Jak sadzić maliny?

Zjadamy je na surowo, przygotowujemy z nich przetwory, nalewki oraz ozdabiamy nimi desery. O czym mowa? Oczywiście, o malinach! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoim ogrodzie lub działce mieć kilka krzaczków tych owoców. Dlaczego? Nie dość, że są niekłopotliwe w uprawie, to ceny malin przyprawiają o zawrót głowy, więc tanim sumptem możemy zajadać się nimi latem do syta. Jak sadzić maliny? Praktyczne wskazówki znajdziesz poniżej, zwłaszcza że w marcu można umieszczać je w ogrodzie.

Ceny malin czasem powalają, dlatego warto stawić na samodzielną ich uprawę
Ceny malin czasem powalają, dlatego warto stawić na samodzielną ich uprawę123RF/PICSEL

Wybierz krzew!

Jeśli kierujemy się do sklepu ogrodniczego po krzew maliny, warto dobrze przemyśleć jego zakup. Należy podkreślić, że trzeba wybierać tylko zaufane źródła, ponieważ roślin te są bardzo podatne na choroby. Warto też sięgnąć po różne odmiany malin, które łączy jedno. Zapewniając im odpowiednie warunki, bardzo szybko się rozrastają. Wśród różnych gatunków znaleźć można takie, które owocują na początku wakacji albo dopiero z jej końcem. Zestawiając je w naszym ogrodzie, możemy zapewnić sobie solidne i długie zbiory!

Skandynawska zupa malinowaInteria Kulinaria

Musisz sprostać wymaganiom!

Zanim zaczniemy sadzenie naszych krzaczków malin, najpierw trzeba przemyśleć, w jakim miejscu je umieścić. Maliny najlepiej rosną w miejscach półcienistych oraz osłoniętych od wiatru. Czasami może pojawiać się wskazówka, że krzewy rosną dobrze w pełnym słońcu. Oczywiście, mogą tam dobrze się przyjąć, ale w czasie upalnych dni może zamierać przez nadmiar promieni słonecznych.

Oczywiście, warto pamiętać o glebie: powinna być, żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie pH. To gwarant, że sadzenie malin powiedzie się i latem łodygi będą uginać się od nadmiaru owoców.

Zrób to zanim posadzisz!

Jeśli już mamy wybrane idealne sadzonki malin, warto wiedzieć, co z nimi należy zrobić. Naszą uwagę należy skierować najpierw na korzenie: niezbędnym jest, aby usunąć zdrewniałe i zbyt długie części. Warto pamiętać, że maliny i jej korzenie nie lubią przesuszenia - jeśli sadzonki są bez gleby, warto nie zwlekać z ich umieszczeniem w naszym ogrodzie.

Sadzenie krok po kroku

Posadzone wiosną maliny będą owocować słabiej. Dopiero za rok będą uginać się od owoców
Posadzone wiosną maliny będą owocować słabiej. Dopiero za rok będą uginać się od owoców123RF/PICSEL

Sadzenie malin nie jest skomplikowane: wystarczy wykopać dołki, w której umieszcza się sadzonki. Warto dostosować ich głębokość, ponieważ trzeba z jednej strony uzupełnić je kompostem (co przyczyni się do lepszego przyjęcia się malin) oraz zostawić miejsce (ok. 20 cm) dla rośliny. Jeśli umieściliśmy już sadzonkę maliny w dołku, należy ją przykryć resztą ziemi i obficie podlać.

Pielęgnacja malin

Jak wygląda pielęgnacja malin? Jest ona nieskomplikowana, więc poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik. Malin latem mogą być podlewane (ale nie wolno przesadzać z ilością wody), a jesienią ściółkowane: np. trocinami lub korą sosnową.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas