utrzymał się w glebie stabilnie, a potem zwilż lekko podłoże. Na koniec okryj sadzonki folią perforowaną i po ukorzenieniu się młode okazy przenieś do doniczki.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Ukorzenianie pędów skrzydłokwiatu w wodzie

Ukorzenianie pędów w wodzie to tania i prosta metoda, do której potrzebna jest tylko woda i pojemnik. Sadzonki powinny mieć około 10-15 centymetrów długości i trzeba pamiętać o przycięciu dolnych liści, by nie dotykały wody. Jak powinien wyglądać zabieg?

  1. Do pojemnika nalej wody i zanurz w niej łodyżki sadzonki na dwa centymetry.
  2. Wodę wymieniaj co kilka dni i pilnuj, by zawsze było jej pod dostatkiem.
  3. Po upływie miesiąca pojawią się pierwsze korzenie, co jest idealnym czasem, by sadzonki przenieść do ziemi (muszą mieć około 3 centymetrów długości).

Rozmnażanie z ukorzenionych przyrostów

Podczas przesadzania trzeba pobrać przyrosty w celu rozmnożenia skrzydłokwiatu
Podczas przesadzania trzeba pobrać przyrosty w celu rozmnożenia skrzydłokwiatu123RF/PICSEL

Ten sposób rozmnażania sprawdzi się w czasie przesadzania skrzydłokwiatu, wystarczy odłączyć je od matecznego okazu. Zabieg nie jest skomplikowany i wymaga jedynie umieszczenia w nowej doniczce młodych sadzonek. Ziemia musi być spulchniona i przepuszczalna, stanowisko natomiast zacienione, gdyż skrzydłokwiat nie lubi dużej ilości słońca. Warto od czasu do czasu spryskiwać liście wodą, by uniknąć ich przesuszenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas