Jak sprać podkład z ubrania? Pomoże trik z benzyną
Plamy z podkładu do twarzy to zdecydowanie jedne z najmniej lubianych i najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Są nie tylko wyjątkowo nieestetyczne, ale pojawiają się na ubraniach dosłownie pięć minut przed wyjściem i bardzo trudne je zlikwidować. Są jednak na nie sposoby!

Plamy z podkładu to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń - dzieje się tak, ponieważ formuła tych kosmetyków bazuje bardzo często na mocnej pigmentacji, a w składzie ma dodatkowo wszelkiego rodzaju olejki i liczne składniki, dzięki którym podkłady są trwałe i długo utrzymują się na twarzy.
Sporo zależy także od ubrudzonego materiału - z delikatnych tkanin takich jak np. kaszmir, jedwab czy len trudno jest usunąć plamy i lepiej oddać ubranie do pralni chemicznej. Łatwiej usunąć zabrudzenia z nylonu czy poliestru, ale i w tym przypadku nie zawsze cały proces kończy się sukcesem. Jeśli jednak zdecydujemy się na własnoręczne usuwanie plam, możemy skorzystać z dostępnych w sprzedaży specjalnych środków do czyszczenia lub z trzech domowych, tanich trików. Czym usunąć oporny podkład z ubrania?
Jak sprać podkład z ubrania? Trzy sprawdzone sposoby
Płyn do mycia naczyń
Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na usunięcie trudnych plam z podkładu jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. W większości przypadków są one na tyle delikatne, by nie uszkodzić tkaniny, ale jednoczenie skutecznie usuwają tłuste plamy i zanieczyszczenia. Istnieje więc spora szansa, że poradzą sobie z tymi od podkładu.

Płyn micelarny
Z plamami z podkładu powinien poradzić sobie także płyn micelarny, którego używamy na co dzień do demakijażu. Jego specjalna formuła, która ma za zadanie zmyć z twarzy nawet mocne kosmetyki, zadziała również na ubrudzoną tkaninę. Pamiętajmy jednak, że nie może być to płyn na bazie mleczka czy oleju.
Zobacz także: Jak pielęgnować wannę akrylową? Domowe sposoby na czyszczenie oraz usunięcie trudnych plam
Benzyna ekstrakcyjna
Z silnymi plamami od podkładu poradzi też sobie benzyna ekstrakcyjna. Pamiętajmy jednak, że ma ona dość charakterystyczny zapach, więc lepiej użyć jej na plamę przed praniem, a nie traktować jako szybkie rozwiązanie problemu, zaraz przed wyjściem z domu.

Plamy z podkładu możemy usuwać od razu, kiedy są jeszcze całkiem świeże, nakładając wybrany produkt np. na wacik kosmetyczny i przyciskając do tkaniny lub później, gdy plama jest już lekko przyschnięta. Wtedy przed nałożeniem produktu powinniśmy ostrożnie usunąć zaschniętą warstwę podkładu tak, aby jej nie rozmazać. W oby przypadkach powinniśmy unikać mocnego tarcia plamy - w ten sposób tylko ją powiększymy. Po nałożenia produktu tkaninę powinniśmy wyprać jak zwykle.
Zobacz również: "Ukryta" funkcja w pralce. Pozbędziesz się przykrego problemu