Jak umyć lodówkę?
Kiedyś lodówki myło się zdecydowanie częściej, ponieważ w krótkim czasie jej wnętrze pokrywało się lodem i szronem, więc taka aktywność dokonywała się częściej. Obecnie jej czyszczenie jest raczej bagatelizowane, a to ogromny błąd! Wszystko dlatego, że przechowujemy tam jedzenie, co może - w połączeniu z obecnym brudem - być pożywką dla ogromnej ilości bakterii. Jeśli przeraża nas wizja jej dokładnego czyszczenia, przychodzimy z pomocą: podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby sobie to zadanie ułatwić. Jak umyć lodówkę? Sprawdźmy wspólnie!
Spis treści:
Czy trzeba czyścić lodówkę?
Czyszczenie lodówki nie zawsze jest przyjemną czynności i najczęściej ograniczamy się do tej czynności wtedy, gdy faktycznie coś się w jej wnętrzu zepsuje albo wyleje. Jednak mycie urządzenia warto przeprowadzać zdecydowanie częściej, bo przecież przechowujemy w niej produkty, które mogą szybko się psuć, w tym mięso, czy surowe owoce czy warzywa. Dlatego czyszczenie lodówki powinno odbywać się zdecydowanie częściej: przynajmniej raz na miesiąc!
Ale nie tylko względy higieniczne powinny skłonić nas do częstszego mycia lodówki. To dobry sposób na monitorowanie jej kondycji. Wtedy też łatwiej sprawdzić, czy wszystkie komponenty działają jak należy i spełniają swoją funkcję. Wszystkie działanie sprawią, że nie tylko przedłużymy jej działanie, ale łatwiej wyeliminujemy ewentualne usterki, które mogą spowodować zwiększenie zużycia prądu oraz nadwyrężyć domowy budżet.
Mycie lodówki: Od czego zacząć?
Mycie lodówki nie jest skomplikowane, ale warto sobie ułatwić pracę. Od czego zacząć? Od opróżniania całej zawartości urządzenia: nie tylko chłodziarki, ale także zamrażarki. W przypadku wyciagnięcia jedzenia z tej drugiej części, warto je jak najszybciej zużyć, ponieważ nie nadaje się do ponownego zamrażania. Jeśli już uporaliśmy się z tym zadaniem, wystarczy teraz wyłączyć lodówkę i zabrać się do roboty.
Uwaga: jeśli mamy lodówkę starszego typu albo zamrażarka pokryta jest grubą warstwą lodu, to trzeba poczekać, aż urządzenie się rozmrozi. Nie warto na siłę przyspieszać tego procesu, np. za pomocą garnków ze wrzącą wodą, ponieważ to doprowadza do zniszczenia urządzenia.
Pod lodówkę warto ustawić tacki i chłonne szmatki, aby nie zalać podłogi.
Jak myć wnętrze lodówki?
Jeśli nasza lodówka jest już wyłączona, możemy zabrać się do pracy. Najlepiej, wyjąć wszystkie ruchome elementy, takie jak półki oraz szuflady. Je wymyć najłatwiej, ponieważ wystarczy do tego ciepła woda z delikatnym detergentem, takim jak np. płyn do mycia naczyń. Oczywiście, jeśli lodówkę zaniedbaliśmy, można także te elementy w lodówce zdezynfekować. Z racji, że półki i szuflady mają kontakt z żywnością, trzeba sięgnąć po skuteczne, ale bezpieczne środki. W takim przypadku pomocny okaże się ocet spirytusowy albo soda oczyszczona: wystarczy za pomocą jednego z tych specyfików umyć elementy, a później dokładnie przepłukać ciepłą wodą.
Zadbaj o ścianki
Nie tylko półki wymagają solidnego czyszczenia, ale również ścianki. Ich umycie nie jest trudne, bowiem wystarczy do tego celu woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jednak, warto raz na jakiś czas umyć ją naturalnym środkiem, który ma dwa zadania. Nie tylko odświeżenie jej wyglądu, ale także pozbycie się brzydkich zapachów. W tym celu świetnie sprawdzi się ocet spirytusowy. Jednak - choć to środek skuteczny - nie każdemu przypada do gustu, ze względu na ostry zapach. Choć po kilku chwilach aromat ulotni się po zakończeniu czyszczenia lodówki, to niektórzy z niego rezygnują. Wtedy warto sięgnąć po alternatywę, jaką jest sok z wyciśniętej cytryny.
Warto także zadbać o drożność opływu wody, który często znajduje się w na tylnej ściance lodówki. Ten zaś będzie znów czysty, jeśli do jego czyszczenia posłużymy się patyczkiem kosmetycznym, a w wypadku zalegających resztek, pomożemy sobie wykałaczką.
Nie wolno zapominać także o uszczelkach okalających drzwi lodówki. Nie tylko one wymagają mycia (wystarczy zwilżona gąbka), ale także monitorowania ich szczelności. Jeśli z czasem parcieją, to muszą być wymieniane. W przypadku, gdy są nieszczelne, ucieka z wnętrza lodówki chłód, a to wymaga na urządzeniu zużycia dodatkowej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz.
Brzydki zapach? To nie problem!
Nawet częste mycie lodówki może sprawiać, że w jej środku może pozostawać bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli na tym polu ponosimy porażkę, nie musimy załamywać rąk. Warto sięgnąć po naturalne środki, które neutralizują brzydki zapach lodówki. Co warto mieć na uwadze:
- mielona kawa,
- soda oczyszczona,
- plasterki cytrusów,
- kawałki jabłka,
- kilka goździków,
- węgiel aktywowany.
Pamiętajmy także o prewencji i usuwaniem na bieżąco zepsutych rzeczy. To właśnie nasze zapominalstwo i niedbalstwo sprawiają, że lodówka jest brudna i utrzymują się w niej brzydkie zapachy.
Sprawdź także: