Jak segregować śmieci? Zasady i cenne wskazówki

Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje ponad 300 kg śmieci. To ogromne ilości, a jednym ze sposobów na to, by je zmniejszyć, jest segregowanie odpadów i recykling. Wskaźniki ponownego przetwarzania śmieci w naszym kraju rosną z każdym rokiem, ale wciąż nie są wystarczająco wysokie. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, do 2020 roku recyklingowi powinno być poddawane 50% odpadów komunalnych. Między innymi dlatego od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady sortowania śmieci, tak aby recykling mógł być jeszcze wydajniejszy. Do którego pojemnika powinno się wyrzucać kartony po mleku, stłuczoną porcelanę czy resztki z obiadu? Zobacz, co się zmieniło i jak prawidłowo segregować odpady.

Segregowanie śmieci
Segregowanie śmieci ©123RF/PICSEL

Papier - niebieski pojemnik

Makulatura
©123RF/PICSEL

Do niebieskiego pojemnika z napisem „papier” wrzucamy czyste opakowania z papieru i tektury, ulotki, czasopisma, gazety, zeszyty i książki w miękkiej oprawie (twardą należy zerwać). Wyrzucana makulatura powinna być sucha, a z papieru należy usunąć inne elementy, takie jak zszywki czy spinacze.

Uwaga: Papier z tłustych produktów (np. opakowanie z masła lub zabrudzony karton po pizzy), zużyte chusteczki higieniczne i papierowe ręczniki, a także paragony należy wyrzucać do odpadów zmieszanych (czarny pojemnik). Kartony po mleku i sokach, tzw. tetrapaki, wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.

Metale i tworzywa sztuczne - żółty pojemnik

Tworzywa sztuczne
©123RF/PICSEL

Do żółtego pojemnika należy wrzucać puste i zgniecione butelki plastikowe (po napojach i kosmetykach), foliowe torebki i woreczki, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe, stalowe i aluminiowe opakowania (np. po kremie do rąk), kartony z mleka i soku, a także zgniecione puszki oraz folie i opakowania z tworzyw sztucznych, w tym ze styropianu.

Uwaga: Nie należy tu wrzucać opakowań po lekach oraz tłustych substancjach (np. butelek z oleju), puszek i pojemników po farbach i lakierach. Tego typu śmieci wrzucamy do odpadów zmieszanych. Elektroniczne zabawki i zużyty sprzęt AGD należy wyrzucić do elektrośmieci. Styropian budowlany powinno się oddać do lamusowni.

Szkło - zielony pojemnik

Szkło
©123RF/PICSEL

Puste szklane słoiki, butelki i szklane pojemniki (bez nakrętek i kapsli) po kosmetykach należy wyrzucać do zielonego pojemnika. Wyjątkiem jest opakowanie po lakierze do paznokci – wyrzuć go do odpadów zmieszanych.

Uwaga: Do pojemników na szkło nie wyrzucamy szkła okiennego, zbrojnego ani żaroodpornego, szkła okularowego oraz potłuczonego szkła, a także luster, porcelany, ceramiki, szklanych bombek, żarówek, świetlówek, kineskopów, opakowań po farbach, rozpuszczalnikach i aerozolach.

Odpady bio - brązowy pojemnik

©123RF/PICSEL

Do brązowego pojemnika należy wrzucać odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia (ale bez kości, mięsa i tłuszczów zwierzęcych), a także fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, zwiędłe rośliny, trawy, gałęzie czy łupiny z orzechów.

Uwaga: Do odpadów biodegradowalnych nie powinno się wyrzucać resztek pochodzenia zwierzęcego (kości, mięso, tłuszcze), popiołu, tytoniu, oleju jadalnego, a także roślin zaatakowanych chorobami.

Odpady zmieszane - czarny pojemnik

©123RF/PICSEL

Do odpadów zmieszanych należy wyrzucić wszystko to, czego nie udało się nam wysegregować. Powinny się tu więc znaleźć zużyte pieluchy, chusteczki higieniczne, zabrudzony papier, tłuste opakowania z tworzyw sztucznych, woreczki po gotowaniu ryżu, paragony, gumowe rękawice, potłuczone szkło i lustra, resztki z obiadu pochodzenia zwierzęcego, żwirek z kuwet dla zwierząt.

Odpady zielone – szary pojemnik

©123RF/PICSEL

Odpady zielone będą odbierane sezonowo – od marca do listopada. Do szarego pojemnika powinno się wrzucać skoszoną trawę, liście i rozdrobnione gałęzie.

Odpady wielkogabarytowe

©123RF/PICSEL

Odpady wielkogabarytowe to stare meble, materace i wyroby tapicerskie. Trzeba pamiętać, że duże sprzęty AGD nie należą do tej grupy – wyrzuca się je do elektrośmieci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas