Jak suszyć hortensje, aby nie straciły koloru?

Efektowne kwiaty hortensji na krzewach prezentują się spektakularnie. Chcesz zatrzymać ten widok na dłużej? Poznaj tajniki suszenia hortensji. Jeśli będziesz działać zgodnie z naszymi wskazówkami, kuliste kwiatostany zachowają swoją barwę i przypomną ci o letnich miesiącach podczas najbardziej ponurej i mroźnej zimy. Podpowiadamy, jak zasuszyć hortensje, aby nie straciły koloru. Do dzieła!

Jak zasuszyć hortensje, by stworzyć ozdobny bukiet? To proste!
Jak zasuszyć hortensje, by stworzyć ozdobny bukiet? To proste!123RF/PICSEL

Kiedy obciąć hortensje do suszenia?

Pośpiech nie jest w tej kwestii wskazany. Zaleca się poczekać do momentu, aż kuliste kwiatostany będą w pełni rozwinięte. Dzięki temu bukiety stworzone z suszonych kwiatów staną się najbardziej okazałe i będą przypominać okazy z letniego ogrodu.

Kiedy ścinać hortensje do suszenia? Najlepiej jest wybierać pogodny i suchy dzień. Nie należy robić tego tuż po opadach deszczu lub w momencie, kiedy na roślinach jest jeszcze poranna rosa. Wilgoć na kwiatach hortensji może utrudniać suszenie, doprowadzając do rozwoju niepożądanej pleśni. Zwróć też uwagę na to, czy na kwiatostanach nie widać żadnych oznak żerowania szkodników lub przebarwień, które mogłyby świadczyć o chorobie.

123RF/PICSEL

Suszenie hortensji: Metoda tradycyjna

Patent ten wykorzystać możesz w przypadku suszenia innych kwiatów oraz ziół. Wystarczy, że kwiaty hortensji rozwiesisz w suchym i przewiewnym miejscu w taki sposób, by kwiatostany były skierowane w dół. Zadbaj o to, by nie opierały się o ścianę, meble czy inne elementy wyposażenia wnętrza. Pod wpływem nacisku stracą swój kulisty kształt, który jest przecież ich znakiem rozpoznawczym. Warto umocować je np. na sznurku lub druciku.

Co zrobić, by hortensje nie straciły koloru podczas suszenia? Zadbaj o to, by umieścić je w zacienionym miejscu. Narażenie ich na kontakt z mocnymi promieniami słonecznymi powoduje blaknięcie uroczych płatków. Cały proces suszenia zajmie od dwóch do trzech tygodni.

Jak suszyć hortensje w prażonym piasku?

Czas przejść do mniej konwencjonalnej metody. Zafunduj hortensjom "kąpiel" w piasku. Musisz go jednak najpierw prażyć w piekarniku przez około cztery godziny. Dzięki temu będzie znakomicie pochłaniać wilgoć i umożliwi zachowanie kwiatów hortensji w idealnym stanie.

  • Zerwane hortensje włóż do wysokiego pudełka - muszą być ustawione pionowo.
  • Następnie zasyp je uprażonym piaskiem.
  • Po upływie dwóch lub trzech tygodni ostrożnie wysyp piasek i wyjmij kwiatostany. Przekonasz się, że będą prezentować się fenomenalnie.

Jak suszyć kwiaty hortensji w wazonie?

Latem nie masz ochoty na długi czas włączać piekarnika, bo i tak w twoim mieszkaniu jest gorąco? Możesz skorzystać z pomysłu na suszenie kwiatów hortensji w wazonie. Na czym to polega? Od razu po ścięciu wstaw je do wysokiego naczynia z niewielką ilością wody. Łodygi powinny być zanurzone co najwyżej do połowy długości.

Nie wymieniaj i nie uzupełniaj płynu. Hortensja będzie zasuszać się powoli i stopniowo, a dzięki temu nie straci swojej barwy.

Przydatny trik z kosmetyczki podczas suszenia hortensji

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że przydatne rozwiązania mamy pod ręką i to w najmniej oczywistych miejscach. Gdy kwiaty hortensji już się zasuszą, udaj się do łazienki po lakier do włosów. Spryskaj nim kwiatostany, by wyeksponować kolor i usztywnić płatki, zapobiegając ich opadaniu oraz rozpadnięciu się ozdobnego bukietu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas