Jak udrożnić rury i usunąć brzydki zapach?

Zatkane rury i wydobywający się z nich nieprzyjemny zapach to uciążliwy problem, który pojawia się w wielu mieszkaniach. O niedrożność rur nietrudno, gdyż doprowadzają do tego zalegające w odpływach resztki jedzenia, tłuszcz, włosy czy osad z detergentów. Jest to jednocześnie doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, a tym samym pleśni i stęchłej woni. W kłopotliwych sytuacjach używamy chemicznych detergentów lub korzystamy z pomocy hydraulika, ale rury można również udrożnić tańszymi i naturalnymi sposobami. Z pomocą mogą przyjść nam łatwo dostępne produkty takie jak soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy czy boraks. Jak je wykorzystać do udrażniania rur? Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z odpływu? Podpowiadamy.

Jak udrożnić zatkane rury?
Jak udrożnić zatkane rury?©123RF/PICSEL

Ocet i soda oczyszczona do udrażniania rur

Użyj sody i octu
©123RF/PICSEL

Jednym z najpopularniejszych i niezawodnych sposobów na udrażnianie rur jest zastosowanie octu i sody oczyszczonej. Oba produkty działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a ponadto usuwają wszelki brud, tłusty osad i nieprzyjemne zapachy. Można użyć ich pojedynczo lub w połączeniu ze sobą. Ocet wystarczy zagotować i wlać do rury, a po 30 minutach przepłukać obficie ciepłą wodą. Można także wsypać pół szklanki sody do odpływu i zalać wrzącą wodą, odczekać 15 minut oraz opłukać zlew czy umywalkę. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, gdy wsypiemy do rury szklankę sody i szybko zalejemy ją szklanką octu, a następnie przykryjemy odpływ talerzykiem lub korkiem. Należy przy tym uważać na opary, które będą się wydostawać ze środka. Po 30 minutach wlewamy do odpływu wrzącą wodę, a gdy zator nie zejdzie, czynność powtarzamy.

Mieszanka do udrażniania rur z solą

Skutecznym środkiem czyszczącym oprócz sody i octu jest sól kuchenna. Gdy połączymy wszystkie te składniki, uzyskamy bardzo silną mieszankę do udrażniania rur. W tym celu należy zmieszać ze sobą pół szklanki sody i pół szklanki soli oraz wsypać do odpływu. Następnie wystarczy zalać go szklanką octu i pozostawić preparat na 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie zalewamy odpływ wrzątkiem, a później dużą ilością bieżącej wody. Rury zostaną szybko oczyszczone i nie będzie wydobywał się z nich brzydki zapach.

Udrażnianie rur sodą kalcynowaną

Soda kalcynowana
©123RF/PICSEL

Nieco zapomnianym już domowym sposobem na udrażnianie rur jest użycie sody kalcynowanej. To również skuteczny środek do usuwania osadu i przykrego zapachu. Jest to jednak substancja żrąca, więc w czasie przygotowania roztworu należy założyć rękawiczki. Najpierw do odpływu należy wsypać 4-5 łyżek soli i wypłukać po 20 minutach zimną wodą. Następnie łączymy ze sobą dwie łyżki sody kalcynowanej z litrem gorącej wody i wlewamy do rury. Zabieg warto wykonywać co tydzień, by uniknąć zatkania się zlewu i wydzielania się z niego nieprzyjemnej woni.

Użyj kwasku cytrynowego

Zatkany zlew czy umywalkę możemy również udrożnić kwaskiem cytrynowym, który wykazuje podobne działanie do sody oczyszczonej. Należy rozpuścić dwa opakowania kwasku w szklance ciepłej wody, dokładnie wymieszać i odczekać 15 minut. Następnie wystarczy wlać mieszankę do odpływu, co powinno udrożnić rury.

Przygotuj roztwór z boraksu

Świetnym sposobem na udrażnianie rur jest również roztwór z boraksu. Należy ¼ szklanki produktu wymieszać z ¼ szklanki soli i połową szklanki octu spirytusowego. Gotową mieszankę wlewamy do odpływu i odczekujemy kilka minut. Po tym czasie zalewamy odpływ wrzącą wodą z dodatkiem soli.

Nietypowe zastosowanie aspiryny

Przepychacz do rur
©123RF/PICSEL

Aspiryna to nie tylko skuteczny lek na ból i gorączkę, ale również świetny środek czyszczący i dezynfekujący. Śmiało więc można zastosować ją do udrażniania rur. Wystarczy wrzucić do odpływu trzy tabletki musujące aspiryny i zalać szklanką octu. Należy przy tym uważać, by się nie poparzyć, gdyż mieszanka może mocno się pienić. Po kilku minutach zalewamy odpływ wrzącą wodą i spłukujemy obficie ciepłą wodą z kranu.

Narzędzia do przetykania rur

Gdy rura zatka się zbyt mocno i w zlewie zalega woda, trudno wtedy cokolwiek wsypać do odpływu. Należy wtedy znaleźć inne rozwiązanie na przytykanie rur. Warto wtedy użyć gumowego przepychacza, którego końcówka pełni funkcję pompy ssąco-tłoczącej. Należy przyłożyć go do odpływu i energicznie pompować. Gdy woda spłynie, nalewamy nowej i powtarzamy pompowanie, aż strumień będzie normalnie spływać. Można także po dociśnięciu końcówki przepychacza gwałtownie pociągnąć go w górę, dzięki czemu nieczystości wypłyną do zlewu. Czasami zator utworzy się w dalszych częściach rur, przez co powyższe sposoby zawodzą. Można wtedy użyć sprężyny kanalizacyjnej, tzw. żmijki, która zakończona jest haczykiem. Należy wtedy zdjąć syfon, wprowadzić sprężynę do odpływu i kręcić korbą znajdującą się na jej końcu. Żmijka będzie wwiercać się głębiej w odpływ i udrażniać dalej położone rury.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas